Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Wertykulator – co to jest i do czego służy?

RedakcjaMay 11, 2022 8:35:00 AM

Jeżeli chcesz cieszyć się pięknym, miękkim i zielonym trawnikiem przed domem, musisz zadbać o kondycję darni. Problemem jest warstwa filcu, w tym splątane pędy suchej trawy i liście. Zalegające na podłożu utrudniają dostęp tlenu, wody oraz składników odżywczych do głębszych warstw darni. Dla rozluźnienia podłoża warto wykorzystać specjalistyczne narzędzia i maszyny. Najprościej wykonać wertykulację z wykorzystaniem wertykulatora. Podpowiadamy, czym są wertykulatory do trawy, jaki rodzaj urządzenia wybrać i jak przeprowadzić wertykulację trawnika.

 

Wertykulacja trawnika – co to jest?

 

W pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, co to jest wertykulacja, a więc jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jaki możesz wykonać w obszarze trawnika, chociaż nie tylko. Tak więc przez wertykulację rozumiemy usunięcie obumarłych części roślin oraz filcu przez pionowe nacięcie darni na głębokość od 5 do 20 centymetrów.

 

Wertykulację należy przeprowadzać rokrocznie, najlepiej wiosną i jesienią. Wiosenną wertykulację zalecamy wykonać w kwietniu, jesienną – pod koniec września, żeby korzenie zdążyły się zregenerować przed zimą.

 

Pamiętaj, że wertykulacji nie należy przeprowadzać na młodym trawniku przynajmniej przez rok po ukorzenieniu się rolek lub wykiełkowaniu trawy. Pierwsza wertykulacja jest zalecana na 1,5 rocznym lub 2-letnim trawniku, ale musi ona być płytka na głębokość do 5 mm. Kolejne wertykulacje możesz przeprowadzać głębiej na głębokość 10 i 15 mm, a nawet 20 mm, o ile pozwala na to wertykulator.

 

Co to jest wertykulator do trawy?

 

W najprostszym tłumaczeniu wertykulator jest urządzeniem ogrodowym wyposażonym w pionowe noże, które przecinają filc, kłącza i zbite warstwy pędów. Noże nacinają glebę i tworzą w niej charakterystyczne otwory, które dodatkowo możesz zasypać specjalnym podłożem na bazie torfu. Jednocześnie nacięcie gleby pozwala na lepsze wchłanianie wody i substancji odżywczych. Podłoże jest więc rozluźnione i spulchnione.

 

Najlepiej wybrać wertykulator, który nacina podłoże na głębokość ok. 10 centymetrów. Wówczas pełni on funkcję zbliżoną do aeratora, tworząc lepsze warunki dla napływu powietrza do warstwy darni, w której znajdują się korzenie. Z wertykulatora możesz skorzystać również wówczas, kiedy chcesz przygotować podłoże pod wysiew trawnika. Podobnie jak uzupełnienia go nowymi nasionami i w sytuacji, kiedy posiałeś go zbyt gęsto.

 

Jaki wertykulator do trawy wybrać – ręczny, elektryczny czy spalinowy?

 

Jeżeli chcesz kupić wertykulator, masz do wyboru kilka rodzajów takich urządzeń. W zależności od potrzeb i wymagań możesz wybrać wertykulator ręczny, elektryczny lub spalinowy.

 

Wertykulator ręczny

 

Proste urządzenie napędzane siłą mięśni. Jeżeli decydujesz się na ręczny wertykulator do trawy, postaw na model wyposażony w kółka. Bardziej zaawansowane wertykulatory są wyposażone w dwa rodzaje noży. Pierwsze usuwają darń na głębokości do kilku milimetrów, drugie – umożliwiają tworzenie głębszych nacięć.

 

Oczywiście musisz liczyć się z tym, że wertykulacja takim narzędziem będzie czasochłonna i dość męcząca, a więc nie jest to sprzęt zalecany do większych trawników. Wertykulator ręczny warto rozważyć wyłącznie przy małych i zadbanych trawnikach bez potrzeby intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Wertykulator elektryczny

 

Znacznie efektywniejszy niż model ręczny, zalecany do małych i średnich trawników o powierzchni do kilkuset metrów kwadratowych. Praca z nim jest komfortowa, szybka i dokładna. Pewnym ograniczeniem jest długość kabla elektrycznego wertykulatora, chyba że wybierzesz model akumulatorowy.

 

Przed wyborem wertykulatora zasilanego energią elektryczną weź pod uwagę jego parametry techniczne. Kluczowa jest moc. Im mocniejszy silnik, tym wertykulator jest wydajniejszy. Modele elektryczne mają moc 500-2000 W. O ile przy mniejszych trawnikach możesz postawić na słabsze urządzenia, przy pokaźniejszych areałach powyżej 500 mkw. wybierz mocniejszy i wydajniejszy sprzęt.

 

Innym ważnym parametrem jest waga i szerokość robocza, zwykle wahająca się w granicach 35-50 cm. Im szerszy wałek wertykulatora, tym urządzenie jest cięższe. Zazwyczaj wertykulatory elektryczne ważą od 7 do 20 kg. W końcu pamiętaj o głębokości roboczej. Optymalnie, kiedy model pozwala regulować głębokość nacinania darni.

 

Wertykulator spalinowy

 

Najmocniejszy jest wertykulator spalinowy. To sprzęt wydajny, który doskonale sprawdza się nawet na większych areałach. W zależności od modelu moc silnika takiej maszyny sięga nawet 6 koni mechanicznych. Z drugiej strony wertykulator spalinowy jest głośny i emituje spaliny. Wymaga też zabiegów konserwujących oraz paliwa i oleju. Oprócz tego jest to urządzenie dość ciężkie o wadze do 40 kg. Z tego względu, żeby korzystanie z niego było bardziej komfortowe, warto zainwestować w model z napędem.

 

Jaki wertykulator do małego, średniego i dużego ogrodu?

 

Wiesz już, czym jest wertykulator do trawy i do czego służy to urządzenie. Znasz też rodzaje takiego sprzętu. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaki wertykulator wybrać do swojego ogrodu, najprościej dobierz go względem wielkości parceli, na której będziesz z niego korzystać.

 

  • wertykulator ręczny – mały trawnik o powierzchni do 200 mkw.;
  • wertykulator elektryczny – średni trawnik o powierzchni do 800 mkw.;
  • wertykulator spalinowy – duży trawnik o powierzchni ok. 1000 mkw. i więcej.

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby z wertykulatora elektrycznego skorzystać także na niewielkim trawniku. Praca jest wówczas znacznie szybsza i mniej męcząca. Szczególnie że nie potrzebujesz do takiego trawnika urządzenia o dużej mocy. Firmami, które mają w swojej ofercie wertykulatory są, na przykład, Bosch i Makita.

 

Sam fakt, że warto korzystać z wertykulatora, nie budzi żadnych wątpliwości. To urządzenie, które pozwala zadbać o przydomowy trawnik, ale nie tylko, ponieważ duże wertykulatory wykorzystuje się na przykład na boiskach. Na pewno jest to sprzęt, dzięki któremu o wiele łatwiej we właściwy sposób pielęgnować trawnik.