Klucze hydrauliczne - jakie i gdzie stosować?

RedakcjaApr 20, 2021 10:00:00 AM

Podstawowym rodzajem narzędzi, jakich używa hydraulik podczas swojej pracy, są klucze hydrauliczne. Występują w wielu różnych wariantach, a każdy z nich służy do wykonywania zupełnie innych zadań. Dlatego też napisaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, do czego służą poszczególne klucze hydrauliczne oraz gdzie znajdą swoje zastosowanie.


Wielofunkcyjne klucze do szaf

Pomimo małych rozmiarów wielofunkcyjne klucze do szaf są jednymi z najprzydatniejszych akcesoriów, bez których nie obędzie się żaden zestaw narzędzi hydraulicznych. Umożliwiają one poradzenie sobie ze zdecydowaną większością zabezpieczeń stosowanych w punktach dostępu do instalacji technicznych. Otworzysz nimi między innymi skrzynki gazowe, szafy z instalacjami hydraulicznymi i grzewczymi, a także niektóre skrzynki bezpiecznikowe.

Wielofunkcyjne klucze do szaf przydadzą Ci się najbardziej, jeśli regularnie wykonujesz zlecenia dla spółdzielni mieszkaniowych, instytucji publicznych, a także wszelkich innych przedsiębiorstw produkcyjnych.


Klucze imbusowe

Imbusy to kolejne bardzo przydatne narzędzia hydrauliczne. Śruby z łbem imbusowym są stosowane niezwykle często w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, ze względu na ich właściwości. Umożliwiają one przenoszenie dużej siły, przy jednoczesnej minimalizacji ich całkowitej powierzchni. Co więcej, konstrukcja łba śruby imbusowej pozwala na stosowanie kluczy kątowych, a sześciokątny otwór praktycznie uniemożliwia ślizganie się klucza i „objeżdżanie” gwintu.

Oprócz standardowych imbusów warto również zaopatrzyć się w klucz stopniowy zakładany na grzechotkę. Dzięki niemu łatwo zamontujemy odcięcia grzejników wraz z zaworami, bez potrzeby dopasowywania odpowiedniej końcówki imbusowej.

 1. KING TONY NASADKI IMBUSOWE 1/2" DŁUGIE 9cz. 4-17mm 4120PR10

  Cena: 163,49 zł
 2. KING TONY NASADKI IMBUSOWE 1/2" 9cz. 6-19mm 4108PR10

  Cena: 146,20 zł
 3. YATO KLUCZE IMBUSOWE FAJKOWE 9szt. 1,5-10mm DŁUGIE, KULA YT-05632

  Cena: 34,32 zł
 4. YATO KLUCZE IMBUSOWE FAJKOWE 9 elem. (1,5-10mm) DŁUGIE YT-05631

  Cena: 31,44 zł
 5. VOREL KLUCZ IMBUS HEX 13mm 56130

  Cena: 3,32 zł
  Brak w magazynie
 6. BETA KLUCZ IMBUSOWY / TRZPIENIOWY KĄTOWE Z RĘKOJEŚCIĄ 4mm NA BLISTRZE 96TK-4

  Cena: 27,68 zł
 7. BETA KLUCZ IMBUSOWY / TRZPIENIOWY KĄTOWY Z KOŃCÓWKĄ KULISTĄ, CHROMOWANY 10mm 96BPC-10

  Cena: 20,30 zł
 8. BETA KLUCZ IMBUSOWY / TRZPIENIOWY KĄTOWY Z KOŃCÓWKĄ KULISTĄ, CHROMOWANY 3mm 96BPC-2,5

  Cena: 4,25 zł
 9. VOREL IMBUSY 8szt.CrV KULA 1,5-8mm 56505

  Cena: 11,40 zł


Klucze płaskooczkowe

Bez kluczy płaskooczkowych nie obejdzie się żaden zestaw kluczy hydraulicznych. Umożliwiają wszechstronne prace montażowo-naprawcze oraz odkręcanie i przykręcanie wszelkiego rodzaju śrub oraz nakrętek. Polecamy wyposażyć się w modele ze zintegrowaną grzechotką, która znacznie ułatwi Ci pracę w ciasnych i trudnodostępnych miejscach.


