Specyfika zawodu elektryka prawie zawsze wymaga sprawnego działania i szybkiego kończenia zadań ze względu na napięte terminy oraz wyśrubowane etapy realizacji inwestycji. Aby poradzić sobie z natłokiem pracy, niezbędne jest wyposażenie się w profesjonalny zestaw narzędzi dla elektryka. Dzisiaj podpowiemy Ci, z jakich urządzeń korzystają najlepsi fachowcy.
Izolowane wkrętaki
Śrubokręty to najbardziej podstawowe narzędzia elektryka, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę. Przy ich pomocy będziemy mogli zakładać gniazdka elektryczne, rozkręcać szafy z bezpiecznikami oraz montować poszczególne elementy instalacji elektrycznej.
Kompletując zestaw wkrętaków, musisz zwrócić szczególną uwagę na ich certyfikację. Tylko narzędzia izolowane dla elektryków gwarantują bezpieczeństwo podczas pracy z instalacją elektryczną. Pamiętaj jednak, że poszczególne rodzaje izolacji potrafią się od siebie znacząco różnić. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby wkrętaki posiadały certyfikat bezpieczeństwa VDE zapewaniający odporność na ciągłą pracę pod napięciem dochodzącym do 1 000 V.
Izolowane szczypce, kombinerki i nożyce do cięcia blach
Żaden zestaw narzędzi elektryka nie obędzie się bez tych uniwersalnych przyrządów. Szczypce umożliwiają pewne chwytanie, a kombinerki przydadzą się do precyzyjnego doginania wszelkiego rodzaju blach oraz kabli. Z kolei nożycami łatwo skrócisz długie przewody do odpowiednich rozmiarów.
Każde z powyższych narzędzi występuje w różnych rozmiarach oraz kształtach. Ułatwia to prawidłowe dobranie ich do swoich potrzeb. Warto zawsze mieć przy sobie kilka wariantów tych przyrządów, gdyż nigdy nie wiadomo, które z nich przyda się podczas pracy u klienta.
Wybierając narzędzia ręczne dla elektryka, również musisz zwrócić uwagę na to, czy posiadają one certyfikację bezpieczeństwa VDE, ponieważ tylko ona gwarantuje należytą ochronę przed porażeniem prądem.
Ściągacz do izolacji
Ściągacze do izolacji wydają się być niepozorne, ale tak naprawdę to fenomenalne narzędzia do elektryki. Ten prosty przyrząd umożliwia bardzo szybkie pozbywanie się izolacji z wszelkich rodzajów kabli i przewodów elektrycznych. Co więcej, praca nimi jest precyzyjna, a samo narzędzie nie uszkadza kabli. Dobrej klasy ściągacze oferują możliwość wymiany ostrza tnącego, co pozwala używać ich praktycznie w nieskończoność.
Przyrządy do przeciągania kabli
Są to specjalistyczne narzędzia, których podstawowym zadaniem jest umożliwienie łatwego wprowadzania przewodów elektrycznych do peszli oraz rur. Występują w różnej postaci oraz rozmiarach, dzięki czemu możliwe jest idealne dobranie ich do realizowanych przez Ciebie inwestycji.
Najprostsze warianty przeciągaczy do kabli mają postać linek wykonanych z odpornego na przetarcia materiału lub specjalnych spirali. Jeśli natomiast chcesz skompletować naprawdę profesjonalny zestaw narzędzi dla elektryka, to powinieneś zainteresować się przeciągarkami wykonanymi z włókien szklanych lub specjalnymi kompletami przeciągaczy ze zintegrowanym mechanizmem kompensującym obrót przewodu w peszlu.
Specjalistyczne wkrętaki i klucze do zabezpieczonych śrub
Instalacje elektryczne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem. Ich producenci starają się unikać stosowania zamków oraz kłódek, gdyż znacząco utrudniają one pracę elektrykom. Zamiast nich stosuje się nietypowe rodzaje wkrętów z zabezpieczeniem zintegrowanym w główce samej śruby. Należą do nich między innymi systemy Torx Security oraz wkręty o trójkątnym łebku. Dlatego też każda walizka z narzędziami dla elektryka powinna posiadać chociaż jeden ich komplet. Przydatne będą też specjalistyczne klucze do szaf elektrycznych, których niewielkie rozmiary pozwalają zawiesić je na smyczy i nosić zawsze przy sobie.
Tester napięcia
Jest to małe i poręczne urządzenie, które pozwala ocenić, czy w danym obwodzie elektrycznym płynie prąd. Dodatkowo przy jego pomocy możemy również zbadać napięcie i ocenić stan całej instalacji elektrycznej. Bogatsze modele testerów napięcia oprócz funkcji badania instalacji standardowych instalacji jednofazowych umożliwiają również testowanie instalacji trójfazowych, czyli popularnej „siły”. W przypadku testerów niezwykle ważne jest, aby urządzenie zapewniało elektrykowi należytą ochronę i spełniało normy bezpieczeństwa CAT oraz VDE.
