Niezbędnik prac remontowych – torby, skrzynie i wózki narzędziowe

RedakcjaAug 31, 2021 10:04:00 AM

Niezbędnik prac remontowych – torby, skrzynie i wózki narzędziowe

Torby, pasy, walizki, skrzynie czy wózki narzędziowe są bezcenne przy pracach naprawczych. Dobrze wyposażone skrzynie narzędziowe sprawdzą się podczas prac w domu i warsztacie. Gwarantują zachowanie porządku i posiadanie niezbędnych akcesoriów pod ręką. Potrzeby i wymagania większości majsterkowiczów spełnią torby, walizki lub małe skrzynki. W specjalistycznych warsztatach warto zainwestować w mobilne wózki narzędziowe.

Pasy i torby na narzędzia

Bez właściwych organizerów znalezienie narzędzia używanego podczas pracy w domu lub warsztacie może być czasochłonne, a co za tym idzie również irytujące. Na szczęście rynek jest bardzo bogaty w torby, walizki czy skrzynie na narzędzia. Korzystają z nich majsterkowicze, konserwatorzy czy elektrycy. W odpowiednio wyposażone skrzynie mogą nawet zaopatrzyć się kierowcy. Najprostszą formą organizera są pasy i torby narzędziowe, w których znajdziemy nawet kilkadziesiąt otwartych i zamkniętych, wewnętrznych i zewnętrznych kieszeni oraz przegród. Oprócz swojej funkcjonalności ich dużą zaletą jest niska waga. Mają też uchwyt oraz pasek, co gwarantuje komfortowy transport znajdujących się wewnątrz narzędzi. Dobra torba na narzędzia jest też wykonana z materiału odpornego na wodę i zabrudzenia (np. nylon).

Skrzynki narzędziowe

Zdecydowanie najpopularniejsze organizery na narzędzia, które mogą być różne pod względem pojemności czy materiału wykonania. Te najmniejsze mogą służyć nie tylko przechowywaniu narzędzi. Skrzynka narzędziowa z wyposażeniem może mieć też przegródki na drobne elementy typu śruby, nakrętki czy kołki. To doskonała opcja dla osób, które chcą mieć wszystko pod ręką, dokładnie uporządkowane i posegregowane. Oczywiście dobra skrzynka narzędziowa z organizerem ma wydzieloną przestrzeń na większe akcesoria (np. klucze, kombinerki, śrubokręty, taśmy).

Skrzynie narzędziowe modułowe

Ciekawym, bogatszym, choć droższym produktem są skrzynie narzędziowe modułowe. To zestaw kilku mniejszych i większych skrzyń, które można złożyć w jeden regał. Dodatkowo często największa skrzynia jest wyposażona w kółka, ewentualnie opcją jest wózek, co pozwala przewozić narzędzia bezpiecznie i komfortowo. Mobilne skrzynie na narzędzia są doskonałym wyborem dla osób, które w pracy korzystają z wielu różnych, często ciężkich narzędzi i sprzętów, ale sprawdzą się też w bogato wyposażonych przydomowych warsztatach.

Jak wybrać skrzynię na narzędzia – materiał i rozmiar

Przy wyborze skrzynki z narzędziami pod uwagę należy wziąć m.in. materiał ich wykonania. Możemy wyróżnić trzy rodzaje skrzynek – plastikowe, stalowe i aluminiowe. Najtańsze są skrzynie narzędziowe plastikowe, za którymi przemawia niska cena i niewielka waga. Po stronie ich wad należy umieścić mniejszą trwałość. Przy dużym obciążeniu plastik może popękać. Nie jest też odporny na działanie wysokich temperatur, dlatego nie nadają się one do przenoszenia np. nagrzanej lutownicy. Dużą uwagę należy też zwrócić na jakość zamknięcia i uchwyt skrzyń z plastiku. Wysoką trwałość zapewniają skrzynie ze stali, które są cięższe, trwalsze i droższe. Optymalny stosunek wytrzymałości i wagi zapewniają aluminiowe skrzynie na narzędzia. Są nawet 4-krotnie lżejsze od stalowych odpowiedników, a przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i korozję. Wielkość skrzynki narzędziowej jest uzależniona od potrzeb i wymagań użytkownika. Najmniejsze skrzynie mają rozmiar 12-14 cali i służą przechowywaniu podstawowych narzędzi. Te większe mogą mieć nawet 25 cali i zmieszczą pokaźniejsze narzędzia ręczne i elektryczne. Największą pojemność mają skrzynie narzędziowe modułowe, które tworzą cały mobilny regał na narzędzia.

