Przed Tobą druga część poradnika „jak kupić idealną wiertarkę”. W pierwszej cześci zapoznałeś się z najczęściej zadawanymi pytaniami przed zakupem tego narzędzia. Odpowiedzi na nie dały Ci wstępny pogląd, co jest istotne przy zakupie wiertarki. Dziś zajmiemy się klasyfikacją wiertarek i wiertarko-wkrętarek, a także ich zastosowaniem.
Po co Ci ta wiedza? Dzięki niej wybierzesz rodzaj wiertarki odpowiedni do Twoich potrzeb i oszczędzisz czas, który byś stracił na wymianę/zwrot urządzenia.
Wiertarka to jedno z najpowszechniej używanych elektronarzędzi. Posiadają go domowi użytkownicy, majsterkowicze oraz fachowcy ze specjalistycznych branż (budownictwo, przemysł). Dla tej pierwszej grupy istotna jest uniwersalność wiertarki, natomiast dla drugiej grupy ważna jest łatwość wiercenia w różnych materiałach lub miejscach trudno dostępnych.
W tym artykule podpowiem Ci także, które urządzenia są zazwyczaj używane przez profesjonalistów (bardziej sprofilowane, specjalistyczne zastosowanie), a które przez majsterkowiczów, amatorów, hobbystów.
Wiertarka, Wiertarko-wkrętarka i wkrętarka – podstawowe zastosowanie
Wiertarkę, której najważniejszą funkcją jest wiercenie, możemy używać też jako szlifierkę, piłę, frezarkę, czy też źródło napędu.
Wiertarko-wkrętarka to niezwykle uniwersalne elektronarzędzie, bo może wykonywać zarówno otwory, jak i osadzać śruby oraz wkręty. Wybór modelu zależy tylko i wyłącznie od tego, co zamierzamy robić tym sprzętem.
Jeśli szukasz narzędzia, przy pomocy którego od czasu skręcisz meble, powiesisz wieszak, to nie ma większego sensu, żebyś kupował wiertarko-wkrętarkę z udarem. Taki zakup będzie zasadny, jeśli np. jesteś budowlańcem, stolarzem lub pracujesz w firmie remontowej.
Wkrętarka również należy do wszechstronnych urządzeń – wkręca i wykręca wkręty (dotyczy miękkich i twardych materiałów). W sprzedaży sa również wkrętarki, która spełniają funkcję kompaktowej wiertarki (wiercenie z udarem lub bez).
Podstawowe typy wiertarek i wkrętarek
Wiertarka ręczna (świder ręczny) – najprosztsze urządzenie do wiercenia, w którym wiercenie odbywa się za pomocą korby napędzanej siłą rąk. Wierci w drewnie i miękkich tworzywach stucznych.
Dedykowany użytkownik: fachowiec i majsterkowicz
Wkrętatka akumulatorowa (kompaktowa) – urządzenia niewielkich rozmiarów, które z racji swoich gabarytów i niskiej wagi, dobrze sprawadza się w trudno dostępnych miejscach. Wkrętarkę z powodzeniem wykorzystamy do każdej pracy związanej z wkręcaniem. Można powiedzieć, że wkrętarka stała się narzędziem masowym, bo w dużej mierze zastąpiła swój manualny odpowiednik, czyli śrubokręt.
W sklepach dostępne są 2 typy wkrętarek:
- w formie pistoletu
- w formie ręcznego śrubokrętu
Dużą zaletą wkrętarki jest to, że bez problemu dopasujemy ją do narożników, czy wąskich szafek. Najcześciej jest zasilana akumulatorami litowo-jonowymi o napięciu 3,6 V, a do zestawu z nią dodawane są bity (końcówki wkręcające). Przy wyborze modelu sprawdź, czy posiada wbudowany magazynek na bity (w rękojeści lub dodatkowej głowicy), co ułatwi Ci do nich dostęp, w przypadku kiedy będziesz chciał szybko je wymienić.
Dedykowany użytkownik: fachowiec i majsterkowicz
Wiertarko-wkrętarka – najpopularniejszy typ wkrętarki, zazwyczaj zasilany akumulatorem znajdującym się poniżej rękojeści (dostępne są również modele zasilane sieciowo). Poza standardowym wkrecaniem wkrętów i śrub, wykonuje także wiercenie w miękkich materiałach (drewno i materiały pochodne, aluminium, gazobeton, bloczki keramzytowe).
W sklepach dostepne są urządzenia o maksymalnym napięciu 18 V, ale jego możliwości docenią zwłaszcza fachowcy typu stolarz, dekarz, monter czy instalator. Dla majsterkwoiczów zazwyczaj wystarcza wiertarko-wkrętarka o napięciu 10,8 lub 14 V.
Zaletą wiertarko-wkrętarki jest to, że posiada regulację momentu obrotowego orz prędkości obrotowej (stopniowa lub płynna). Wyposażona jest także w sprzęgło, które zatrzymuje silnik, kiedy wiertło/bit napotka na duży opór.