Multimetr
Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie narzędzia dla elektryka są najpotrzebniejsze, niemal każdy fachowiec wskaże nam multimetr. Nie ma się czemu dziwić – mierniki uniwersalne, jak sama nazwa wskazuje, nadają się praktycznie do wszystkiego. Zmierzysz nimi napięcie oraz natężenie w instalacji elektrycznej, sprawdzisz jej ciągłość i zdiagnozujesz wiele różnorakich problemów.
Wybierając multimetr, powinieneś kierować się funkcjami, jakie oferuje, a także samą jakością jego wykonania. Profesjonaliście szczególnie przyda się wodoodporne urządzenie z czytelnym wyświetlaczem, którym będzie można pracować w każdych warunkach pogodowych.
Detektor cyfrowy
Detektor cyfrowy to sprzęt, w który powinna być wyposażona każda torba z narzędziami dla elektryka. Jego zadaniem jest pomoc w wyszukiwaniu kabli, elementów stalowych oraz całych instalacji elektrycznych w ścianach. Dzięki niemu szybko zbadasz ścianę i wybierzesz bezpieczne miejsce na wykonanie odwiertu. Pozwoli Ci to uniknąć przykrej w konsekwencjach niespodzianki, jaką jest trafienie wiertłem w przewód elektryczny i wybicie korków na terenie całej inwestycji.
Młotowiertarka SDS+
Wiercenie w zbrojonych ścianach wykonanych z twardego materiału wymaga nie tylko wysokiej jakości wiertła, lecz także wysokiej klasy wiertarki. Jedyne elektronarzędzia dla elektryka, które są w stanie sprostać temu zadaniu, to młotowiertarki z systemem mocowania wierteł SDS+.
Cechują się one wysoką mocą oraz momentem obrotowym pozwalającym na pracę z kilkudziesięciocentymetrowymi wiertłami o średnicy przekraczającej 30mm. Oprócz tego młotowiertarka oferuje funkcję kucia, co przyda się podczas wykonywania bruzd pod kable oraz prac wyburzeniowych.
Bruzdownice
Bruzdownice to kolejne po młotowiertarkach elektronarzędzia dla elektryka, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszy plac budowy. Jest to specjalny rodzaj narzędzia tnącego, które „wgryza” się w powierzchnię ściany, tworząc tym samym specjalny rowek, w którym można umieścić peszle z przewodami elektrycznymi.
Dobrze ustawiona bruzdownica całkowicie eliminuje potrzebę ręcznego podkuwania ścian, przekładając się tym samym na znacznie szybszy czas wykonywania rowków pod kable. Co więcej, nowoczesne narzędzia wyposażone są w zintegrowane systemy odsysania pyłu, dzięki czemu praca z nimi jest bezpieczniejsza, a po jej zakończeniu nie trzeba męczyć się ze sprzątaniem resztek materiału.
Osadzak akumulatorowy
Osadzak to urządzenie zyskujące coraz większą popularność wśród elektryków. Fachowcy decydują się na jego zakup z prostego powodu – ogromnej wydajności, która to bezpośrednio przekłada się na większe zarobki.
Zasada działania osadzaka polega na wbijaniu z ogromną siłą specjalnych gwoździ lub kotw w powierzchnie ścian i sufitów. Urządzenie z łatwością poradzi sobie ze ścianami betonowymi jak i murowanymi z cegły. Po zastosowaniu odpowiednich gwoździ możliwe staje się również wbijanie ich w powierzchnie stalowe. Takie elektronarzędzia dla elektryka pomogą mu podczas mocowania kabli oraz peszli do praktycznie dowolnej powierzchni roboczej. Przy ich pomocy można również w łatwy sposób wykonywać na ścianach i sufitach różnego rodzaju wieszaki, na których w przyszłości spocznie gotowa instalacja elektryczna.
Współczesne osadzaki wyewoluowały z narzędzi posiadających komorę spalania, zastępując ją całkowicie elektrycznym napędem. Dzięki temu ich operator nie musi martwić się o wcześniejsze zaopatrzenie się w naboje prochowe lub gazowe, ponieważ wystarczy mu tylko ładowarka do akumulatorów kompatybilnych z osadzakiem. Kolejną zaletą narzędzi akumulatorowych jest dużo niższa emisja hałasu – przed wbiciem gwoździa nie trzeba wiercić dziury pilotażowej w ścianie, a elektryczny napęd osadzaka jest dużo cichszy niż tradycyjne konstrukcje wyposażone w komorę spalania.