Klucze nasadowe i grzechotki

Nasadki doskonale sprawdzą się jako klucze dla hydraulika. Chociaż nie korzysta się z nich tak często, jak z innych typów kluczy, to warto mieć je zawsze przy sobie. Decydując się na wybór odpowiedniego zestawu, warto upewnić się, że będą w nim zawarte przedłużki o różnej długości. Są one niezwykle ważne, ponieważ w przypadku większości instalacji hydraulicznych dostęp do wielu nakrętek jest mocno utrudniony.

 1. KING TONY ZESTAW KLUCZY NASADOWYCH 27cz. 1/4" 6-kąt. ST2346MR

  Cena: 159,90 zł
 2. KING TONY ZESTAW KLUCZY NASADOWYCH 110cz. 1/4"-1/2" 6-KĄTNE 7511MR

  Cena promocyjna Cena: 619,40 zł Regular Price 656,51 zł


Klucz francuski

Ten właśnie klucz hydrauliczny najczęściej kojarzy się z zawodem hydraulika. Jego budowa pozwala zmieniać rozstaw szczęk klucza, umożliwiając tym samym dopasowanie go do niemal każdego rozmiaru śrub. Szczęki można dowolnie regulować poprzez kręcenie pokrętłem klucza, a ich rozstaw dochodzi nawet do kilkudziesięciu milimetrów.

Bardzo ciekawym wariantem klucza francuskiego jest jego automatyczna, samonastawna wersja. Przyrząd ten posiada nietypową, wychylną główkę klucza, a jego szczęki mają wbudowany mechanizm zapadkowy. Dzięki temu podczas nakładania francuza na nakrętkę, jego szczęki automatycznie do niej się dopasowują. Jest to niezwykłe ułatwienie, gdyż nie trzeba za każdym razem własnoręcznie skręcać szczęk narzędzia. Ułatwia to również pracę w ciasnych miejscach, gdzie manualne obracanie ślimaka regulującego rozstaw byłoby zwyczajnie niemożliwe.


Szczypce nastawne do rur typu żabka

To kolejne niezwykle popularne narzędzia hydrauliczne. Szczypce nastawne łączą w sobie funkcjonalność kluczy francuskich z kombinerkami. Umożliwiają regulowanie rozstawu szczęk i jednoczesne ich zaciskanie. Ich długie rączki zapewniają wysoką dźwignię, dzięki czemu ułatwiają manipulowanie obiektami i odkręcanie nawet zapieczonych śrub.

Kupując taki klucz hydrauliczny, warto zdecydować się na żabkę, która posiada wbudowaną blokadę rozstawu szczęk. Dzięki temu nie będą się one samoczynnie rozjeżdżać podczas pracy i łatwiej będzie je dopasować do odkręcanej śruby.

W sklepach budowlanych, które mają w swojej ofercie narzędzia hydrauliczne, spotkamy również nieco inny rodzaj kluczy nastawnych, w których szerokość rozstawu szczęk regulowana jest przy pomocy nagwintowanej śruby. Są one zazwyczaj dłuższe od innych wariantów żabek, dzięki czemu zapewniają dużo większą dźwignię podczas pracy.


Klucz hakowy

Są to wyjątkowo specyficzne klucze hydrauliczne. Najczęściej stosuje się je do odkręcania specjalnych okrągłych nakrętek rowkowych, które stosowane są w niektórych instalacjach hydraulicznych. Ze względu na kształt takich nakrętek ich odkręcenie nie jest możliwe przy pomocy zwykłych kluczy. Klucze hakowe mogą również pomóc Ci w odkręcaniu mocno uszkodzonych oraz zapieczonych nakrętek.