Prace remontowe wymagają dokładnego przemyślenia i zaplanowania. Musimy określić, jak docelowo ma wyglądać mieszkanie po remoncie oraz zakupić wszystkie materiały budowlane. Nie możemy też zapomnieć o zaopatrzeniu się w niezbędne narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia, które pomogą nam szybko zakończyć pracę.
Przegląd narzędzi niezbędnych podczas prac remontowych
Dobór odpowiedniego wyposażenia pozwoli szybko i sprawnie zakończyć remont. Wiele przyrządów takich jak na przykład młotki już i tak znajduje się w domowej skrzynce z narzędziami, ale tych nieco bardziej skomplikowanych często po prostu nie mamy. Nie ma się też co temu dziwić – na co dzień nie używa się większości z nich, a specjalistyczne elektronarzędzia takie jak młotowiertarka lub szlifierka do gładzi są drogie i zajmują sporo miejsca. Na przydomowym wyposażeniu powinniśmy jednak posiadać szczypce i kombinerki wraz z zestawem śrubokrętów, które przydadzą się podczas prac konserwacyjnych naszego mieszkania. Koniecznie zaopatrzmy się też w zestaw kluczy nasadowych z grzechotką, która pomoże szybko odkręcić niemal każdą śrubę. Niezbędna będzie też miara, bez której jakiekolwiek prace remontowe okażą się po prostu niemożliwe. Ostatnią niezbędną grupą akcesoriów, która często jest bardzo niedoceniana, są artykuły montażowe takie jak taśmy i opaski zaciskowe. Taśmy izolacyjne pozwalają trwale naprawiać nieszczelności rur oraz kleić różne elementy. Do malowania przyda się taśma malarska. Dzięki niej zabezpieczymy ściany przed niechcianym zachlapaniem lub wyznaczymy artystyczne wzory.
Narzędzia ręczne
Najbardziej nieodzowne podczas remontu są narzędzia pomiarowe. Poziomica umożliwia dokładne montowanie elementów dekoracyjnych oraz półek w płaszczyznach pod odpowiednim kątem. Dzięki niej będzie możliwe też wytyczenie i późniejsze przeniesienie linii pomocniczych. Do ich natrasowania podłużą nam rysiki i znaczniki budowlane. Nie zapominajmy też o specjalnych markerach, które umożliwiają pisanie i rysowanie na praktycznie każdej powierzchni, w tym na szkle lub glazurze. Warto też sprawdzić, czy nanoszone linie nie przechodzą przez kable w ścianie. W tym celu użyjemy detektora uniwersalnego, który pomoże wytyczyć bieg instalacji elektrycznych w naszym mieszkaniu.
Wszystkie materiały budowlane są bardzo dokładnie opakowane, przez co domowe nożyczki mają problemy z ich przecięciem. Tutaj do akcji wchodzą nożyki do tapet, których ostrza poradzą sobie z folią, plastikiem oraz grubą tekturą. Gdy powierzchnia tnąca się stępi, to wystarczy wymienić wkład na nowy.
Do wyciskania wszelkiego rodzaju mas mocujących oraz silikonów niezbędny będzie specjalny pistolet do kartuszy. Zapewni on precyzyjne dozowanie materiału i dokładną aplikację.
Jeśli nie mamy pod ręką wyrzynarki, to uniwersalna piła do drewna może okazać się bardzo przydatna. Przetniemy nią deski i płyty wykonane z drewna, a dodatkowo będzie mogła posłużyć za narzędzie do skracania rur kanalizacyjnych lub PCV.
Narzędzia do malowania
Nanoszenie farb na ściany wymaga dużych nakładów pracy i pewnej ręki. Na szczęście malowanie pędzlem lub wałkiem powoli odchodzi od lamusa, a w jego miejsce pojawiają się metody natryskowego nanoszenie farb. W szczególności królują w tym segmencie elektryczne pistolety do farby. Są to specjalne aplikatory, które wyrzucają farbę pod ciśnieniem ze specjalnej dyszy. Umożliwia to szybkie malowanie bez zacieków i minimalizuje zużycie farby na metr kwadratowy. Narzędzia te mają bardzo kompaktową formę w postaci aplikatora oraz poręcznego pojemnika na farbę. Operowanie nimi jest bardzo proste i poradzi sobie z tym nawet początkujący majsterkowicz.
