Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Gratowniki (gradowniki) do rur

Produkty 10

Produkty 10

Gratowik, potocznie określany również jako gradownik, to narzędzie skrawające, które przeznaczone jest do wykańczającej obróbki rur i innych detali, które wcześniej zostały obrobione, ale ich krawędzie wymagają wykańczającej obróbki ręcznej. W ofercie sklepu z narzędziami Emast.pl dostępne są gratowniki do rur, które są niezbędne w pracy hydraulika przy serwisowaniu lub budowaniu instalacji hydraulicznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem gratowników i innych pomocnych narzędzi, które podnoszą efektywność i komfort pracy hydraulików.


Czym jest gratownik do rur i na czym polega gratowanie?

Gratowniki wykorzystuje się do końcowej obróbki skrawaniem, której celem jest pozbycie się ostrych krawędzi, jakie powstają wskutek wiercenia, frezowania czy toczenia. Czynności te można wykonać również za pomocą zastępczych narzędzi, takich jak pilniki, wiertła czy pogłębiacze stożkowe, jednak nie dają one tak satysfakcjonujących rezultatów, jak specjalnie stworzone z myślą o tej pracy gratowniki.


Budowa gratownika

Gratownik do metalu jest narzędziem o prostej konstrukcji – składa się z trzonka i skrawającego ostrza HSS lub HSSE. Ostrze znajduje się na teleskopie, który za pomocą zacisku zamontowany jest do oprawki.

Wybór ostrza zależy od metalu, który ma być gratowany. Gratownik do rur miedzianych lub wykonanych z innych metali miękkich, np. mosiądzu czy aluminium, powinien być wyposażony w ostrze HSS, czyli stali szybkotnącej. Natomiast gratownik do rur stalowych wymaga zastosowania ostrza HSSE, czyli stali kobaltowej, która umożliwia obrabianie rur ze stali nierdzewnej lub rur żeliwnych.

Same ostrza są elementami dość szybko zużywającymi się, jednak nie ma problemów z ich wymianą. Stąd też w ofercie sklepu Emast.pl dostępne są nie tylko gratowniki, ale też zestawy wymiennych ostrzy.


Gratowniki do otworów w sklepie Emast.pl

W naszej ofercie dostępne są opisane wyżej gratowniki z trzonkiem oraz gratowniki korpusowe, zawierające więcej niż jedno ostrze. Wszystkie narzędzia pochodzą od cenionych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość swoich narzędzi, ich trwałość oraz efektywność pracy wykonywanej z ich użyciem. Dlatego znajdują swoje zastosowanie w szeroko pojętej hydraulice.

W sklepie Emast.pl dostępne są także kalibratory z gratownikiem, których funkcją jest zapobieganie spłaszczeniom profili rur podczas ich przycinania.