Narzędzia niezbędne do warsztatu samochodowego

RedakcjaDec 29, 2020 9:00:00 AM

Od odpowiednio dobranego wyposażenia zakładu mechanicznego zależy nie tylko zakres wykonywanych usług, ale także szybkość pracy. Kompleksowe podejście do klienta bezpośrednio wpływa na jego zadowolenie i przekłada się na zarobki właściciela warsztatu samochodowego. Sprawdź, w jakie narzędzia oraz akcesoria motoryzacyjne powinieneś wyposażyć swój zakład.


Narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie samochodowym

Wykonywanie prac przy samochodzie wymaga dużych zdolności manualnych oraz skomplikowanych urządzeń. Współczesne auta stają się coraz bardziej skomplikowane, a największą rolę odgrywają w nich komputery pokładowe. Dlatego też bardzo ważne są narzędzia do diagnostyki samochodowej, które umożliwiają precyzyjne wskazanie przyczyny usterki dosłownie bez podnoszenia maski. Kluczową rolę odgrywają tutaj uniwersalne czytniki pracujące w systemie OBD oraz laptopy wyposażone w profesjonalne oprogramowanie diagnostyczne.

Gdy już znajdziemy przyczynę awarii, to niezbędne będzie dostanie się do wadliwej części w samochodzie. Nawet jeśli jest ona zlokalizowana w komorze silnika, to bardzo często i tak konieczne okazuje się podniesienie całego samochodu. W tym celu niezbędne okazują się podnośniki warsztatowe. Posiadają ogromną siłę udźwigu, często wynosząca ponad 5 ton, co pozwala na pracę nawet przy busach oraz lekkich samochodach dostawczych. Oczywiście, jeśli Twoja firma serwisuje również cięższe pojazdy takie jak autobusy, ciężarówki czy tiry, to konieczne będzie zakupienie urządzenia o wyższej wydajności. Taką rolę doskonale spełni podnośnik hydrauliczny warsztatowy.

Wyposażając warsztat samochodowy, nie można zapomnieć o wysokiej klasy kluczach. Szczególnie przydatne będą klucze płasko-oczkowe oraz nasadowe. Te ostatnie w połączeniu z grzechotką umożliwią niezwykle szybką pracę nawet w trudnodostępnych miejscach. Mechanik powinien posiadać również klucz dynamometryczny, który posłuży do precyzyjnego dokręcania śrub z konkretnym momentem obrotowym.

W warsztacie przydadzą się też śrubokręty oraz szczypce i kombinerki. Ilość ich zastosowań jest niemal nieograniczona, dlatego też ciężko wykonać bez nich jakiekolwiek zadanie. Warto również pomyśleć dobrym oświetleniu, które pomoże podczas pracy w zacienionych miejscach. Dobrze jest, jeśli lampka wyposażona jest w magnez, który umożliwi zamocowanie jej na dowolnej metalowej powierzchni takiej, jak przykładowo maska pojazdu.

Bardzo dobrym pomysłem będzie również wyposażenie się w prostowniki samochodowe. Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś rozładować baterię w aucie. Zdarza się to szczególnie często w okresie zimowym, kiedy niska temperatura powoduje znaczący spadek napięcia. To właśnie do takich zadań został stworzony prostownik do akumulatora samochodowego. Przy jego pomocy możemy przywrócić do życia pozornie martwą baterię, która po naładowaniu bez problemu pozwoli odpalić auto.

Jeśli prowadzisz zakład wulkanizacyjny, to będziesz potrzebować odpowiedniego oprzyrządowania do zmiany kół. Na warsztatowym wyposażeniu oprócz kluczy pneumatycznych oraz podnośników powinny znaleźć się łyżki do opon, które umożliwią szybkie i bezinwazyjne ściąganie oraz zakładanie ogumienia na felgi pojazdu.

