Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Dmuchawa do liści do ogrodu – jaką wybrać?

RedakcjaJun 7, 2022 8:56:00 AM

Jeżeli masz dom z ogrodem, a w nim dużo drzew, dmuchawa do liści to sprzęt, który powinien Cię zainteresować. Zgrabianie opadłych liści grabiami jest czasochłonne i męczące. Sprawdzamy, jakie są rodzaje takich urządzeń, jak wybrać najlepszy sprzęt oraz ile kosztuje dmuchawa do liści.

Jak działa dmuchawa do liści?

Podstawowym narzędziem używanym w ogrodzie, które służy zgrabianiu liści, są grabie. Niestety, praca z grabiami, szczególnie w dużych ogrodach z wieloma drzewami jest mało komfortowa. Będzie zupełnie inaczej, jeżeli na wyposażeniu Twojego schowka na narzędzia znajdzie się dmuchawa do liści.

Jak wskazuje nazwa, dmuchawy to urządzenia przedmuchujące liście, ale też piasek, kamyki, skoszoną trawę i niewielkie gałązki. W zależności od funkcjonalności takiego urządzenia dmuchawa może tylko przedmuchiwać takie elementy lub je zasysać i zbierać do specjalnych worków. Wówczas mamy do czynienia z odkurzaczem do liści. Często oba urządzenia są ze sobą mylone. Jest to nawet zrozumiałe, ponieważ wiele dmuchaw do liści jest wyposażona w funkcję odkurzacza.

Dmuchawa do liści – jaką wybrać: sieciowa, akumulatorowa, spalinowa

Najlepsza dmuchawa do liści to sprzęt, który będzie optymalny do Twoich potrzeb i wymagań. Raz wystarczy Ci mała dmuchawa do liści, innym razem musisz zaopatrzyć się w mocny odkurzacz. W pierwszej kolejności należy zdecydować o wyborze urządzenia pod względem rodzaju zasilania. Może to być dmuchawa do liści akumulatorowa, elektryczna oraz spalinowa. Każdy rodzaj zasilania ma swoje wady i zalety.

Dmuchawa do liści akumulatorowa

Urządzenia zasilane akumulatorem, bez przewodu zasilającego, dzięki czemu jest to sprzęt mobilny. Wadą jest większa waga urządzenia wynikająca z akumulatora. Ograniczeniem jest też czas pracy na jednym ładowaniu. Im pojemniejszy akumulator, tym możesz dłużej pracować z dmuchawą. W zależności od pojemności baterii modele akumulatorowe pracują od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Dmuchawa do liści elektryczna

Sprzęt zasilany sieciowo, bez akumulatora, ale z kablem zasilającym, który może być pewnym ograniczeniem. Żeby korzystać z dmuchawy elektrycznej do liści w ogrodzie, musisz mieć też przedłużacz o długości kilkudziesięciu metrów. Dzięki zasilaniu sieciowemu modele elektryczne są stabilne i działają bez ograniczeń czasowych. Oprócz tego są ciche oraz mniejsze i lżejsze od dmuchaw akumulatorowych, wygodne w pracy również dla kobiet. Zwykle ważą zaledwie od 2 do 3 kilogramów.

Dmuchawa do liści spalinowa

Najwydajniejsze dmuchawy zalecane do dużych ogrodów z wieloma drzewami, pod którymi zalegają sterty liści. Oprócz liści silny podmuch poradzi sobie nawet z większymi gałązkami, darnią czy sypkim śniegiem. Po stronie wad spalinowych dmuchaw należy umieścić dużą wagę i głośną pracę.

Jaka najlepsza dmuchawa do liści – najważniejsze parametry

Jeżeli zastanawiasz się, jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza do Twojego ogrodu, musisz zwrócić uwagę na parametry techniczne i funkcjonalność takiego urządzenia. Uwagę zwróć m.in. na prędkość wydmuchu powietrza oraz jego przepływ. Im te parametry są wyższe, tym dmuchawa do liści jest wydajniejsza. Ważny jest też obszar podmuchu.

