Czy pamiętasz to uczucie, kiedy kupiłeś długo wyczekiwane narzędzie do warsztatu lub domu, a ono niekoniecznie spełniało Twoje oczekiwania? Zna je wielu klientów.
Jednak możesz uniknąć takich nieprzyjemnych doświadczeń zakupowych. W jaki sposób?
Wystarczy, że przeczytasz ten 3-częściowy przewodnik o wiertarkach, a zapewniam Cię, że po przyswojeniu tej wiedzy, wybierzesz dopasowaną do swoich potrzeb wiertarkę.
Zacznijmy od najczęściej zadawanych przez klientów pytań - to one są kluczowe do określenia potrzeb, dzięki czemu w 2-giej cześć przewodnika dobierzesz odpowiedni rodzaj wiertarki.
1. Wiertarka do domu czy do firmy?
Podstawową kwestią jest odpowiedź na pytanie, w jakim segmencie narzędzi zamierzamy szukać wiertarki. Ogólnie przyjmuje się, że funkcjonują trzy takie segmenty:
- narzędzia profesjonalny/do pracy zawodowej;
- narzędzia amatorskie do użytku w domu//w domowym warsztacie/w celu hobbystycznym;
- narzędzia półprofesjonalne, które charakteryzują się trwałością i są wykonane z dobrej jakości materiałów; takie produkty mają stosunkowo dobry stosunek jakości do ceny; wykorzystywane są w warsztatach rzemieśliniczych, twórców handamade etc.
Dzięki określeniu własnych preferencji, będziemy mogli oszacować budżet zakupowy, bo pomiędzy narzędzia profesjonalnymi a amatorskimi, jest wyraźna różnica w cenie.
2. Wiertarka sieciowa czy bateryjna?
Przed długie lata na rynku narzędziowym funkcjonowały głównie wiertarki zasilane z sieci energetycznej. Miało to swoje uzasadnienie, ponieważ przy pracy ciągłej akumulatory nie były w stanie zapewnić odpowiednio długiego zasilania prądem. Natomiast rozwiązania akumulatorowe dedykowane były do wkrętarek i wiertarkowkrętarek.
Jednak wraz z rozwojem technologicznym obecnie są już dostępne wszechstronne elektronarzędzia (w tym wiertarki) zasilane akumulatorowo, które osiągają podobne wyniki pracy, jak wiertarki sieciowe.
Do zalet urządzeń bateryjnych zalicza się przede wszystkim ich mobilność, przy zachowaniu dobrych parametrów pracy. Z kolei ich „kablowe” odpowiedniki nie wymagają pilnowania naładowania, i są lżejsze, co możemy docenić w trakcie długotrwałej pracy.
3. Wiertarka, wiertarko-wkrętarka czy młotowietarka?
Przed wyborem odpowiedniego narzędzia musimy określić częstotliwość i rodzaj wykonywanej pracy. Dlaczego? Ponieważ każdy z trzech rozpatrywanych sprzętów dedykowany jest do konkretnego zastosowania.
Wiertarka bezudarowa wykorzystywana jest głównie w domowym warsztacie. Doskonale sprawdzi się w precyzyjnym wierceniu niewielkich otworów w stali, tworzywach sztucznych oraz drewnie. Charakteryzuje się niewielką wagą (do 2 kg) i jest wygodna w użytkowaniu. Nie nadaje się do wielogodzinnej pracy, z dużym obciążeniem.
Wiertarka udarowa pozwala na obróbkę twardych i kruszących się materiałów (np. marmur, granit, beton, gres, płytki ceramiczne). Równie dobrze radzi sobie ze stalą, drewnem i tworzywami sztucznymi.
Wiertarko-wkrętarka to najpopularniejszy rodzaj wkrętarki. Zazwyczaj jest urządzeniem zasilanym energią pobieraną z akumulatora umieszczonego poniżej rękojeści. Można nią wkręcać różnego rodzaju wkręty i śruby wiertarko-wkrętarki. Po zamontowaniu wiertla potrafi też wykonywać otwory w miękkich materiałach, takich jak drewno, tworzywa sztuczne, aluminium, gazobeton, bloczki keramzytowe.
Młotowiertarka to narzędzie do wykonywania otworów w betonie. Wyposażona jest w udar pneumatyczny. Dostępne są urządzenia sieciowe jak i akumulatorowe (udar od 2 do 8 J).
