Klucze dynamometryczne do kół / świec

Produkty 1-18 z 114

Strona
 1. KING TONY KLUCZ DYNAMOMETRYCZNY 3/4" 150- 800Nm UCHWYT GUMOWY 34662-2DG
  KING TONY KLUCZ DYNAMOMETRYCZNY 3/4" 150- 800Nm UCHWYT GUMOWY 34662-2DG
  Cena promocyjna Cena: 1 826,55 zł Regular Price 1 973,36 zł

Produkty 1-18 z 114

Strona

W niektórych urządzeniach lub konstrukcjach śruby muszą być dokręcone do określonego momentu, czyli z konkretną siłą. Zbyt silne dokręcenie śruby prawdopodobnie uszkodzi materiał. Możliwe jest to jedynie przy użyciu klucza dynamometrycznego, który poinformuje Cię o osiągnięciu określonego momentu dokręcenia. W ofercie sklepu Emast.pl znajdziesz szeroki wybór kluczy dynamometrycznych – zapoznaj się z naszym asortymentem i wybierz taki, który najlepiej sprosta Twoim potrzebom.

Jak działa klucz dynamometryczny?

Działanie klucza dynamometrycznego opiera się na czystych prawach fizyki, a konkretnie na prawie Hooka. Kiedy znajdująca się wewnątrz klucza sprężyna osiągnie odpowiednie napięcie, wówczas zapadka przeskakuje, dając wydając charakterystyczny dźwięk kliknięcia, który informuje o tym, że śruba jest już dokręcona z odpowiednią siłą. Aby ustawić na kluczu wybraną wartość siły, wystarczy odczytać ją ze wskazań producenta, a następnie znaleźć na skali klucza i zablokować mechanizm na tej wartości.

Gdzie stosuje się klucze dynamometryczne

Ten rodzaj klucza musi koniecznie znaleźć się na wyposażeniu warsztatów samochodowych. Klucz dynamometryczny do kół jest szczególnie potrzebny, jeśli samochód wyposażony jest w aluminiowe felgi, które zdecydowanie łatwiej jest uszkodzić podczas dokręcania śruby niż felgi stalowe. Wykorzystuje się go również do dokręcenia elementów silnikanp. głowicy. Mały klucz dynamometryczny do świec będzie oczywiście musiał mieć inny zakres momentu dokręcenia niż klucz do kół, dlatego w warsztacie samochodowym powinno znaleźć się co najmniej kilka rodzajów tego typu narzędzi.

Klucz dynamometryczny wykorzystuje się również przy montażu osprzętu rowerowego lub przy montażu elementów wykonanych z wrażliwych tworzyw, takich jak miękkie metale, tworzywa sztuczne czy włókna węglowe lub szklane.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

W ofercie sklepu Emast.pl znajdziesz kilka rodzajów kluczy dynamometrycznych. Różnica w ich działaniu polega przede wszystkim na innym sposobie informowania o osiągnięciu pożądanego momentu dokręcenia.

 • Klikowy – zwany również mechanicznym. Po osiągnięciu wymaganej siły, klucz wydaje charakterystyczne kliknięcie.

 • Wskazówkowy – wyposażony jest w zegar, na którym wskazówka informuje o sile dokręcenia.

 • Łamany – znajduje się na nich zawias, który wygina klucz po osiągnięciu ustawionego momentu. Po zwolnieniu napięcia zawias wraca do wyjściowej pozycji.

 • Sprzęgłowy – dzięki specjalnemu mechanizmowi po przekroczeniu momentu klucz ślizga się po śrubie.

 • Elektroniczny – o dokręceniu z właściwą siłą informuje poprzez “pikanie”.