Chociaż w dzisiejszych czasach technik elektronik staje się zawodem coraz potrzebniejszym, to tak naprawdę niewiele osób go podejmuje. A szkoda, ponieważ postępująca cyfryzacja i gwałtowny rozwój technologiczny sprawiają, że niedługo zamiast klucza płaskooczkowego każdemu z nas bardziej przyda się podręczny zestaw do elektroniki. Dzisiaj podpowiemy, jak go skomponować tak, aby pozwolił Ci wykonać każde zadanie.
Miernik elektroniczny
Multimetry bez dwóch zdań doskonałe nadają się jako narzędzia elektronika. Dzięki nim sprawdzisz, czy w obwodzie elektrycznym płynie prąd, a także dowiesz się, jakie ma on napięcie. Poznasz również natężenie energii elektrycznej oraz jej rezystencję.
Dobrej klasy miernik elektroniczny to podstawa. Standardem stały się już multimetry cyfrowe, wyposażone w czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Znacząco ułatwia on pracę, a wyniki wszystkich pomiarów są na bieżąco wyświetlane, zachowując jednocześnie bardzo wysoką dokładność.
Niektóre z multimetrów oferują także dodatkowe funkcje, takie jak detekcja przewodów w ścianie, specjalne czujniki do mierzenia temperatury lub wbudowaną latarkę, która ułatwia pracę po zmroku.
Uniwersalny zestaw wkrętaków precyzyjnych
Profesjonalny zestaw elektronika nie może obejść się bez wkrętaków precyzyjnych. Jest to nic innego jak pokaźny pakiet zawierający ogromną ilość bitów, którymi odkręcimy praktycznie każdą śrubkę – nawet te nietypowe, takie jak Torx Security lub trójkątne Tri-point. Kupując zestaw wkrętaków, warto sprawdzić, czy posiada on namagnesowane końcówki. Znacząco ułatwiają one pracę, ponieważ dzięki nim nie musimy martwić się o to, że odkręcona śrubka gdzieś upadnie i się zgubi.
Kolejne narzędzia precyzyjne do elektroniki, których nie może zabraknąć w naszym zestawie to także specjalistyczne łopatki do rozpinania zaczepów obudów i ich podważania. Doskonale sprawdzają się w połączeniu z przyssawkami umożliwiającymi delikatne podnoszenie wyświetlaczy oraz wszelkich innych elementów o gładkiej strukturze.
Kompletując zestaw narzędzi dla elektronika, warto również pamiętać o specjalnych przedłużkach do wkrętaków. Ich zadaniem jest umożliwienie odkręcania śrub w trudno dostępnych miejscach. Szczególnie przydają się podczas pracy z urządzeniami o nietypowym kształcie obudowy oraz podczas czynności serwisowych dotyczących komputerów PC.
Lutownica wraz z odsysaczem do cyny
Każdy porządny zestaw narzędzi do elektroniki bez dwóch zdań musi być wyposażony w lutownicę. Bez niej tak naprawdę trudno będzie wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę. Jest to niezwykle uniwersalny przyrząd, dzięki któremu przylutujemy przewody oraz elementy układów scalonych, tworząc tym samym trwałe i bezpieczne połączenie. Można jej również używać do wylutowywania poszczególnych elementów, co szczególnie przyda się podczas wymiany zepsutych kondensatorów lub mikroprocesorów.
Zestawy dla elektroników oprócz samej lutownicy powinny również zawierać specjalny odsysacz do roztopionej cyny. Wykorzystuje się go do usuwania starego spoiwa lutowniczego podczas odlutowywania starych elementów elektronicznych z płyt PCB.
Należy jednak pamiętać, że podczas pracy lutownicą wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia opary. Dlatego też tak ważne jest, aby pomieszczenie robocze było dobrze wentylowane. W ochronie naszego zdrowia pomóc mogą także specjalne odciągi oparów, które filtrują wszelkie szkodliwe frakcje i poprawiają jakość otaczającego nas powietrza.
Ściągacz do izolacji oraz kombinerki do cięcia drutu
Dla elektronika skracanie i wydłużanie kabli to nieodłączna część jego pracy. Dlatego też, aby ją sobie ułatwić, powinno wyposażyć się w specjalne kombinerki oraz szczypce dla elektroników z funkcją ściągacza do izolacji. Dzięki nim z łatwością dotniemy każdy kabel na odpowiednią długość, a następnie usuniemy z niego izolację, co pozwoli wykonać prawidłowe i zarazem estetyczne połączenie lutownicze.
Laboratoryjny zasilacz warsztatowy
Jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowane urządzenie na naszej liście, które jednak znacząco wzbogaca zestaw narzędzi elektronika, dając mu ogrom dodatkowych możliwości. Zasilacz laboratoryjny pozwala podłączyć niemal wszystkie urządzenia oraz elementy elektroniczne, a następnie dowolnie dobierać zarówno napięcie, jak i natężenie prądu, który będzie je zasilał. Wszelkie parametry prądu można łatwo i precyzyjnie regulować z dokładnością do setnych części danej jednostki. Profesjonalne modele oferują również możliwość zmiany samej amplitudy prądu.
Zasilacze laboratoryjne to jednak też najdroższe narzędzia do elektroniki, dlatego warto przed ich zakupem zastanowić się, jak często będziemy z nich korzystać. Można również rozważyć zakup nieco tańszego urządzenia, które będzie oferowało trochę mniej funkcji oraz gorsze możliwości regulacji parametrów prądu, ale dużo łaskawiej obejdzie się z naszym portfelem.