Porządki w ogrodzie – jakie narzędzia ogrodowe są do nich niezbędne?

RedakcjaAug 31, 2021 9:10:00 AM

Porządki w ogrodzie – jakie narzędzia ogrodowe są do nich niezbędne?

Porządki w ogrodzie i doprowadzenie go do stanu używalności wymaga chęci i dużego nakładu pracy. Najczęściej prace porządkowe w ogrodzie przeprowadzamy wiosną oraz jesienią.

Sprawdzamy, co zrobić, aby doprowadzić ogród do porządku przed i po sezonie zimowym, a także jakich użyć do tego narzędzi.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosną gleba w ogrodzie wymaga odświeżenia. Dlatego należy wykonać szereg prac przygotowawczych, zaczynając od uporządkowania trawnika i grządek.

Przede wszystkim trzeba usunąć śmieci czy stare gałęzie i liście, zwłaszcza jeżeli nie zostały one uprzątnięte przed sezonem zimowym.

Właśnie wiosną warto też przyjrzeć się nawierzchniom ogrodowym i elementom małej architektury (np. ścieżki, altanki, plotki), które trzeba oczyścić, zabezpieczyć i pomalować.

Pielęgnacji wymagać mogą też donice i skrzynie, oczywiście o ile w ogrodzie są rośliny w pojemnikach. Nie można również zapomnieć o przeglądzie narzędzi ogrodniczych.

Często wymagają one ostrzenia czy smarowania. Nie można wykluczyć, że wymagana będzie też wizyta w centrum ogrodniczym, aby uzupełnić sprzętowe braki.

Jesienne porządki w ogrodzie

Prace porządkowe w ogrodzie należy wykonać również jesienią. Szczególnie że z uwagi na wilgotne powietrze i glebę jest to dobry czas na nasadzanie.

Przede wszystkim zająć się należy opadłymi liśćmi, które można usuwać lub kompostować. Poza tym zgrabione liście stanowią schronienie dla małych, pożytecznych owadów (np. złotooki, biedronki).

Wykorzystać można też opadłe igły z drzew sosnowych, o ile takowe znajdują się w ogrodzie. Mogą one posłużyć za ściółkę dla roślin zimozielonych i rododendronów. Jesienią warto zająć się też chwastami.

Odchwaszczanie przed zimą oznacza mniej pracy wiosną. W końcu trzeba przerzedzić i ukształtować mocno rozrośnięte byliny, krzewy i drzewa, usuwając uschnięte i bezkształtne pędy.

Po wykonaniu jesiennych prac w ogrodzie zająć się trzeba narzędziami. Wymagają one czyszczenia i konserwacji, aby po sezonie zimowym były gotowe do pracy.

Porządki ogrodowe. Jakie narzędzia wybrać?

Bezsprzecznie każdy ogrodnik w swoim składzie powinien mieć wiele różnych narzędzi, które pozwolą mu utrzymać porządek w ogrodzie. Obowiązkowe są m.in. łopaty, szpadle, grabie, motyki czy siekiery.

Przydają się również sekatory, spulchniacze, taczki czy opryskiwacze. Oto kilka narzędzi i przedmiotów, bez których trudno obejść się w ogrodzie.

Taczka ogrodowa

Taczka przydaje się nie nie tylko w pracach ogrodowych, aczkolwiek trudno wyobrazić sobie bez niej zabiegi pielęgnacyjne, sprzątanie ogrodu, czy przewożenie niezbędnych materiałów i narzędzi. Dlatego jest to bezsprzecznie jeden z najważniejszych ogrodowych sprzętów.

Taczki ogrodowe są lekkie, wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Przy ich wyborze uwagę należy zwrócić na grubość blachy (zwykle 1,2-2,0 mm), koło (plastikowe, gumowe lub pneumatyczne) i pojemność (najczęściej 60-120 l). Dla wygody użytkowania warto kupić taczkę o dłuższych rączkach, z ergonomicznymi i wygodnymi uchwytami.

Odchwaszczacz, czyli wyrywacz chwastów

Regularne usuwanie chwastów jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Jako że środki chemiczne są niebezpieczne dla upraw, a ręczne pielenie jest męczące i czasochłonne, sprawdzi się tzw. odchwaszczacz.

Do domowego ogródka wystarczy mały wyrywacz chwastów w cenie kilkudziesięciu złotych, najlepiej z głowicą wykonaną ze stali nierdzewnej i z aluminiowym trzonkiem.

Opryskiwacz ogrodowy

Kolejnym narzędziem ułatwiającym prace w ogrodzie jest opryskiwacz. Przy małych ogrodach wystarczający będzie ciśnieniowy opryskiwacz ręczny. Ma małą pojemność (zwykle do 2 l), ale kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Większą wydajnością charakteryzują się opryskiwacze ogrodowe naramienne (3-12 l), a zwłaszcza plecakowe (12-20 l) i wózkowe (60-90 l). Oprócz pojemności uwagę należy zwrócić na dyszę. Powinna ona dawać możliwość regulacji szerokości strumienia wody i być wykonana z mosiądzu.

Przedłużacz ogrodowy

Prace w ogrodzie ułatwiają urządzenia zasilane prądem (m.in. kosiarka, elektronarzędzia, lampy oświetleniowe). Stąd obowiązkowo na wyposażeniu ogrodnika musi znaleźć się ogrodowy przedłużacz zewnętrzny, z wysoką odpornością na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne.

Dobrym wyborem są przedłużacze w oplocie gumowym, np. bębnowe wyposażone nawet w 4 gniazda z uziemieniem. W zależności od potrzeb przedłużacz ogrodowy może mieć różną długość (np. 10 m, 15 m, 20 m, 30 m, 50 m, 100 m).

Siatka cieniująca

Specjalna siatka maskująca na ogrodzenie, która pozwala chronić ogród przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, grad, nadmierne nasłonecznienie), zapewniając roślinom optymalną wentylację i temperaturę. Siatka cieniująca może być wykonana z różnych materiałów i mieć inny stopień zacienienia (np. 40%, 50%, 60%, 80%, 90%).

Dobry stosunek ceny do jakości dają tkane włókna polipropylenowe. Podsumowując, porządki w ogrodzie wymagają poświęcenia wolnego czasu i dużego nakładu pracy, która będzie wydajniejsza, jeżeli skorzystamy z odpowiednich narzędzi. Bez nich prace w ogrodzie idą dużo wolniej i są mniej dokładne.

Dlatego najlepiej już wczesną wiosną zajrzeć do składu na narzędzia i dokupić niezbędne sprzęty oraz produkty.