Tapicerstwo to rzadki, ale też niezwykle pożądany zawód zajmujący się głównie naprawą oraz renowacją wszelkiego rodzaju tapicerek. Dobrej klasy tapicer będzie w stanie odnowić i odrestaurować domowe meble, wymienić obicie siedzeń i drzwi w samochodzie, a nawet wykonać całkowicie nową podsufitkę w kabinie auta. Tapicerem możesz zostać także i Ty – wystarczy tylko, że odpowiednio wyposażysz swój przydomowy warsztat tapicerski i zdobędziesz trochę praktycznego doświadczenia. Czego w takim wypadku będziesz potrzebował?
Zszywacz
Zszywacze to narzędzia, którymi posługuje się praktycznie każdy tapicer. Umożliwiają szybkie i pewne mocowanie materiału obijającego do drewnianych desek, płyt wiórowych, meblowych, MDF, a także pilśni. Doskonale sprawdzą się podczas tworzenia dekoracyjnych ściennych paneli tapicerowanych, oraz wyściełania dna szuflady. Będą również niezastąpione podczas napraw i renowacji starych mebli takich jak pufy czy taborety.
Zszywacze tapicerskie występują w wielu różnych wariantach – te najlepsze są z reguły zasilane pneumatycznie, ale niestety, wiąże się to z koniecznością posiadania własnego kompresora. Dlatego też, jeśli jesteś początkującym tapicerem, to lepszym wyborem będzie zakup zszywacza elektrycznego lub ręcznego.
Rozszywacz tapicerski
Kolejnym prezentowanym przez nas narzędziem jest rozszywacz znany także jako rozkuwacz do zszywek. Jego zadaniem jest szybkie i bezpieczne usuwanie starych zszywek. Jest wprost niezbędny, jeśli planujesz przeprowadzanie renowacji starych mebli oraz ściąganie z nich tapicerki. Powinien być wyposażony w nie każdy zestaw tapicerski - rozszywacze są stosunkowo niedrogie, a jednocześnie bardzo ułatwiają pracę tapicera.
Ostre nożyczki do cięcia materiałów
Nożyczki to kolejne niezbędne ręczne narzędzia tapicerskie. Dzięki nim bez problemu dotniesz na odpowiednią długość wszelkiego rodzaju materiały. Nożyczki muszą być ostre i solidnie wykonane – podczas realizacji swoich projektów będziesz używać ich naprawdę często. Dlatego też, aby ułatwić sobie pracę, warto od razu zakupić co najmniej dwie pary – jedna z prostymi, a druga z zakrzywionymi ostrzami. Pozwoli Ci to na łatwiejsze manewrowanie i docinanie materiału pod kątem.
Nóż do tapet z ostrzem łamanym
Tapeciaki to narzędzia, które musi posiadać każdy majsterkowicz. Przetną niemal wszystko, są wytrzymałe, a gdy się stępią, to wystarczy tylko wymienić ich ostrze na nowe. To właśnie dlatego noże do tapet idealnie sprawdzą się jako tapicerskie akcesoria zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów.
Tapeciakami przetniesz większość popularnych materiałów tapicerskich – bez problemu poradzą sobie z cienką skórą, skają, alcantarą oraz welurem. Najczęściej używane są do wstępnego, zgrubnego docinania materiałów, ale przy odrobinie wprawy sprawdzą się także podczas precyzyjnego wycinania drobnych wzorków.
Szczypce i obcęgi
Szczypce i obcęgi to świetne narzędzia do demontażu tapicerki. Pomogą Ci wyciągnąć uparte zszywki z materiału, a także ułatwią rozprawienie się ze starymi sprężynami w podstawie fotela. Oprócz tego doskonale sprawdzą się podczas usuwania starych mocowań tapicerskich. Niestraszne będą im żadne klipsy ani gwoździe tapicerskie!
Młotek tapicerski
Nawet profesjonalne tapicerstwo wymaga czasami nieco bardziej „bezpośredniego” podejścia. I to właśnie do takich okazji przyda Ci się młotek tapicerski. Tutaj w zasadzie do wyboru masz dwa rodzaje młotków – pierwszy to klasyczny metalowy młotek, którego główka jest namagnesowana, dzięki czemu pozwala w łatwy sposób wbijać gwoździe tapicerskie. Drugim popularnym wariantem młotka tapicerskiego jest przyrząd, którego główka została wykonana z elastycznej gumy. Gumowy młotek tapicerski podczas pracy nie rysuje polakierowanych powierzchni oraz nie zostawia śladów na obrabianym materiale.
Pistolet do kleju na gorąco
Pistolety do kleju jako narzędzia do tapicerki? Czemu nie – technologia klejenia na gorąco posiada tak wiele zalet, że z czystym sercem możemy polecić ją każdemu tapicerowi. Korzystając z pistoletów klejących, będziesz mógł szybko i solidnie przymocować praktycznie wszystko – klej na gorąco tworzy trwałe połączenia pomiędzy całkowicie różnymi materiałami. Podkleisz nim odspajającą się podsufitkę, przykleisz odpadające guziki tapicerskie w ściennym panelu dekoracyjnym, a także w trwały sposób przytwierdzisz ozdobny wzorek do dowolnego materiału.
Kreda
Aby wiedzieć, w którym miejscu przeciąć dany materiał, musisz go odpowiednio oznaczyć. Markery permanentne tutaj praktycznie się nie sprawdzają, gdyż zostawiają po sobie trudny do usunięcia ślad. Dlatego też wielu ekspertów poleca stosowanie zwykłej kredy – jest tania, zostawia widoczny ślad na większości powierzchni (w tym na drewnie i stali), a jednocześnie łatwo zmyć jej resztki po zakończonej pracy.
Miarka krawiecka
Aby wiedzieć, ile potrzebujesz materiału, musisz najpierw dokładnie wszystko pomierzyć. Pomoże Ci w tym zwijana miarka krawiecka. Praca przy jej pomocy jest łatwa, ponieważ jej podziałka naniesiona jest na elastycznej taśmie. Dzięki temu można nią swobodnie manewrować i bez większego problemu dopasować do mebli o skomplikowanych krzywiznach. Centymetry krawieckie są na tyle popularne, że w swojej ofercie posiada je praktycznie każdy sklep z akcesoriami tapicerskimi.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
Tapicerstwo zazwyczaj nie niesie ze sobą jakichś szczególnych zagrożeń dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie zapomnieć o BHP! Najlepszym przykładem może być przeprowadzanie renowacji starych foteli. W środku siedziska na ogół znajduje się wypełnienie zrobione z gąbek oraz sprężyn. Podczas ich demontażu bardzo często unoszą się znaczne ilości drobnego pyłu, kurzu oraz innych drobinek. Aby uchronić się przed ich negatywnym wpływem na Twoje zdrowie, powinieneś założyć rękawice robocze, maskę przeciwpyłową oraz okulary ochronne. Kupisz je w większości sklepów sprzedających akcesoria tapicerskie.