Darmowa dostawa od 399 zł ?Wpisz KOD: DOSTAWAFREE - nie dotyczy wysyłek drabin i palet
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Oczyszczanie szamba – jaka pompa do wody brudnej?

RedakcjaNov 10, 2021 12:32:00 PM

Czy każda pompa do wody brudnej to pompa do szamba?


Pompa do usuwania nieczystości jest pompą zanurzeniową, która zasadą działania przypomina urządzenia do pompowania zwykłej wody. Pompy zatapialne różnią się bowiem przede wszystkim przeznaczeniem. Jeżeli użyjemy nieodpowiedniej pompy do wypompowywania szamba, sprzęt zacznie się zapychać, co w konsekwencji doprowadzi do jego zniszczenia.


Wybór właściwej pompy zależy od rodzaju zbiornika na nieczystości. Obecnie powszechnie stosowane są szamba dwukomorowe, gdzie w pierwszej komorze gromadzą się zanieczyszczenia stałe, w drugiej – płynne. W takiej sytuacji, kiedy nieczystości stałe z reguły opróżnia szambiarka, do usunięcia pozostaje nam frakcja płynna. Wówczas wystarczy dobra pompa do wody brudnej. Taki sprzęt potrafi tłoczyć ciecze z zawartością ciał stałych o właściwościach szlifujących.


Jeżeli w swoim gospodarstwie korzystamy ze zbiornika jednokomorowego, gdzie jednocześnie gromadzą się nieczystości płynne i stałe (np. włosy, resztki organiczne, papier, kał), lepsza będzie specjalna pompa do ścieków. Takie pompy doskonale radzą sobie z usuwaniem nieczystości z zawartością dużych ciał włóknistych.


Jeżeli warunki terenowe nie pozwalają na przeprowadzenie rury o średnicy powyżej 50 mm, zamiast takich urządzeń o swobodnym przepływie możemy użyć pompy z rozdrabniaczem. To specjalna pompa do brudnej wody o dużej wydajności, która także poradzi sobie z największymi zanieczyszczeniami występującymi w szambie. W kolejności od najmniej wydajnego do najwydajniejszego rozróżniamy rozdrabniacze nożowe, młotkowe, wirnikowe oraz dyskowe.


Oczywiście pompa do wody brudnej jest urządzeniem uniwersalnym. Dlatego sprawdzi się również przy osuszaniu zalanych rowów, podtopionych piwnic, garażów itp.


Jakie parametry powinna mieć pompa do brudnej wody do usuwania ścieków?


Niezależnie od tego, czy jest to pompa wody brudnej z rozdrabniaczem, czy specjalna pompa do szamba, powinna być dobrana odpowiednio do przeznaczenia. Nie zawsze musimy wybierać najmocniejszy i najdroższy sprzęt. Jeżeli ma to być pompa do wypompowywania wody brudnej i ścieków, uwagę należy zwrócić na jej możliwości techniczne i rozwiązania konstrukcyjne, tj.:

  • Wydajność – wraz ze wzrostem wydajności spada czas, w którym opróżnimy zbiornik z nieczystości. Wydajność podaje się w litrach na minutę lub metrach sześciennych na godzinę pracy. Pompy o większej wydajności zalecane są zwłaszcza w gospodarstwach domowych, gdzie szambo zbiera też wodę opadową lub wodę z drenażu.
  • Moc – na wydajność sprzętu wpływa jego moc, którą należy dobrać do szacunkowego obciążenia. Dla większości gospodarstw domowych wystarczająca będzie pompa do brudnej wody zasilana prądem jednofazowym (230 V), rzadziej prądem trójfazowym (400 V).
  • Wysokość podnoszenia – im większa zdolność do unoszenia słupa wody, tym lepiej opróżnimy szambo, co jest ważne zwłaszcza przy dużych, głęboko osadzonych zbiornikach. Zwykłe pompy mogą unosić wodę i większe nieczystości na wysokość od 5 do ponad 15 m.
  • Materiał – pompa powinna być wykonana z trwałego materiału wysokiej jakości, który jest odporny na intensywną eksploatację, rdzewienie i działanie substancji chemicznych. Najlepsze są pompy żeliwne, wykazujące odporność na działanie czynników zewnętrznych i o dużej wytrzymałości mechanicznej.
  • Dodatkowe funkcje – elementem pompy wartym uwagi jest rozdrabniacz, który dostosuje kawałki zanieczyszczeń do maksymalnej średnicy przepływu. Przydaje się też pływak, który zapobiega pracy pompy na sucho.

Ile kosztuje pompa do szamba?


Na rynku znajdziemy wiele pomp do usuwania nieczystości, różnych pod względem mocy, wydajności, konstrukcji i innych parametrów. Dlatego różne są też ich ceny. Najtańsze kupimy już za ok. 200 zł. Zwykle są to pompy do wody brudnej o niewielkiej wydajności i bez rozdrabniacza, zalecane wyłącznie do usuwania nieczystości płynnych.


Więcej należy zapłacić za pompę do brudnej wody z rozdrabniaczem oraz specjalistyczne pompy do szamba o swobodnym przepływie, dużej wydajności, z wysokością podnoszenia na poziomie przynajmniej kilkunastu metrów i o solidnej, żeliwnej konstrukcji odpornej na uszkodzenia mechaniczne i chemię znajdującą się w nieczystościach. Wszystko zależy więc od przeznaczenia takiego urządzenia. W przypadku gospodarstw domowych droższa pompa do wypompowania wody o znakomitych parametrach wcale nie musi być optymalnym wyborem, ponieważ i tak nie da się wówczas wykorzystać pełni jej możliwości.


Żeby wybrać najlepszy model pompy do wody brudnej do wypompowywania ścieków, uwagę należy więc zwrócić na jej przeznaczenie, miejsce ulokowania sprzętu i parametry (m.in. moc, wydajność). Pamiętajmy też, że samoistne odprowadzanie ścieków bez podpisanej umowy to przestępstwo zagrożone grzywną do 10 000 zł lub karą ograniczenia wolności.