Skrzynka narzędziowa z wyposażeniem dla majsterkowicza – jakie narzędzia wybrać?

Skrzynie na narzędzia często są uniwersalne, aczkolwiek warto je dobrać optymalnie do zastosowania, np. uwzględniając pojemność i wewnętrzną strukturę organizera. W końcu ważne jest jej wyposażenie. Skrzynka narzędziowa z wyposażeniem dla majsterkowicza, który chce być dobrze przygotowany do prac domowych, powinna zawierać m.in. młotek, kombinerki, zestaw śrubokrętów, klucze płaskie i płasko-oczkowe, grzechotki, nasadki, adaptery, przeguby czy taśmę izolacyjną.

Wózek narzędziowy

Wózki narzędziowe to warte uwagi mobilne meble warsztatowe, które sprawdzą się na użytek własny, ale i w profesjonalnym warsztacie z wieloma różnymi narzędziami. To produkty, które zapewniają dużą ilość miejsca na przybory, poruszają się na kółkach i charakteryzują się estetycznym wyglądem. Podobnie jak w przypadku skrzyń, również wózki na narzędzia mogą być wykonane metalu lub plastiku, choć te ostatnie nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, czym ustępują meblom stalowym. Wózki narzędziowe metalowe cechują się wysoką trwałością, ale są też stosunkowo ciężkie. Ważne, aby były lakierowane proszkowo, co zapewnia im odpowiedni poziom ochrony przed korozją i rdzą. Lekkie, bardzo trwałe, a przy tym znacznie lżejsze są wózki narzędziowe aluminiowe. Wózki narzędziowe składają się przynajmniej z kilku szuflad o różnej wielkości i układzie, które najczęściej są wyścielone gumą. W zależności od modelu różna jest też ich nośność. Swoją własną nośność ma też każda z szuflad. Ważnymi elementami dodatkowymi wózków narzędziowych są zamki, które pozwalają lepiej zabezpieczyć przechowywane wewnątrz narzędzia. Przydaje się też blokada na kołach zapobiegająca przesuwaniu wózka.

Wózek narzędziowy – z wyposażeniem czy bez?

Z uwagi na dużą praktyczność rynek oferuje bardzo różne mobilne wózki warsztatowe. W zależności od potrzeb możemy zainwestować w sam mebel lub wybrać wózek narzędziowy z wyposażeniem liczącym sobie nawet kilkaset różnych elementów, np. zestaw kluczy (oczkowe odgięte, płasko-oczkowe), zestaw nasadek sześciokątnych, zestaw narzędzi z grzechotką, adaptery, nakładki nasadek, końcówki do wkrętaków, zestaw śrubokrętów (płaskie i krzyżowe), zestaw szczypiec, wkrętaki akumulatorowe i wiele więcej. Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że skrzynie i wózki narzędziowe to bardzo ważne elementy wyposażenia warsztatu. Pomagają uporządkować posiadane narzędzia oraz akcesoria, co pozwala zachować porządek i usprawnia wykonywane prace. Jako że często muszą one znosić duże obciążenia i pracować w trudnych warunkach, warto zainwestować w organizery wysokiej jakości. Do firm, które produkują najwyżej cenione przez użytkowników wózki oraz skrzynie na narzędzia, należą m.in. Yato, King Tony, Keter, Sata czy Beta.