Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jaką prasę hydrauliczną wybrać?

RedakcjaFeb 24, 2024 12:28:00 PM

Prasa hydrauliczna to nieodłączny element wyposażenia wielu warsztatów oraz zakładów produkcyjnych. Dzięki swojej wszechstronności i wydajności stanowi niezastąpione narzędzie w obróbce metali oraz tworzeniu różnorodnych elementów. Jednakże wybór odpowiedniej prasy hydraulicznej może być wyzwaniem, z uwagi na różnorodność dostępnych na rynku modeli. W niniejszym artykule omówimy czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze tego urządzenia.

Prasa hydrauliczna – jaki nacisk?

Podstawowym parametrem określającym wydajność prasy hydraulicznej jest jej nacisk, czyli siła, jaką może wygenerować. W zależności od przeznaczenia oraz rodzaju obróbki, dostępne są prasy o różnej mocy. Prasa hydrauliczna 30 ton będzie idealna do zadań wymagających średniej siły, natomiast dla bardziej wymagających aplikacji, konieczne może być wybranie modelu o większym nacisku. Przy wyborze nacisku prasy konieczna jest ekspertyza technologów pracujących nad rozwojem danego projektu

Prasy hydrauliczne – rodzaje zasilania

Istnieją różne rodzaje pras hydraulicznych, zasilanych na różne sposoby, co ma istotny wpływ na ich wydajność i wygodę użytkowania. Poniżej przedstawiamy trzy główne typy pras hydraulicznych.

Prasa hydrauliczna ręczna

Jest to tradycyjny typ prasy, która wymaga fizycznego wysiłku operatora do wygenerowania nacisku. Pomimo tego, że jest to rozwiązanie tańsze i często bardziej mobilne, to jednak może być mniej wydajne i bardziej męczące dla użytkownika. Raczej na pewno nie pozwoli realizować bardziej wymagających projektów.

Prasa hydrauliczna elektryczna

W przeciwieństwie do prasy ręcznej, prasa hydrauliczna elektryczna wykorzystuje silnik elektryczny do generowania nacisku. Jest to rozwiązanie bardziej wygodne i efektywne, zwłaszcza przy dłuższych operacjach oraz w przypadku dużych obciążeń.

Prasa hydrauliczno-pneumatyczna

Ten rodzaj prasy wykorzystuje zarówno siłę hydrauliczną, jak i pneumatyczną do generowania nacisku. Jest to rozwiązanie niezwykle wydajne i wykorzystywane w zakładach do ciągłej i nieprzerwanej pracy. Wymaga jednak dużo przestrzeni i możliwości podłączenia do instalacji dostarczającej sprężone powietrze.

Rozmiar – sprawdź, czy prasa hydrauliczna zmieści się w Twoim warsztacie

Przed zakupem prasy hydraulicznej warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń w warsztacie, aby mieć pewność, że nowe urządzenie zmieści się bez problemu. Ponadto, należy uwzględnić także wymagane miejsce na manewry oraz obsługę prasy, aby zapewnić bezpieczną i wygodną pracę.

Systemy zabezpieczeń w prasach hydraulicznych

Bezpieczeństwo użytkowania prasy hydraulicznej jest kwestią kluczową, dlatego warto zwrócić uwagę na dostępne systemy zabezpieczeń. Wśród nich warto wymienić np. systemy awaryjnego zatrzymywania, czy czujniki obciążenia, które zapewniają kontrolę nad procesem pracy oraz minimalizują ryzyko wypadków.

Upewnij się, że prasa ma odpowiednie certyfikaty jakości

Przy wyborze prasy hydraulicznej warto również sprawdzić, czy ma ona odpowiednie certyfikaty jakości, potwierdzające zgodność z normami bezpieczeństwa oraz wydajności. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione urządzenie spełnia najwyższe standardy i będzie służyć przez wiele lat bezawaryjnej pracy.

Wybór odpowiedniej prasy hydraulicznej może być kluczowy dla efektywności oraz bezpieczeństwa pracy w warsztacie czy zakładzie produkcyjnym. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować potrzeby oraz dostępne na rynku opcje, aby wybrać urządzenie idealnie dopasowane do konkretnych wymagań i oczekiwań.