Często też zakłady mechaniczne wychodzą naprzeciw swoim klientom i oferują usługi serwisowe z dojazdem. Zazwyczaj są to przebite opony albo rozładowane akumulatory, ale kierowcom mogą się zdarzyć także nieco bardziej nietypowe perypetie. Jednym z takich przypadków jest skończenie się paliwa podczas jazdy. Wtedy też niezbędne okażą się kanistry na paliwo. Umożliwiają bezpieczne przewożenie benzyny oraz oleju napędowego, a także łatwe tankowanie w polowych warunkach. Jeśli planujesz obsługiwać samochody ciężarowe lub rolnicze, to ze względu na samą wielkość ich baku potrzebna będzie Ci pompa do ropy. Umożliwia ona szybkie przelewanie paliwa pomiędzy kanistrem, a zbiornikiem tankowanego pojazdu.

 1. AWTOOLS DŹWIGNIK "ŻABA" 2T/ NISKI PROFIL AW20026

  Cena: 185,79 zł
 2. AWTOOLS PODNOŚNIK PNEUMATYCZNY "BAŁWANEK" 3T AW20031

  Cena: 512,97 zł
 3. AWTOOLS LEJEK DLUGI DO OLEJU 1cz. 120mm AW19407

  Cena: 9,94 zł
 4. AWTOOLS LEJEK DO OLEJU 2cz. 150mm AW19406

  Cena: 5,73 zł
 5. YATO KLINY DO KÓŁ PASOWYCH 60szt. YT-06793

  Cena: 15,31 zł
 6. YATO KOSZULKI TERMOKURCZLIWE 171szt. YT-06867

  Cena: 16,33 zł

Przegląd narzędzi warsztatowych – co warto kupić?

Przyjrzymy się teraz najciekawszym produktom dostępnym na runku narzędziowym.
Wybierając podnośnik warsztatowy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość podnoszenia oraz udźwig. Do zastosowań wulkanizacyjnych oraz drobnych napraw blacharskich najbardziej przyda się podnośnik jednokolumnowy marki King Tony. Jego niewielkie rozmiary rekompensuje duża siła podnoszenia wynosząca 1,5 tony. Samo narzędzie posiada pięciostopniowe zabezpieczenie, które gwarantuje bezpieczeństwo jego operatora.

Gdy podniesiemy już samochód do góry, to niezbędne będzie dostanie się pod niego. W tym celu najlepiej sprawdzą się leżanki warsztatowe. Mechanicy w szczególności polecają tapicerowaną leżankę marki Beta. Posiada ona 6 kółek, które ułatwiają manewrowanie pod autem, a miękka wyściółka eliminuje bóle pleców powstające podczas pracy. Dodatkowym jej atutem jest możliwość przekształcenia tej leżanki w mobilny taboret.

Do przelewania paliwa niezbędna będzie wydajna pompa do oleju napędowego Satra. Sprzęt ten jest zasilany napięciem 12V, co umożliwia podłączenie go do akumulatora samochodowego i operowanie nawet w warunkach polowych. Maksymalna wydajność przepompowywania wynosi aż 40 litrów na minutę, co zapewnia szybką pracę nawet przy dużych ilościach paliwa. Narzędzie to nadaje się również do pompowania oleju opałowego oraz nafty.

Kupując prostowniki akumulatorowe, niezbędne jest wybranie modelu, który posiada funkcje automatycznego odcięcia ładowania. Dzięki temu baterię można zostawić bez nadzoru, a urządzenie samoczynnie przerwie jej ładowanie po osiągnięciu zadanego napięcia. Warto również zakupić narzędzie, które pozwoli uruchomić pojazd w warunkach polowych. Taką właśnie specyfiką charakteryzuje się prostownik YATO, z funkcją wspomagania rozruchu. Umożliwia on ładowanie tradycyjnych akumulatorów, baterii kwasowo-ołowiowych oraz akumulatorów wykonanych w technologii AGM. Prąd ładowania urządzenia wynosi 7,5 ampera, a maksymalny prąd rozruchu to aż 75 amperów.