Darmowa dostawa od 399 zł ?Wpisz KOD: DOSTAWAFREE - nie dotyczy wysyłek drabin i palet
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Przechowywanie węży – jaki wózek lub bęben na wąż ogrodowy?

RedakcjaNov 18, 2021 12:40:00 PM

Wózek na wąż ogrodowy


Wózek do węża ogrodowego jest jednym z najczęściej wybieranych akcesoriów przez ogrodników do przechowywania szlauchów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mimo wyższej ceny jest to sprzęt będący połączeniem bębna, wieszaków i nosideł. Jest więc rozwiązaniem kompleksowym, ułatwiającym przechowywanie węża bez ryzyka jego plątania i zaginania.


Wózek na wąż ogrodowy pozwala na swobodne rozwijanie i nawijanie szlaucha, ale też ułatwia jego transport, również na nierównym terenie z uwagi wyposażenie go w kółka. Dodatkowo jest sprzętem lekkim, stabilnym i odpornym na korozję, co gwarantuje jego długą żywotność.


Wąż ogrodowy z wózkiem zalecany jest osobom często korzystającym ze szlaucha, podlewającym ogród regularnie, zwłaszcza średnich i dużych połaci. W najprostszych modelach w nawijaniu węża pomaga korba umieszczona w górnej części uchwytu. Pozwala to na komfortowe zwijanie szlaucha, aczkolwiek zwłaszcza przy długich wężach i częstej ich eksploatacji warto rozważyć modele z automatycznym zwijaczem.


Przy wyborze takiego akcesorium zwróćmy też uwagę na jego konstrukcję. Jako że wózki są dość duże, warto zainteresować się modelami ze składanymi uchwytami i rączkami. Ograniczymy w ten sposób powierzchnię potrzebną do przechowywania wózka.


Wąż ogrodowy na bębnie naściennym


Popularne i praktyczne rozwiązanie dające optymalny stosunek funkcjonalności do ceny. Bęben do węża ogrodowego jest montowany na ścianie, najlepiej obok kranu, który znajduje się na zewnątrz, ewentualnie tuż obok zbiornika retencyjnego. Bęben z wężem ogrodowym umożliwia łatwe zwijanie i rozwijanie szlaucha, bez obciążania kręgosłupa, z wykorzystaniem specjalnego mechanizmu obrotowego i korbki.


Bęben wygląda estetycznie i jest praktyczny, zwłaszcza jeżeli jest to akcesorium wyposażone w specjalną rolkę prowadzącą montowaną z boku i pod bębnem. Podczas zwijania szlauch przetacza się wówczas przez rolkę i idealnie układa na bębnie.


Jako że wąż ogrodowy z bębnem na sezon zimowy najlepiej schować w suche miejsce (np. piwnica, garaż, schowek na narzędzia), większość modeli daje możliwość prostego odpięcia od ściany i przenoszenia. Dlatego też bębny na węże możemy traktować też jako akcesorium mobilne, choć transport szlaucha w dalsze zakątki ogrodu na pewno jest znacznie mniej komfortowy niż przy wózku.


Inne akcesoria do węży ogrodowych – bęben na wąż ogrodowy w wersji mini (nosidełko) i wieszak


Bębny i wózki na węże ogrodowe przez ogrodników wybierane są najczęściej. Jednak obok nich na rynku dostępne są inne akcesoria służące przechowywaniu szlauchów. Należą do nich wieszaki i nosidełka.


Jak wskazuje nazwa, wieszak na wąż ogrodowy służy umieszczeniu go na ścianie. Wprawdzie można go odpinać, ale jest on mniej funkcjonalny od bębna w zakresie zwijania i rozwijania szlaucha. Natomiast pomoże w jego przechowywaniu. Wąż na wieszaku musimy ułożyć ręcznie, ale umieszczony tam szlauch jest uporządkowany i zajmuje niewiele miejsca. Jest więc doskonałym rozwiązaniem w mniejszych pomieszczeniach, gdzie wąż złożony na podłodze może utrudniać korzystanie z garażu, piwnicy itp. Dodatkowo wiele modeli wieszaków na węże ogrodowe ma specjalne uchwyty na akcesoria (np. złączki, dysze, pistolety, zraszacze). Zaleca się je ogrodnikom sporadycznie korzystających ze szlauchów ogrodowych.


Kolejnym akcesorium do przenoszenia i przechowywania węży ogrodowych jest nosidełko. W najprostszym tłumaczeniu jest to uproszczona wersja bębna na szlauchy ogrodowe. Podobnie jak bębny, również nosidełka umożliwiają sprawne rozwijanie i zwijanie węża ogrodowego przy wykorzystaniu do tego specjalnej korbki. Nie są jednak tak pojemne. Nosidełka to produkty lekkie i mobilne, wyposażone w ergonomiczną rączkę do przenoszenia. Zaleca się je ogrodnikom podlewającym mniejsze tereny. Znakomicie sprawdzą się też jako akcesorium dla ogrodników prowadzących prace ogrodowe w różnych miejscach, np. w przydomowym ogrodzie i na działce, zwłaszcza modele wyposażone w specjalne elementy przyłączeniowe do kranu. Jako że mają niewielkie rozmiary, bez problemu zabierzemy je ze sobą do auta, a po pracy schowamy w piwnicy, garażu czy schowku.


Wózki czy węże ogrodowe na bębnie – co wybrać?


Wybór akcesoriów do przechowywania i przenoszenia szlauchów ogrodowych jest ogromny. O ile wieszaki na ścianę są mało praktyczne, zwłaszcza dla ogrodników intensywnie eksploatujących swoje połacie zieleni, o tyle wózki i bębny na węże ogrodowe spełnią potrzeby i wymagania każdego użytkownika.


Bardziej funkcjonalne są wózki na kółkach, które pozwalają na swobodny transport szlauchów po całym ogrodzie. Jednak dla większości ogrodników w pełni wystarczające będą bębny, szczególnie te w prosty sposób odpinane od ściany, dające możliwość przenoszenia i wyposażone w automatyczny zwijacz. Zwłaszcza ogrodnicy, którzy często wyruszają na działkę, dodatkowo powinni zaopatrzyć się też w lekkie, mobilne i tańsze nosidełka.