Niezbędny zestaw narzędzi dla elektryka

RedakcjaMar 2, 2021 11:00:00 AM

W zawodzie elektryka liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Praca z prądem elektrycznym zawsze niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Tylko wysokiej klasy narzędzia do elektryki są w stanie zapewnić należyte bezpieczeństwo Tobie i Twoim pracownikom. Dlatego też dzisiaj podpowiemy Ci, jak skompletować profesjonalny zestaw narzędzi dla elektryka.

O czym należy pamiętać przede wszystkim?

Kompletowanie własnego zestawu narzędzi może przysporzyć nie lada kłopotu. Musisz wziąć pod uwagę szereg czynników i dokładnie przemyśleć, jakie zadania będą Cię czekać na miejscu pracy. Jako elektryk możesz spotkać się z naprawdę różnymi realizacjami, z których każda może wymagać całkowicie innego sprzętu. Dlatego też, jeśli nie planujesz specjalizacji w wąskim zakresie prac, musisz wyposażyć się w rozległy, ale i przemyślany zestaw narzędzi elektryka, który będzie zawierać wszystkie najczęściej używane przyrządy.

Narzędzia ręczne, bez jakich nie obędzie się żaden elektryk!

Pierwsza grupą przyborów, w jaki musi wyposażyć się każdy specjalista, są narzędzia ręczne. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę bez użycia izolowanych wkrętaków i śrubokrętów. Co prawda większość śrub jest odpowiednio zabezpieczona i przy ich odkręcaniu nie występuje ryzyko porażenia prądem, ale w wyniku awarii może dojść do niespodziewanego przebicia. Dlatego też tak ważne jest, aby każdy specjalista posiadał na swoim wyposażeniu narzędzia izolowane dla elektryków.

Gniazdka, skrzynki z bezpiecznikami oraz wszelkiego rodzaju maszyny niemal zawsze wymagają rozkręcania. Z wykonaniem tego zadania pomogą Ci podstawowe narzędzia elektryka, takie jak izolowane wkrętaki. W przypadku urządzeń o niższym napięciu i mniejszym ryzyku porażenia prądem są to zazwyczaj śruby typu Phillips lub Torx. Jednak w niektórych sprzętach stosowane są zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem w postaci popularnych Torx TR. Aby poradzić sobie z tego rodzaju zabezpieczeniami, powinniśmy posiadać podręczny zestaw uniwersalnych izolowanych wkrętaków lub bitów montowanych w specjalnej rękojeści. Ważne, by spełniały one normy bezpieczeństwa VDE, co gwarantuje izolację do 10 000 Voltów i umożliwia ciągłą pracę pod napięciem dochodzącym do 1 000 V.

Przydatne będą też uniwersalne klucze do szaf sterujących wyposażone w końcówki trójkątne oraz klucze trzpieniowe, którymi łatwo dostaniesz się do praktycznie każdej skrzynki elektrycznej.

Wkrętaki to nie jedyne przydatne narzędzia ręczne dla elektryka. Kolejnymi niezwykle przydatnymi przyborami są różnego rodzaju szczypce, kombinerki i specjalne przecinaki. W ich przypadku równie ważna jest odpowiednia izolacja. Pamiętaj również, by wyposażyć się również w zaciskarkę do konektorów oraz tulejek, a także poręczny ściągacz do izolacji, którym szybko przygotujesz kable do dalszych prac.

Jak sam widzisz, ilość potrzebnych Ci przyrządów jest naprawdę niemała. Aby poradzić sobie z ich segregacją i zachowaniem porządku, niezbędne będą skrzynki narzędziowe dla elektryków. Oferują one wprost niezliczoną ilość przydatnych przegródek i półek, dzięki czemu ustrzeżesz się przed bałaganem i zawsze będziesz wiedział, co gdzie leży.

 1. KING TONY WKRĘTAKI 8cz. 33108MR

  Cena: 146,06 zł
 2. VOREL WKRĘTAK KRZYŻOWY H-T DO POBIJANIA PH2x 250mm 62178

  Cena: 8,80 zł
 3. VOREL WKRĘTAK KRZYŻOWY H-T DO POBIJANIA PH2x 200mm 62177

  Cena: 8,36 zł
 4. VOREL WKRĘTAK KRZYŻOWY H-T DO POBIJANIA PH2x 150mm 62176

  Cena: 7,80 zł
 5. VOREL WKRĘTAK KRZYŻOWY H-T DO POBIJANIA PH2x 200mm 62174

  Cena: 5,70 zł
 6. VOREL WKRĘTAK KRZYŻOWY H-T DO POBIJANIA PH2x 250mm 62175

  Cena: 6,03 zł
 7. VOREL WKRĘTAK H-T DO POBIJANIA PH2x 200mm 62173

  Cena: 5,48 zł
 8. VOREL WKRĘTAK H-T DO POBIJANIA PH1x 100mm 62171

  Cena: 4,82 zł
 9. VOREL WKRĘTAK H-T DO POBIJANIA PH1x 100mm 62170

  Cena: 4,48 zł
 10. VOREL WKRĘTAK H-T DO POBIJANIA PŁASKI 8,0 x 150mm 62166

  Cena: 7,91 zł

Przydatne elektronarzędzia dla elektryków

Praca elektryka to nie tylko podłączanie bezpieczników i sprawdzanie napięcia w instalacji, ale również sam jej montaż. Często zdarza się, że inwestorzy w ostatniej chwili zmieniają zdanie, a Ty musisz od zera wykuwać w ścianie nowe otwory na kable i wywiercać dziury pod puszki elektryczne.