Elektronarzędzia
Jednym z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi jest wiertarko wkrętarka. Wykonamy nią wiele prac, poczynając od wiercenia dziur w ścianach, przez mieszanie farb i klejów, a kończąc na skręcaniu mebli. Często jest też wyposażona w funkcję wiercenia z udarem, który pomaga przy pracy w twardych materiałach. Niestety, siła pojedynczego uderzenia jest stosunkowo słaba i wynosi zazwyczaj do 0,5j. Dlatego też, jeśli planujemy skuwanie czy to kafelków, czy fragmentów ścian, to będzie potrzebna nam młotowiertarka udarowa. Są to potężne urządzenia, którym niestraszne będzie kucie, a moc ich udaru pozwoli bardzo szybko przewiercić się przez grube ściany żelbetowe, które są bardzo często spotykane w blokach z wielkiej płyty. Młotowiertarka posiada specjalny system mocowania wierteł SDS Plus lub SDS Max, która pozwala szybko zakładać wiertła, dłuta oraz inne akcesoria. Do niedawna ich gabaryty oraz prądożerne silniki szczotkowe wymagały stałego zasilania sieciowego. Wraz z postępującą rewolucją bezprzewodową i coraz wydajniejszymi ogniwami li-ion na rynku pojawiają się też rozwiązania znacznie zwiększające mobilność i ułatwiające pracę na budowach, na których nie założono jeszcze linii energii elektrycznej. Nowoczesna młotowiertarka akumulatorowa dzięki zastosowaniu silnika bezszczotkowego jest w stanie zaoferować podobną wydajność do narzędzi zasilanych sieciowo. Szybka i beznarzędziowa zmiana akumulatorów pozwala na niemal ciągłą pracę w każdych warunkach.
Kolejnym nieodłącznym narzędziem przy remoncie jest szlifierka kątowa. Umożliwia ona cięcie, szlifowanie, skrawanie, a nawet polerowanie w zależności od tego, jakie akcesorium do niej podłączymy. Podczas remontów szczególnie przyda się do usuwania małych fragmentów ścian i betonu oraz drobnego docinania glazury. Natomiast, jeśli zależy nam na dokładnym i estetycznym docięciu kafelków, to powinniśmy wybrać specjalną gilotynę do cięcia glazury. Do szlifowania gładzi oraz tynków gipsowych przyda nam się specjalny rodzaj szlifierki zwany potocznie żyrafą. Pozwala ona na szybkie i jednocześnie precyzyjne niwelowanie nierówności ścian, dzięki czemu kinkiety oraz inne ozdoby będą się na nich wspaniale prezentować.
Jeśli chcemy przyozdobić nasze mieszkanie kafelkami, to niezbędne będzie przygotowanie dużej ilości kleju. Często używa się w tym celu mieszadeł montowanych na wiertarkę, ale są one mało wydajne i wymagają dużej mocy narzędzia. Zwykła wkrętarko wiertarka o mocy kilkuset watów może mieć spory problem z obracaniem akcesorium. Warto wtedy wyposażyć się w elektryczne mieszadła, które poradzą sobie nawet ogromnymi ilościami zaprawy lub kleju. Mogą też służyć nam za mieszalniki do farb, dzięki którym szybko rozmieszamy farbę lub rozrobimy w niej pigmenty kolorystyczne.
Ostatnie elektronarzędzia, które potrafią bardzo przydać się podczas remontu, to wyrzynarka oraz piła szablasta. Wyrzynarka umożliwi szybkie i precyzyjne docinanie drewnianych desek, płyt MDF oraz OSB i wielu innych materiałów drewnopochodnych. Przydadzą się też podczas cięcia pleksiglasu i rur PCV, a nawet cienkich blach i metali. Możemy ją wyposażyć zarówno w brzeszczoty do cięcia precyzyjnego, jak i do szybkiego docinania. Piła szablasta (zwana potocznie lisicą) to narzędzie nieco mniej precyzyjne niż wyrzynarka, ale umożliwiająca znacznie wydajniejsza pracę i pozwalająca ciąć materiały o grubości nawet kilkunastu centymetrów. Często są też oferowane w wariancie akumulatorowym, co pozwala na pracę w dowolnym miejscu.