Podstawowym rodzajem narzędzi, jakich używa hydraulik podczas swojej pracy, są klucze hydrauliczne. Występują w wielu różnych wariantach, a każdy z nich służy do wykonywania zupełnie innych zadań. Dlatego też napisaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, do czego służą poszczególne klucze hydrauliczne oraz gdzie znajdą swoje zastosowanie.
Wielofunkcyjne klucze do szaf
Pomimo małych rozmiarów wielofunkcyjne klucze do szaf są jednymi z najprzydatniejszych akcesoriów, bez których nie obędzie się żaden zestaw narzędzi hydraulicznych. Umożliwiają one poradzenie sobie ze zdecydowaną większością zabezpieczeń stosowanych w punktach dostępu do instalacji technicznych. Otworzysz nimi między innymi skrzynki gazowe, szafy z instalacjami hydraulicznymi i grzewczymi, a także niektóre skrzynki bezpiecznikowe.
Wielofunkcyjne klucze do szaf przydadzą Ci się najbardziej, jeśli regularnie wykonujesz zlecenia dla spółdzielni mieszkaniowych, instytucji publicznych, a także wszelkich innych przedsiębiorstw produkcyjnych.
Klucze imbusowe
Imbusy to kolejne bardzo przydatne narzędzia hydrauliczne. Śruby z łbem imbusowym są stosowane niezwykle często w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, ze względu na ich właściwości. Umożliwiają one przenoszenie dużej siły, przy jednoczesnej minimalizacji ich całkowitej powierzchni. Co więcej, konstrukcja łba śruby imbusowej pozwala na stosowanie kluczy kątowych, a sześciokątny otwór praktycznie uniemożliwia ślizganie się klucza i „objeżdżanie” gwintu.
Oprócz standardowych imbusów warto również zaopatrzyć się w klucz stopniowy zakładany na grzechotkę. Dzięki niemu łatwo zamontujemy odcięcia grzejników wraz z zaworami, bez potrzeby dopasowywania odpowiedniej końcówki imbusowej.
Klucze płaskooczkowe
Bez kluczy płaskooczkowych nie obejdzie się żaden zestaw kluczy hydraulicznych. Umożliwiają wszechstronne prace montażowo-naprawcze oraz odkręcanie i przykręcanie wszelkiego rodzaju śrub oraz nakrętek. Polecamy wyposażyć się w modele ze zintegrowaną grzechotką, która znacznie ułatwi Ci pracę w ciasnych i trudnodostępnych miejscach.
Klucze nasadowe i grzechotki
Nasadki doskonale sprawdzą się jako klucze dla hydraulika. Chociaż nie korzysta się z nich tak często, jak z innych typów kluczy, to warto mieć je zawsze przy sobie. Decydując się na wybór odpowiedniego zestawu, warto upewnić się, że będą w nim zawarte przedłużki o różnej długości. Są one niezwykle ważne, ponieważ w przypadku większości instalacji hydraulicznych dostęp do wielu nakrętek jest mocno utrudniony.
Klucz francuski
Ten właśnie klucz hydrauliczny najczęściej kojarzy się z zawodem hydraulika. Jego budowa pozwala zmieniać rozstaw szczęk klucza, umożliwiając tym samym dopasowanie go do niemal każdego rozmiaru śrub. Szczęki można dowolnie regulować poprzez kręcenie pokrętłem klucza, a ich rozstaw dochodzi nawet do kilkudziesięciu milimetrów.
Bardzo ciekawym wariantem klucza francuskiego jest jego automatyczna, samonastawna wersja. Przyrząd ten posiada nietypową, wychylną główkę klucza, a jego szczęki mają wbudowany mechanizm zapadkowy. Dzięki temu podczas nakładania francuza na nakrętkę, jego szczęki automatycznie do niej się dopasowują. Jest to niezwykłe ułatwienie, gdyż nie trzeba za każdym razem własnoręcznie skręcać szczęk narzędzia. Ułatwia to również pracę w ciasnych miejscach, gdzie manualne obracanie ślimaka regulującego rozstaw byłoby zwyczajnie niemożliwe.
Szczypce nastawne do rur typu żabka
To kolejne niezwykle popularne narzędzia hydrauliczne. Szczypce nastawne łączą w sobie funkcjonalność kluczy francuskich z kombinerkami. Umożliwiają regulowanie rozstawu szczęk i jednoczesne ich zaciskanie. Ich długie rączki zapewniają wysoką dźwignię, dzięki czemu ułatwiają manipulowanie obiektami i odkręcanie nawet zapieczonych śrub.
Kupując taki klucz hydrauliczny, warto zdecydować się na żabkę, która posiada wbudowaną blokadę rozstawu szczęk. Dzięki temu nie będą się one samoczynnie rozjeżdżać podczas pracy i łatwiej będzie je dopasować do odkręcanej śruby.
W sklepach budowlanych, które mają w swojej ofercie narzędzia hydrauliczne, spotkamy również nieco inny rodzaj kluczy nastawnych, w których szerokość rozstawu szczęk regulowana jest przy pomocy nagwintowanej śruby. Są one zazwyczaj dłuższe od innych wariantów żabek, dzięki czemu zapewniają dużo większą dźwignię podczas pracy.
Klucz hakowy
Są to wyjątkowo specyficzne klucze hydrauliczne. Najczęściej stosuje się je do odkręcania specjalnych okrągłych nakrętek rowkowych, które stosowane są w niektórych instalacjach hydraulicznych. Ze względu na kształt takich nakrętek ich odkręcenie nie jest możliwe przy pomocy zwykłych kluczy. Klucze hakowe mogą również pomóc Ci w odkręcaniu mocno uszkodzonych oraz zapieczonych nakrętek.