Jakie narzędzia dla elektryka pomogą Ci w tym zadaniu najbardziej? Przede wszystkim bruzdownice, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji umożliwiają niemal natychmiastowe wycinanie otworów pod kable nawet w twardym i zbrojonym betonie. Praca przy jej pomocy jest szybka i intuicyjna, a przygotowane przez nią otwory są estetyczne i znacząco ułatwiają dalszy montaż instalacji. Kupując bruzdownicę, warto zwrócić uwagę na to, czy oferuje ona możliwość regulacji głębokości oraz kąta cięcia. Bardzo przydatne jest również, aby sprzęt posiadał zintegrowany adapter na system odpylający.

Kolejnym niezwykle ważnym przyrządem jest uniwersalna młoto-wiertarka z systemem mocowania SDS Plus. Jej duża moc oraz wysoka siła udaru umożliwia sprawne wiercenie otworów w cegle, zbrojonym betonie, a nawet w kamieniu. Można używać jej również jako otwornicy, dzięki czemu szybko i sprawnie przygotujemy otwory pod puszki elektryczne. Młoto-wiertarki SDS Plus pozwalają także na podkuwanie materiału przy pomocy specjalnych dłut. Pamiętaj, że profesjonalne narzędzia dla elektryków tylko pozornie sporo kosztują – ich wysoka sprawność i niezawodność pozwalają na szybsze realizowania zadań, co bezpośrednio przekłada się na wyższe zarobki.

Do nieco lżejszych zadań montażowych niezbędna będzie uniwersalna wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. Dzięki niej będziesz mógł wkręcać oraz wykręcać śruby, a także wykonywać drobne odwierty w stali oraz cegle.

Powyższe sprzęty to jednak nie wszystkie przydatne elektronarzędzia dla elektryka. Oprócz nich nieodzowne mogą okazać się także gwoździarki oraz osadzaki akumulatorowe. Dzięki nim w okamgnieniu przymocujesz peszle i rury elektroinstalacyjne do ściany bez wiercenia i zbędnego pylenia.

Narzędzia diagnostyczne, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo

Praca z prądem elektrycznym jest wymagająca, a nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może grozić tragicznym w skutkach porażeniem. Aby uniknąć kłopotów, konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności.

Najważniejszą kwestią jest to, czy w danym obwodzie elektrycznym płynie prąd. Jest to pierwsze zadanie, którym powinien zająć się elektryk. Narzędzia, które Ci w tym pomogą, to specjalne testery w postaci uniwersalnych próbników wsuwanych do gniazdek. Prostsze urządzenia sprawdzają samo napięcie, podczas gdy bardziej zaawansowane sprzęty pozwolą także określić rezystencję oraz kierunek faz. Niezwykle ważne jest to, aby tester posiadał odpowiednie zabezpieczenia. Oprócz samej certyfikacji na wysokie napięcie, urządzenie powinno również być należycie zaizolowane oraz wodoodporne. Kolejną przydatną funkcją jest sygnalizacja dźwiękowa, która w porę ostrzeże Cię przed wszelkim niebezpieczeństwem.

Dobrze skomponowany zestaw narzędzi dla elektryka nie obejdzie się również bez uniwersalnego miernika cyfrowego. Pozwoli Ci on na diagnozowanie najczęstszych problemów występujących w domowych instalacjach, a jego kompaktowe gabaryty sprawiają, że możesz mieć go zawsze pod ręką.

 1. ORNO 3-fazowy licznik energii elektrycznej, 80A, MID, 3 moduły, DIN TH-35mm OR-WE-520

  Cena: 178,04 zł
 2. ORNO 1-fazowy licznik energii elektrycznej, 40A, MID, wyjście impulsowe, podświetlenie, 1 moduł OR-WE-521

  Cena: 82,10 zł
 3. ORNO 1-fazowy licznik energii elektrycznej, 40A, MID, wyjście impulsowe, 1 moduł, DIN TH-35mm OR-WE-519

  Cena: 82,10 zł
 4. ORNO 1-FAZOWY WSKAŹNIK ZUŻYCIA ENERGII PORT RS-485, 80A OR-WE-504

  Cena: 135,61 zł
 5. ORNO 1 FAZOWY WSKAŹNIK ZUŻYCIA ENERGI OR-WE-503

  Cena: 113,47 zł
 6. LIMIT MULTIMETR CYFROWY 310 128600111

  Cena: 88,87 zł
 7. BETA MIERNIK CYFROWY MULTIMETR 1760/RMS 1760-RMS

  Cena: 857,93 zł
 8. ORNO TESTER FAZER 777 Detector OR-FAZER

  Cena: 31,76 zł
 9. YATO ELEKTRONICZNY TESTER AKUMULATORÓW YT-83113

  Cena: 86,16 zł