Bez względu na to, czy serwisowaniem samochodów zajmujesz się zawodowo, czy traktujesz to jako hobby realizowane po godzinach, niezbędne jest, abyś zadbał o odpowiednie wyposażenie warsztatu samochodowego. Tylko dobrej jakości sprzęt pozwoli Ci z sukcesem naprawić każdy pojazd i zagwarantować, że wszystkie prace będą przeprowadzane szybko i sprawnie. Zatem, jakie narzędzia samochodowe przydadzą Ci się najbardziej?
Klucze płaskie
Klucze płaskie to zdecydowanie najpotrzebniejsze i najbardziej podstawowe narzędzia mechanika samochodowego. Stosuje się je do odkręcania i dokręcania niemal niezliczonej ilości śrub w każdym pojeździe – poczynając od motocykli, przez auta osobowe, a kończąc na pojazdach ciężarowych. Są niezwykle wytrzymałe, a ich największą zaletą jest to, że na obu końcach każdego z nich znajduje się szczęka klucza o innym rozmiarze. Znacząco ułatwia to pracę, gdyż zabierając ze sobą 2 klucze, tak naprawdę mamy do dyspozycji aż cztery.
Klucze płaskooczkowe
Klucze płaskooczkowe to niezwykle przydatne narzędzia dla mechanika samochodowego. Konstrukcyjnie są one podobne do kluczy płaskich, ale zamiast dwóch osobnych szczęk klucza z jednej strony mamy do dyspozycji klasyczną szczękę, a z drugiej strony znajduje się specjalny klucz oczkowy. Jego budowa umożliwia założenie go bezpośrednio na łeb śruby, co praktycznie uniemożliwia objechanie jej.
Kupując płaskooczkowe klucze dla mechanika, warto również rozważyć wyposażenie się w takie, które posiadają w swoim korpusie zintegrowaną grzechotkę. Znacząco ułatwi to i przyśpieszy wykonywanie zadań, a także będzie nieocenioną pomocą podczas pracy w trudnodostępnych miejscach.
Klucze nasadowe
To kolejne przyrządy stanowiące niezbędne wyposażenie warsztatów samochodowych. Klucze nasadowe, jak sama nazwa wskazuje, mają postać specjalnych nasadek, które zazwyczaj montuje się w popularnych grzechotkach lub specjalnych adapterach. Umożliwiają odkręcenie śrub zlokalizowanych w ciasnych i trudnodostępnych miejscach. To właśnie dlatego też idealnie sprawdzą się do wymiany kół w samochodzie, wymiany poszczególnych elementów zawieszenia, a nawet rozkręcenia całego bloku silnika.
Klucze imbusowe
Imbusy stosowane są stosunkowo rzadko, ale nadal nie obejdzie się bez nich żaden porządny zestaw kluczy dla mechanika. Przydadzą się szczególnie do precyzyjnych prac – to właśnie one umożliwią Ci odkręcenie śrubek mocujących deskę rozdzielczą, mocowań nagłośnienia samochodowego oraz innych drobnych elementów pojazdu.
Klucz udarowy
Klucze udarowe to chyba najbardziej rozpoznawalne narzędzia do warsztatu samochodowego. Umożliwiają przykręcanie śrub z ogromną siłą oraz odkręcanie każdej, nawet najbardziej zapieczonej nakrętki.
Udarowe klucze mechanika samochodowego występują w dwóch podstawowych wariantach – pneumatycznym oraz elektrycznym. Pneumatyczne klucze do działania wymagają wydajnego kompresora powietrza, ale odwdzięczają się za to łatwością serwisowania oraz relatywnie niską ceną.
Jeśli jednak nie posiadasz swojego własnego kompresora, to lepszym wyborem dla Ciebie okażą się elektryczne klucze dla mechanika samochodowego. Zazwyczaj są one zasilane sieciowo, ale można je również znaleźć w wariancie akumulatorowym. Ich największą zaletą jest brak konieczności posiadania w miejscu pracy zbiornika ze sprężonym powietrzem. Przy ich pomocy pojazdy można serwisować dosłownie wszędzie!
Klucz dynamometryczny
Klucze dynamometryczne to kolejne niezastąpione narzędzia mechanika samochodowego. Umożliwiają one precyzyjne dokręcanie śrub ze ściśle określonym momentem obrotowym. Pozwala to na przymocowanie każdego komponentu zgodnie z siłą zalecaną przez producenta pojazdu. Zapobiega to zerwaniu gwintu podczas zbyt mocnego dokręcania śruby, a także zabezpiecza przed samoczynnym jej poluzowaniem i odkręceniem się, czyniąc z kluczy dynamometrycznych obowiązkowe wyposażenie warsztatu samochodowego.
Klucze do filtra oleju
Do wymiany filtrów oleju we współczesnych samochodach niezbędne będą odpowiednie narzędzia motoryzacyjne. To właśnie do nich zaliczają się klucze do filtrów oleju. Przyjmują one różne postacie – zaczynając od rączki z przymocowanym do niej łańcuszkiem, przez klucze ze specjalną, regulowaną opaską, a kończąc na trójramiennych przyrządach o zmiennym rozstawie ramion. Decydując się na wybór konkretnego wariantu narzędzia do samochodu, sprawdź wcześniej, czy jest ono kompatybilne z Twoim pojazdem.