Z jakich narzędzi korzysta elektronik?

RedakcjaApr 6, 2021 10:00:00 AM

Dobry elektronik poradzi sobie z każdym problemem – wymieni baterię oraz wyświetlacz w smartfonie, zdiagnozuje i naprawi usterkę instalacji elektrycznej w samochodzie, a nawet zaprojektuje własny układ scalony. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem takiej ścieżki kariery, to zapewne zastanawiasz się, jak skompletować zestaw narzędzi dla elektronika z prawdziwego zdarzania. Dzisiaj pomożemy Ci w tym zadaniu i pokażemy, z jakich przyrządów korzysta prawdziwy fachowiec.

Lutownica

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi na naszej liście. Jest wyposażona w specjalny grot, który pod wpływem energii elektrycznej nagrzewa się do temperatury kilkuset stopni, umożliwiając tym samym topienie spoiw lutowniczych i trwałe łączenie różnych kabli lub elementów elektronicznych.

Bez lutownicy nie obędzie się żaden zestaw dla elektronika. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie? Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby można było łatwo wymieniać w niej groty. Nawet jeśli dbasz o swoje narzędzia, to i tak prędzej czy później konieczna będzie wymiana grotu, który w końcu się zużyje.

Warto wybrać również model lutownicy, który oferuje regulację temperatury roboczej. Niektóre elementy elektroniczne są niezwykle wrażliwe na wysoką temperaturę, przez co łatwo można je uszkodzić gorącym grotem. Regulacja temperatury zmniejsza to ryzyko i pozwala dużo precyzyjniej dozować ilość aplikowanego spoiwa lutowniczego.

 1. YATO STACJA LUTOWNICZA 2w1 YT-82458

  Cena: 261,94 zł
 2. BETA STACJA LUTOWNICZA 1823-60

  Cena: 1 236,15 zł
  Brak w magazynie
 3. VOREL PODSTAWKA POD LUTOWNICĘ 79386

  Cena: 9,30 zł
 4. YATO LUTOWNICA OPOROWA 80W 8273 YT-8273

  Cena: 34,00 zł
 5. YATO LUTOWNICA OPOROWA 60W 8272 YT-8272

  Cena: 31,14 zł
 6. YATO LUTOWNICA OPOROWA 30W 8271 YT-8271

  Cena: 26,24 zł
 7. YATO STACJA LUTOWNICZA CYFROWA 48W YT-82455

  Cena: 204,57 zł
 8. YATO LUTOWNICA TRANSFORMATOROWA 200W YT-82451

  Cena: 90,35 zł
 9. YATO LUTOWNICA TRANSFORMATOROWA 180W YT-8245

  Cena: 73,50 zł


Odsysacz do cyny

Dobrze wyposażony zestaw elektronika powinien również zawierać i ten przyrząd. Służy on do odsysania nadmiaru cyny oraz usuwania jej reszek pozostałych na wylutowanych elementach. Zasada działania odsysacza do cyny jest niezwykle prosta, dzięki czemu z jego obsługą poradzi sobie dosłownie każda osoba.

Multimetr

Mierniki uniwersalne, czyli popularne multimetry, to niezwykle uniwersalne narzędzia do elektroniki. Umożliwiają intuicyjne i zarazem dokładne mierzenie praktycznie każdego parametru prądu płynącego w instalacji elektrycznej. Dzięki nim poznasz między innymi napięcie oraz natężenie prądu, a także rezystencję całego układu.

Korzystając z multimetrów, będziesz mógł także szybko zdiagnozować przyczynę awarii danej instalacji elektrycznej i znaleźć jej wadliwy element. Mierniki uniwersalne pomogą Ci również w sprawdzeniu kondycji akumulatorów samochodowych oraz pakietów baterii do elektronarzędzi i e-bike’ów. Będą także stanowić nieodłączną pomoc podczas dokonywania wszelkich napraw, podpowiadając Ci, jak prawidłowo podłączyć daną część ze względu na kierunek, w którym płynie prąd elektryczny.


Szczypce i kombinerki

Zestaw narzędzi elektronika powinien zawierać szczypce, które pozwolą na szybkie i precyzyjne skracanie wszelkich kabli oraz innych materiałów. Szczypce dla elektroników pomogą Ci w docinaniu przewodów na odpowiednią długość oraz cięciu materiałów takich jak stal lub miedź.

Narzędzia elektronika to nie tylko precyzyjne szczypce, lecz także uniwersalne kombinerki. Czasami niektóre zepsute elementy wymagają nieco bardziej „bezpośredniego” podejścia i do tego właśnie idealnie nadadzą się kombinerki. Gumowana rączka zapewnia izolację przed porażeniem prądem o niskim napięciu i zapewnia pewny chwyt. Kombinerki przydadzą się szczególnie podczas rozbierania urządzeń wyposażonych w metalowe obudowy o ostrych krawędziach.Ściągacz do izolacji

Jeśli chcesz skompletować wszystkie narzędzia precyzyjne do elektroniki, to nie zapomnij o ściągaczu do izolacji. Używając go, w mgnieniu oka usuniesz wystarczającą ilość osłony, aby móc zapleść kable i na stałe połączyć je z kolejnymi.

Zasilacz laboratoryjny

To przyrząd odróżniający fachowców od amatorów. Dzięki niemu skompletujesz prawdziwie profesjonalny zestaw do elektroniki, któremu niestraszna będzie żadna naprawa. Zasilacz laboratoryjny pozwoli zasilić każde urządzenie, umożliwiając dobranie zarówno napięcia jak i natężenia prądu. Zagwarantuje to, że serwisowana przez Ciebie elektronika będzie działała w optymalny sposób.