Dedykowany użytkownik: fachowiec i majsterkowicz
Wiertarko-wkrętarka z udarem – ma podobne zastosowanie jak bezudarowa wiertarko-wkrętarka. W urządzeniu najczęściej stosuje się udar mechaniczny (lżejszy i prostszy od pneumatycznego). Dzięki udarowi możemy wykonać otwory w betonie lub murze. Takie elektornarzędzie to dobra alternatywa dla zwykłej wiertarki udarowej, jednak za dwufunkcyjność urządzenia trzeba sporo dopłacić.
Dedykowany użytkownik: fachowiec i majsterkowicz
Klucz udarowy – zaliczany do największych przdstawicieli wrkętarek. Obowiązkowy element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Klucz udarowy dysponuje dużym momentem obrotowym, który umożliwia odkręcanie i zakręcanie śrub mocujących koła samochodu.
Dedykowany użytkownik: fachowiec-pracownik warsztatu samochodowego
Wkrętarka od płyt gipsowo-kartonowych – specjalistyczne urządzenie do powtarzalnego wkręcania wkrętów. Z reguły wyposażone w ogranicznik głębokości wkręcania i zasilane sieciowo lub akumulatorow.
Dedykowany użytkownik: fachowiec-pracownik budowlany
Wkrętarka kątowa – wykorzystywana do pracy w miejscach z trudnym dostępem (montaż mebli, samochodów). Najcześciej zasilana jest z wbudowanego akumulatora. Wkrętarka kątowa ma owalny i podłużny kształt. Może działać jako zwykła wiertarka, często posiada też sprzęgło ograniczające moment obrotowy.
Dedykowany użytkownik: fachowiec
Multiwiertarka - najwszechstronniejsze narzędzie z całej grupy wkrętarek. Określana mianem kombajnu, ponieważ dysponuje znakomitymi parametrami i możliwościami. Multiwiertarka może się pochwalić: kompaktowymi wymiarami, dużą mocą, funkcją udaru, przystawkami kątowymi i mimośrodkowymi, uchwytami SDS-Plus.
Dedykowany użytkownik: fachowiec
Wiertarka bezudarowa – dedykowana do pracy w przydomowym warsztacie. W ofercie sklepowej znajdziemy zarówno wiertarki o mniejszej mocy (300-500 W), jak i urządzenia z dużym momentem obrotowym (1000W).
Stosuje się ją do precyzyjnego wiercenia w małym otworów w stali, tworzywach sztucznych i drewnie. Do zalet urządzenia zalicza się niewielką wagę (do 2kg) i poręczność. Z kolei do wad niską odporność na duże obciążenia .
Dedykowany użytkownik: majsterkowicz
Wiertarka udarowa – zastosowany w niej mechanizm ruchu obrotowego z posuwistym (udar) pozwala na obróbkę kruszących i bardzi twardych materiałów (granit, marmur, beton, gres, płytki ceramiczne). Równie dobrze sprawdza się podczas wiercenia w drewnie, stali i tworzywach sztucznych.
W wiertarkach udarowych stosuje się 2 rodzaje udaru:
- mechaniczny (powstaje przez niespoasowane ze sobą zębatki) – stosowany w wiertarkach amatorskich (moc do 700 W) i profesjonalnych (moc w przedziale 600-1000 W);
- elektropneumatyczny (wiertło popychane jest przez sprężone powietrze) – ma ok. 3-krotne lepszą wydajność pracy w porównaniu z udarem mechanicznym.
Dedykowany użytkownik: fachowiec i majsterkowicz
Wiertarka kątowa – służy do wiercenia w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych np. w szafkach, narożnikach. Ma podłużny kształt i na końcu umieszczoną głowicę do wiercenia.
Dedykowany użytkownik: fachowiec
Młoto-wiertarka/młot udarowo-obrotowy - wykonuje otwory w betonie, posiada udar pneumatyczny. Młoto-wiertarka przyda się wszędzie tam, gdzie praca związana jest z kuciem i okolicznościowym wierceniem otworów. Jeśli planujemy kucie w cięższym terenie (beton zbrojony), lepszym wyborem będzie młot udarowy.
Dedykowany użytkownik: fachowiec i majsterkowicz
Wiertarka stołowa – przeznaczona do pracy w warsztatach i zakładach przemysłowych. Wykonuje bardzo precyzyjne otwory w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych.
Dedykowany użytkownik: fachowiec
Wiertarka magnetyczna – wyposażona w stopę magnetyczną, która stabilizuje urządzenie – mocuje do do podłoża. Służy do precyzyjnego wiercenia w metalu. Możną nią wiercić w róznych płaszczyznach (w pionie, na skosach). Wiertarkę magentyczną wykorzystują najczęściej instalatorzy/montażyści z branży stalowej, ślusarze itp.
Dedykowany użytkownik: fachowiec
Wiertica diamentowa – bardzo precyzjne narzędzie do wykonywana otworów w materiałach skalnych, granicie, marmurze, piaskowcu itd., jak i sztucznie wytworzonych: betonie, betonie zbrojonym, ceramice budowlanej, asfalcie.
Dedykowany użytkownik: fachowiec
Przejdź do 3-ciej części przewodnika i wybierz odpowiednie urządzenie:Najlepsza wiertarka do domu w 2019 roku |