Pilarka stołowa do warsztatu - którą wybrać?

RedakcjaFeb 16, 2021 11:00:00 AM

Cyrkularka to niezwykle przydatne narzędzie. Niestety, dokonanie odpowiedniego wyboru może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę podczas jej zakupu?


Cyrkularka - niezbędne narzędzie każdego warsztatu

Wszelkie prace, które wymagają skracania lub przycinania materiałów, można sobie znacznie ułatwić przy pomocy urządzeń takich jak piły stołowe. Służą one głównie do cięcia drewna, ale po założeniu odpowiedniej tarczy można również ciąć nimi stal oraz inne gatunki metali.

Cyrkularka bardzo przydaje się również podczas domowego majsterkowania. Można nią w łatwy sposób przygotować deski, z których później wykonane zostaną domowe meble. Piły stołowe umożliwiają także wyjątkowo łatwe przycinanie paneli na wymiar. Teoretycznie można to samo zadanie wykonać przy pomocy ręcznej wyrzynarki, ale zejdzie z tym dużo więcej czasu, a poszczególne deski podłogowe będą się od siebie mocno różnić.

Pilarka stołowa pozwala także bardzo szybko rozprawić się z drewnem na opał. Dzięki niej w mgnieniu oka potniesz na małe kawałki deski pozostałe po budowie lub kawałki ściętych drzew. Tak przygotowane drewno idealnie będzie nadawać się do palenia w piecu.

 1. SCHEPPACH PILARKA TARCZOWA HS105 2KW SCH5901308901

  Cena promocyjna Cena: 1 245,51 zł Regular Price 1 305,83 zł
 2. VERTEX PILARKA STOŁOWA 255mm/1800W VPS1800

  Cena promocyjna Cena: 695,82 zł Regular Price 696,89 zł
 3. SCHEPPACH PILARKA STOŁOWA DO DREWNA 315mm SCH4901305902

  Cena promocyjna Cena: 1 540,46 zł Regular Price 1 724,03 zł
 4. NAC PILARKA STOŁOWA DO DREWNA 2000W WAHADŁOWA CSE200-135-NH

  Cena: 1 069,01 zł


Rodzaje pilarek stołowych

Najbardziej podstawowym narzędziem z tej kategorii jest piła tarczowa stołowa. Znana także jako piła krajzega jest wyjątkowo popularnym urządzeniem wśród majsterkowiczów na całym świecie. Posiada wiele zastosowań, a w dodatku w podstawowej wersji jest stosunkowo niedroga.

Dużo bardziej rozbudowanym narzędziem są precyzyjne pilarki stołowe. Posiadają one rozsuwane stoły robocze, które znacznie ułatwiają pracę. Można na nich podeprzeć obrabiany materiał, co znacząco wpływa na jakość cięcia, a także przekłada się na bezpieczeństwo jej operatora. Kolejną zaletą takich urządzeń jest możliwość zamontowania w nich precyzyjnych prowadnic, które pozwolą na docinanie drewna pod kątem.

Kolejnym urządzeniem, z jakim można się spotkać, jest piła stołowa do drewna z wbudowaną heblarką. Ze względu na wysoką cenę spotykana jest głównie w dużych zakładach stolarskich. Jeśli jednakże planujesz zaawansowane prace, takie jak własnoręczna produkcja mebli, to jego wybór może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pilarka stołowa może również występować jako wariant zasilany napięciem trójfazowym. Są to jednak urządzenia o znacznych rozmiarach, a ich ogromna moc oraz idące za tym duże zapotrzebowanie na energię elektryczną ogranicza jej stosowanie głównie do największych zakładów przemysłowych. Może się również sprawdzić jako pilarka stołowa do metalu, która po zastosowaniu odpowiedniej tarczy tnącej poradzi sobie również ze stalą o znacznej grubości.


Wybierz odpowiednią pilarkę stołową do Twojego warsztatu

Przede wszystkim cyrkularka powinna posiadać sprawny silnik. Do okazjonalnego użytku wystarczy napęd o mocy powyżej 1 200 watów. Natomiast jeśli planujesz częściej jej używać, to dobrze byłoby rozważyć zakup piły stołowej wyposażonej w silnik powyżej 2 000 watów. Zapewni to wystarczającą moc do ciągłej pracy, a także zagwarantuje, że tarcza tnąca nie zatrzyma się w obrabianym materiale.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które oferuje pilarka stołowa. Urządzenie powinno być wyposażone w zintegrowany system odsysania trocin i odpadów powstałych podczas cięcia drewna.

Jeśli w Twoim warsztacie każdy metr przestrzeni jest na wagę złota, to wybierz urządzenie, które po zakończonej pracy można złożyć w taki sposób, aby zajmowało mniej miejsca. Przydatne będą również kółka ułatwiającego przemieszczanie cyrkularki oraz jej transport.