Narzędzia DeWALT w ciągu ostatnich lat zostały docenione przez rzeszę fachowców i firm budowlanych z całej Polski. Do ich wytwarzania stosuje się wysokiej jakości materiały, a cały proces produkcyjny jest ściśle nadzorowany, by mieć pewność, że elektronarzędzia DeWALT spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Dzisiaj przyjrzymy się, jak amerykański DeWALT wypada na tle swoich narzędziowych konkurentów.
DeWALT – historia firmy
Historia DeWALT sięga 1923 roku, kiedy to Raymond Dewalt zaprojektował i zaczął sprzedawać pilarkę ramieniową, której kolejne generacje można po dziś dzień kupić w każdym dobrym sklepie z elektronarzędziami. Firma DeWALT produkuje wszystkie swoje sprzęty w charakterystycznym żółto-czarnym kolorze, który pozwala od razu odróżnić je od pozostałych marek elektronarzędzi.
Jednak jaskrawe i kontrastujące barwy, to nie jedyne, co wyróżnia DeWALT’a na tle swojej konkurencji. Żółto-czarna firma opracowała także innowacyjną technologię zasilania akumulatorowego XR FlexVolt. Umożliwia ona bateryjne zasilanie elektronarzędzi zarówno napięciem 18V jak i 54V. I to przy pomocy tej samej baterii! Zostało to osiągnięte dzięki zastosowaniu najwyższej jakości ogniw litowo-jonowych oraz specjalnego sterownika, który w zależności od potrzeby może podnosić lub obniżać napięcie akumulatora.
XR FlexVolt jest w stanie zapewnić przy zasilaniu bateryjnym moc i wydajność narzędzia sieciowego. Co więcej, akumulatory z serii FlexVolt może ładować zwykła ładowarka DeWALT. Technologia ta pozwoliła na zrealizowanie czegoś, co nigdy wcześniej nie było możliwe, czyli bezprzewodowego zasilania pełnowymiarowych pił ukosowych oraz pilarek stołowych. W branżowych testach genialnie wypadają także piły łańcuchowe z serii Alligator, którymi bez problemu można ciąć grube drewno konstrukcyjne, pustaki, a nawet beton.
Porównanie elektronarzędzi DeWALT i Milwaukee
Jednym z głównych konkurentów DeWALT’a jest kolejna amerykańska firma Milwaukee. Profil działalności obu marek jest do siebie bardzo podobny – oba przedsiębiorstwa produkują wysokiej klasy elektronarzędzia skierowane do profesjonalistów oraz zapalonych majsterkowiczów, którzy szukają najwyższej jakości sprzętu.
Zarówno Milwaukee, jak i DeWALT skupiają się na dostarczaniu wysokowydajnych elektronarzędzi akumulatorowych, chociaż każda firma robi to nieco inaczej. Milwaukee skupia się głównie na elektronarzędziach 18V, oferując jednocześnie system łatwego zarządzania flotą narzędziową przy pomocy technologii ONE KEY™. Z kolei DeWALT przoduje w dostarczaniu rozwiązań bezprzewodowego zasilania narzędzi napięciem 54V.
Co wybrać – DeWALT czy Milwaukee? Obie marki narzędziowe to najwyższa półka sprzętu konsumenckiego. Tak naprawdę wybór idealnego systemu powinien zależeć głównie od Twoich potrzeb i preferencji. Milwaukee nie ma sobie równych w segmencie akumulatorowych kluczy udarowych, podczas gdy DeWALT produkuje świetne młotowiertarki oraz piły szablaste i łańcuchowe.
Porównanie narzędzi DeWALT i Stanley
Stanley to kolejna amerykańska marka narzędziowa, chociaż w tym miejscu należy mocno doprecyzować to stwierdzenie. Tak naprawdę zarówno Stanley, Black & Decker, jak i DeWALT należą do jednego narzędziowego konglomeratu – Black & Decker Inc.
Nie oznacza to jednak, że jakość sprzętów produkowanych przez ten koncern i sprzedawanych pod różnymi markami jest taka sama. Stanley stanowi raczej budżetową półkę elektronarzędzi, które oferują dobry stosunek ceny do jakości. Niestety, zostało to okupione wyraźnymi oszczędnościami na materiałach i ergonomii.
Zatem Stanley czy DeWALT? Najwięcej zależy tutaj od wysokości Twojego budżetu. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to warto rozważyć dołożenie do nieco droższego DeWALT’a, który oferuje więcej możliwości, posiada wydajniejszy system akumulatorowy (na czele z XR FlexVolt) oraz bogatszą ofertę narzędzi.
Elektronarzędzia DeWALT i Metabo
Tutaj czeka nas kolejny zażarty pojedynek – Metabo czy DeWALT. Wynika to z faktu, że produkty obu firm kierowane są głównie do profesjonalistów i majsterkowiczów szukających wydajnych i niezawodnych narzędzi.
Narzędzia Metabo reklamowane są jako produkowane w Niemczech – „Made in Germany”. Ma to gwarantować najwyższe standardy kontroli jakości oraz możliwość eksploatacji jednego sprzętu przez wiele dekad. Jednak w praktyce, w dzisiejszych czasach, miejsce produkcji ma marginalny wpływ na jakość produktu końcowego – wszystko i tak zależy od wewnętrznych standardów producenta.
Wiec co polecamy - Metabo czy DeWALT? Jednym z flagowych produktów niemieckiego Metabo są szlifierki kątowe, które są prawdopodobnie najlepsze na świecie. Posiadają mechaniczne sprzęgło bezpieczeństwa, które chroni użytkownika przed skutkami niebezpiecznego kick-back’u, czyli zablokowania tarczy w ciętym materiale oraz spowodowanego tym odrzutu. Jednak z drugiej strony zakrętarka DeWALT jest zwyczajnie lepsza od konkurencyjnego produktu marki Metabo – lepiej leży w dłoni, oferuje wysoką moc użyteczną i szeroki zakres prędkości obrotowych.
Lasery DeWALT i Bosch
Elektronarzędzia to nie tylko wiertarki, szlifierki kątowe i piły szablaste. To również narzędzia pomiarowe oraz poziomnice laserowe. To fenomenalne przyrządy, które ułatwiają codzienne czynności wykonywane na placu budowy.
Taki też jest laser DeWALT, a konkretnie dwa jego warianty - liniowy i obrotowy. Dzięki nim możesz nanosić idealnie wypoziomowane lub wypionowane linie na dowolną powierzchnię. Światło lasera będzie widoczne zarówno w miejscach zacienionych, jak i na zewnątrz, w pełnym świetle dziennym.
Warto również wspomnieć o dalmierzach laserowych marki DeWALT, przy których pomocy szybko i łatwo zmierzysz dowolny dystans. Ich dodatkowym atutem jest możliwość automatycznego przeliczania pola powierzchni oraz obliczania kubatury.
Lasery DeWALT czy Bosch? Poziomnice laserowe do swojego działania wymagają sporej ilości energii elektrycznej, dlatego też na ogół są zasilane akumulatorowo. Dlatego też, jeśli już posiadasz jakieś bezprzewodowe elektronarzędzia jednej z firm, to warto wybrać laser kompatybilny z bateriami znajdującymi się w Twojej kolekcji.