4. Wiertarka z udarem czy bez?
Najpierw musimy określić, z jakimi materiałami będziemy mieli do czynienia podczas codziennej pracy z narzędziem. Do wiercenia w drewnie i metalu w zupełności wystarczy nam wiertarka lub wiertarkowkrętarka bezudarowa. Natomiast jeśli pracujemy z betonem, murem, wykonujemy wiercenia w ścianach, to funkcja udaru będzie nam niezbędna i wtedy właściwym wyborem będzie młotowiertarka.
Jeśli chodzi o moc urządzenia, to do podstawowych czynności w zupełności wystarczy nam wiertarka 500-600W. Takie narzędzie może nam dodatkowo posłużyć jako mieszarka zapraw, farb, a nawet pomóc w czyszczeniu pokrytych rdzą przedmiotów (konieczne będzie zamontowanie stalowej szczotki obrotowej).
Do bardziej wymagających prac wskazane są wiertarki i młotowiertarki o mocy 800-1200W, wyposażone w udar. Wiertarka z udarem zębatkowym umożliwi nam bezproblemowe wiercenie w cegle ceramicznej, betonie komórkowym i silikatach.
Z kolei udar elektropneumatyczny w młotowiertarce zapewni nam skuteczne kruszenie betonu.
5. Która wiertarka będzie najtańsza w eksploatacji i najmniej awaryjna?
Pytanie, na które nie ma jednoznacznej i w 100% właściwej odpowiedzi. Na podstawie naszej wieloletniej, firmowej współpracy z klientami (również w zakresie serwisu) mogę stwierdzić, że bardzo często na koszty eksploatacji wpływa:
- brak u użytkownika umiejętności obsługi urządzenia,
- niewłaściwy dobór osprzętu,
- niedopasowanie parametrów narzędzi do wykonywanej pracy.
Dlatego zaznaczam tutaj ponownie, że powinieneś przed zakupem wiertarki skrupulatnie określić swoje potrzeby, i dopiero później rozpocząć poszukiwania odpowiedniego sprzętu do wiercenia.
6. Jakie wiertła i końcówki kupić?
Wiertła powinny być odpowiednio dobrane do materiału, w którym planujemy wykonywać otwory. Pamiętaj też, aby sprawdzić typ mocowania wierteł.
Jakość wierteł ma bardzo duży wpływ na komfort pracy i szybkość wykonywanych wierceń, dlatego zdecydowanie odradzam zakup najtańszych. Jeśli jesteś majsterkowiczem, sporadycznie pracujesz z wiertarką, doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zakup zestawu z najpopularniejszymi rozmiarami wierteł do różnych materiałów. Zazwyczaj umieszczone są w poręcznym etui, które ułatwia przechowywanie i cały zestaw, bez problemu posłuży Ci kilka lat.
Niekiedy producenci wkrętarek/wiertarko-wkrętarek dołączają do nich podstawowe rodzaje kocówek wkręcających. Najczęściej jest to jednak wątpliwej jakości dodatek (dotyczy zwłaszcza tańszych urządzeń). Jeśli w swojej pracy często wykorzystujesz wkrętarkę, zainwestuj w kompletny zestaw końcówek, wraz z przedłużkami i nasadkami.
7. Czy wiertarką można wkręcać wkręty?
Teoretycznie jest to możliwe, ale z racji tego, że w wiertarce nie ma sprzęgła, jest duże ryzyko, że przebijemy płytę/powiechnię, w którą będziemy wkręcać śruby/wkręty. Dedykowanym urządzeniem do tego jest wiertarko-wkrętarka lub wkrętarka.
8. Czy wkrętarką można wiercić otwory?
To jest możliwe do wykonania, jesli użyjemy wkrętarki udarowej lub wiertarko-wkrętarki.
9. Czy wiertarką można frezować?
Do frezowania wykorzystuje się głównie frezarki. Odradzam frezowanie z wykorzystaniem wiertarki, ponieważ:
- wiertarka (zwłaszcza ręczna) z założonym frezem będzie „odbijała” i może to być po prostu niebezpieczne,
- frezowanie przy pomocy wiertarki na pewno będzie niedokładne.
10. Czy wiertarką można szlifować?
Aby móc szlifować wiertarką, musimy zaopatrzyć się w dysk uniwersalny z rzepem, do którego zamontujemy odwowiedni krążek ścierny/tarczę ściernę do drewna, metalu, kamienia (w zalezności od potrzeb).
Wykonałeś pierwszy krok, aby kupić odpowiednią wiertarkę.
Teraz przejdź do 2-giej części przewodnika - Klasyfikacja wiertarek i wkrętarek. |