Narzędzia dla mechanika
Wyposażenie warsztatów samochodowych musi umożliwić wykonanie wszystkich napraw, z jakimi klienci zgłaszają się do mechanika. Dowiedz się, jakie narzędzia do warsztatu samochodowego musisz kupić, by móc skutecznie wykonać swoją pracę i usunąć każdą usterkę pojazdu.
Zestaw kluczy dla mechanika
Klucze to podstawowe narzędzia mechanika samochodowego. W swojej pracy wykorzystasz je przede wszystkim do wykręcania i montażu poszczególnych części różnych podzespołów w pojeździe mechanicznym. Zestaw kluczy mechanika powinien obejmować:
- klucze płaskie – są to podstawowe narzędzia dla mechanika samochodowego, ale też w wielu innych warsztatach;
- klucze nasadowe – nasadowe klucze dla mechanika niezbędne są na przykład podczas wymiany koła;
- klucze imbusowe – niezbędne przy pracy z wieloma częściami motoryzacyjnymi;
- klucze do filtra oleju – specjalistyczne klucze dla mechanika samochodowego przeznaczone do filtra olejów pomagają odkręcić często zapieczone śruby mocujące filtry;
- klucze udarowe pneumatyczne – to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu wulkanizacyjnego, dzięki nim odkręcenie i prykręczenie kół zajmuje zaledwie kilka minut.
Śrubokręty – obowiązkowe wyposażenie warsztatu samochodowego
W warsztacie samochodowym muszą znaleźć się też śrubokręty i wkrętaki. Koniecznie wyposaż swój warsztat w śrubokręty o różnych rozmiarach lub z wymiennymi bitami. Jako że śrubokrętów często będziesz używać w przy pracy z układem elektrycznym, najlepiej jest wyposażyć się w narzędzia zaizolowane, chroniące przed porażeniem prądem. Komfort pracy na pewno poprawią śrubokręty z namagnetyzowanymi grotami oraz antypoślizgowymi uchwytami.
Pozostałe ręczne narzędzia mechanika samochodowego
W warsztacie samochodowym niezbędne okażą się oczywiście pozostałe narzędzia ręczne, których używa się także przy innych pracach. Wyposażając swój warsztat nie zapomnij o młotkach, szczypcach, ściągaczach do sprężyn, tarcz i łożysk oraz kombinerkach.
Specjalistyczne narzędzia do warsztatu samochodowego
Warsztat motoryzacyjnym muszą również znaleźć się specjalistyczne narzędzia samochodowe, bez których nie będą możliwe diagnostyka lub prace naprawcze
- Kompresor – niezbędny do zasilania wszystkich narzędzi o napędzie pneumatycznym, głównie kluczy udarowych.
- Sprzęt diagnostyczny – w tym kontekście warto wspomnieć choćby o testerach akumulatorów, ciśnieniomierzach, sprzęcie do diagnostyki hamulców i zawieszenia czy urządzeniach do analizowania spalin.
- Podnośniki – w różnych sytuacjach i do różnych pojazdów przydadzą się podnośniki hydrauliczne, dźwigi tłokowe czy podnośniki typu żaba.
- Spawarka Migomat – niezbędna przy pracach blacharskich oraz spawalniczych w układzie wydechowym.