  • Moc silnika i prędkość przepływu powietrza – wraz z mocą rośnie wydajność urządzenia, które ma mocniejszy podmuch. Jednocześnie dmuchawa do liści jest głośniejsza i przede wszystkim droższa. Do małych ogrodów, w których sprzątać będziesz tylko lekkie i wyschnięte liście, wystarczy sprzęt o podmuchu do 200 km/h. Z mokrymi liśćmi i drobnymi gałązkami poradzą sobie dmuchawy o sile podmuchu od 200 do 300 km/h. Mocniejsze urządzenia są dedykowane również cięższym pracom (np. darń, sypki śnieg, większe gałązki).
  • Obszar podmuchu dmuchawy – dobra dmuchawa do liści zapewnia silny podmuch, ale przy tym ma wystarczająco szeroki strumień powietrza. Dzięki temu w krótszym czasie możesz oczyścić z liści i innych elementów większy obszar ogrodu. Mniejsze i tańsze urządzenia mają objętość w granicach ok. 200 metrów sześciennych na godzinę, te najlepsze pozwalają uprzątnąć nawet do 800 metrów sześciennych.

Jakie funkcje powinna mieć dobra dmuchawa do liści?

Dobre dmuchawy do liści z oferty renomowanych producentów mają też funkcje dodatkowe i specjalną budowę, dzięki czemu praca jest bezpieczniejsza i zyskuje na funkcjonalności, np.:

  • Blokada obrotów – daje możliwość ustawienia stałej wydajności dmuchawy, bez potrzeby bieżącego kontrolowania jej mocy.
  • Zabezpieczenie przeciw przegrzaniu – automatyczny wyłącznik silnika załączający się po wykryciu zbyt wysokiej temperatury.
  • Pojemność akumulatora (dla dmuchaw akumulatorowych) – im pojemniejszy akumulator, tym możesz dłużej pracować z urządzeniem. Sprawdź też czas ładowania baterii (im krótszy, tym lepiej).
  • Rura z regulacją – dla większej ergonomii pracy dmuchawa powinna mieć regulowaną rurę. Na precyzyjne sprzątanie pozwala wydłużenie rury do podłoża, z kolei dla prac wydajniejszych i wymagających większego zasięgu – lepsza będzie krótka rura. Regulacja pozwala też na wygodniejszą pracę z dmuchawą dla osób o różnym wzroście.
  • Uchwyt – dmuchawa ogrodowa powinna mieć ergonomiczny i wygodny uchwyt. Przydają się też szelki, dzięki czemu ciężar sprzętu rozkłada się na całe ciało, a nie tylko na ręce użytkownika.
  • Możliwość złożenia – dmuchawa powinna mieć zdejmowaną dyszę. Zajmuje wówczas mniej miejsca na czas przechowywania.
  • Funkcja odkurzacza – za pomocą dmuchawy szybko zdmuchniesz liście w jedno miejsce. Jeżeli sprzęt ma funkcję odkurzacza i możesz podłączyć do niego worek, liście w ogrodzie będą wciągane bezpośrednio do pojemnika.

Ile kosztuje dmuchawa do liści?

Cena dmuchawy do liści jest różna w zależności od rodzaju zasilania, parametrów technicznych i funkcji dodatkowych. Liczy się też marka. Najbezpieczniej wybrać sprzęt z oferty renomowanego producenta (np. Makita, NAC, Ryobi, Stihl, Einhell). Wówczas masz pewność, że urządzenie użytkowane zgodnie z zaleceniami posłuży przez długie lata.

Jeżeli chcesz wybrać elektryczną dmuchawę do liści, sprzęt taki kupisz już za ok. 200 złotych. Bardziej wydajne i funkcjonalne urządzenia kosztują do 500 złotych, a te najwydajniejsze – nawet 1000 złotych i więcej. Z uwagi na możliwość pracy mobilnej, droższe są modele akumulatorowe, zwykle w cenie od ok. 500 złotych wzwyż. Jako że spalinowe dmuchawy do liści są najwydajniejsze, w ich przypadku przy zakupie dobrej maszyny należy przygotować się na wydatek przynajmniej ok. 1000 złotych.

W związku z tym, że wybór takich urządzeń na rynku jest ogromny, na pewno znajdziesz dmuchawę do liści optymalną do swoich potrzeb i wymagań wobec takiego sprzętu. Sam fakt, że jest to przydatne urządzenie w ogrodzie, nie budzi żadnych wątpliwości. Dzięki dmuchawie szybko poradzisz sobie z opadłymi liśćmi, a często również drobnymi gałązkami, kamykami i piaskiem.