Wbrew pozorom, hydraulik to wyjątkowo skomplikowany zawód. Prawdziwy fachowiec jest swoistym człowiekiem renesansu, ponieważ jego praca składa się z wielu całkowicie odrębnych czynności. Hydraulik musi być w stanie zdiagnozować oraz umieć naprawić każdy, nawet najbardziej skomplikowany problem dotyczący instalacji wodnej. Oprócz tego do jego zadań należy także kładzenie nowych linii wodnych i zaworów oraz estetyczne maskowanie ich w ścianie. Zatem, jakie narzędzia do hydrauliki powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego hydraulika, by mógł on sprostać wszystkim wyzwaniom?
Dobry komplet kluczy – bez nich niewiele zdziałasz
Klucze to bez dwóch zdań najbardziej podstawowe narzędzia hydraulika. Mają one wprost niezliczoną liczbę potencjalnych zastosowań, dzięki czemu muszą znaleźć się na wyposażeniu każdego fachowca. Aby ułatwić Ci ich zakup, zdecydowaliśmy się podzielić je na kilka grup:
- Pierwszym i zarazem najprzydatniejszym rodzajem są klucze płaskooczkowe. Służą do odkręcania i przykręcania nakrętek oraz śrub, a ich płaski kształt ułatwia manewrowanie nimi.
Polecamy również zaopatrzenie się w wariant kluczy płasokooczkowych ze zintegrowaną grzechotką. Dzięki wbudowanemu w nie mechanizmowi zapadkowemu podczas pracy nie trzeba wyjmować klucza ze łba nakrętki, co znacząco ułatwia pracę w ciasnych zakamarkach. - Drugim niezwykle przydatnym rodzajem są klucze imbusowe. Pomagają one rozprawić się ze śrubami imbusowymi, które można naprawdę często spotkać podczas prac serwisowych wykonywanych u klienta. Są małe i poręczne, dlatego też powinny zasilić każdy zestaw narzędzi dla hydraulika!
- Klucze nasadowe – są bardzo dobrą alternatywą dla zwykłych kluczy płaskooczkowych. W zależności od potrzeb poszczególne klucze można montować w specjalnej rękojeści w kształcie litery T lub w grzechotce. Dodatkowo warto również wyposażyć się w specjalną przedłużkę, która ułatwi odkręcanie głęboko schowanych nakrętek oraz śrub.
- Klucze specjalistyczne – to ostatnia kategoria, do której zalicza się profesjonalne narzędzia hydrauliczne. Najpopularniejszymi przyrządami należącymi do niej są: klucz francuski oraz klucz hakowy. Są to wysoce wyspecjalizowane narzędzia, bez których nie uda Ci się wykonać wielu zleceń. Klucz francuski dzięki swojej konstrukcji umożliwia zmianę rozstawu jego szczęk, dzięki czemu możliwe staje się jego dokładne dopasowanie do odkręcanej śruby. Z kolei klucz hakowy posiada główkę w kształcie haka, co szczególnie przydaje się podczas odkręcania niektórych instalacji hydraulicznych.
Zestaw wkrętaków oraz bitów – dzięki nim odkręcisz praktycznie wszystko
Chociaż śrubokręty zazwyczaj kojarzą się z nieco innymi branżami, to tak naprawdę nie obejdzie się bez nich żaden prawdziwy hydraulik! Przy ich pomocy będziesz mógł odkręcić wszelkiego rodzaju zawiasy, obejmy do rur, a także skrzynki z zaworami wodnymi.
Z kolei, jeśli zależy Ci na uniwersalności, to powinieneś wybrać bity. Najlepsze zestawy dostępne na rynku zawierają w swoim składzie końcówki do odkręcania niemal każdej współcześnie stosowanej śruby. Bity można montować w antypoślizgowej rękojeści lub w praktycznej grzechotce. Oprócz tego można również wyposażyć się w specjalny adapter, dzięki któremu będziemy mogli osadzić je w uchwycie wiertarskim wkrętarki. Uzyskamy dzięki temu prawdziwie uniwersalny zestaw, który poradzi sobie z każdym wyzwaniem.
Przyrządy do cięcia i wyginania rur – niezastąpione podczas wykonywania instalacji
Ostatnią grupę w naszym zestawieniu stanowią profesjonalne narzędzia dla hydraulika. Mamy tutaj na myśli głównie przyrządy do szybkiego skracania i obrabiania wszelkiego rodzaju rur. Pomogą one przygotować Ci rury w taki sposób, aby idealnie wpasowały się na swoje miejsce.
Pierwszym polecanym przez nas narzędziem jest obcinak do rur. Znacząco ułatwia on skracanie wszelkiego rodzaju rur na odpowiednią długość, wykonywane przez niego cięcia są proste i estetyczne, a ich krawędzie nie wymagają dalszej obróbki. Z kolei giętarka do rur umożliwia wyginanie ich pod odpowiednim kątem, dzięki czemu można dopasować je do wcześniej przygotowanych w ścianie otworów.