Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Zestaw wierteł Bosch – jakie wiertła wybrać do wiertarki lub wkrętarki?

RedakcjaDec 28, 2023 4:08:00 PM

Odpowiednie wiertło pozwala na pracę w drewnie, metalu czy betonie. Wyróżnia się również wiertła uniwersalne pozwalające na wiercenie w różnych materiałach. Wiertła można dobierać pojedynczo na sztuki, natomiast wygodniej i bezpieczniej nabywać osprzęt w kompletach. To gwarancja posiadania wierteł w różnych rozmiarach i długościach, natomiast nadal nie zwalnia to inwestora ze zwrócenia uwagi na parametry techniczne osprzętu dedykowanego wiertarkom czy wkrętarkom. Jako że trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe i wykończeniowe bez zestawu solidnych wierteł, warto inwestować w osprzęt cenionych producentów akcesoriów. Wysokie oceny zbierają zestawy wierteł Boscha.

Jaki zestaw wierteł Bosch wybrać względem materiału budowlanego?

Poszczególne materiały budowlane charakteryzują się inną strukturą. Dlatego dla większej precyzji i skuteczności wiercenia warto wybierać wiertła z przeznaczeniem do konkretnego materiału. Również zestaw wierteł Boscha można dobrać względem wybranego materiału budowlanego – na przykład metalu, drewna, szkła czy betonu:

 • Zestaw wierteł Bosch do drewna – do wiercenia w drewnie wybiera się najczęściej wiertła kręte gwarantujące precyzyjne wykonanie otworu. Alternatywą są wiertła spiralne z ostrzem w kształcie stożka (do otworów o dużej średnicy) oraz łopatkowe płaskie (do otworów o dużej średnicy, ale gwarantujące mniejszą precyzję).
 • Zestaw wierteł Bosch do metalu – z przeznaczeniem do wiercenia otworów w aluminium, miedzi, mosiądzu czy cynku. Oprócz uniwersalnego wiertła HSS, zwłaszcza w celu osiągnięcia większej dokładności warto wybierać akcesoria kobaltowe, tytanowe (odporne na ścieranie i gwarantujące dużą precyzję) czy stożkowe (zalecane do prac blacharskich).
 • Zestaw wierteł Bosch do betonu – również wykonywanie otworów w betonie wymaga specjalnych wierteł. Sprawdzą się twarde i wytrzymałe wiertła diamentowe czy widiowe. Zastosować można także wiertła z płaską głowicą o podwójnym ostrzu (do wiercenia w murze) czy z głowicą o poczwórnym ostrzu (z przeznaczeniem do gęsto zbrojonego betonu).
 • Zestaw wierteł Bosch do szkła – mimo kruchości i delikatności odpowiednie wiertła pozwalają na wiercenie otworów w szkle. Właściwe będą wiertła płetwowe o trójkątnym zakończeniu. Do wykonywania większych otworów posłużą wiertła rurowe.

Natomiast podział może być dużo dokładniejszy. Dlatego Bosch przygotował zestawy wierteł do wielu różnych powierzchni, np.:

 • Materiały mineralne – szkło, beton, betonowe bloczki konstrukcyjne, twarde i miękkie płytki, cegły wapienne i piaskowe, beton zbrojony, dachówka, lita cegła, twardy i miękki kamień, żeliwo.
 • Metale – żeliwo, rury i profile metalowe, stal, metale nieżelazne, aluminium, stal nierdzewna.
 • Drewno – twarde i miękkie drewno, płyta wiórowa.

Obok wierteł przeznaczonych do konkretnego materiału dobrym wyborem mogą być wiertła uniwersalne. Zestaw uniwersalnych wierteł Bosch pozwala na wiercenie otworów w materiałach o różnej strukturze.

Wiertła Bosch w zestawie – długość, średnica, uchwyt

Wybór wierteł w zestawie to komfort i wygoda. Nie tylko w jednym miejscu użytkownik ma wszystkie potrzebne wiertła – przeznaczone do konkretnych materiałów lub uniwersalne – ale istnieje większe prawdopodobieństwo, że w komplecie jest osprzęt niezbędny do wywiercenia otworu o odpowiedniej średnicy i długości. Obok dopasowania do materiału podstawowe parametry przy wyborze wiertła to długość, średnica oraz system mocowania osprzętu:

 • Długość wiertła – długość wierteł Boscha najczęściej mieści się w zakresie od kilku do kilkunastu centymetrów.
 • Średnica wiertła – wiertła w zestawach Boscha mają zróżnicowaną średnicę, co pozwala dopasować osprzęt do wykonywanego otworu. W przypadku wierteł do drewna średnica wynosi najczęściej od 3 do 30 mm, a osprzętu z przeznaczeniem do wiercenia w betonie – od 3 do 32 mm.
 • Uchwyt wiertła – klasycznym mocowaniem wierteł jest uchwyt cylindryczny. Natomiast istnieją także inne systemy, w tym SDS – dający możliwość szybkiej wymiany osprzętu i stosowany zwłaszcza w wiertarkach udarowych i młotach. Wyróżnia się także uchwyty sześciokątne czy 3-płaszczyznowe.

Zalety i wady zestawów wierteł Bosch

W porównaniu ze zwykłymi wiertłami do wad osprzętu Boscha uznać można wyższą cenę. Natomiast na koszt zakupu określonego zestawu wierteł Bosch należy spojrzeć jak na inwestycję długoterminową. To wiertła wytrzymałe, wydajne i precyzyjne. Poszczególne wiertła stworzono też z wykorzystaniem specjalnych technologii, np.:

 • Bosch Carbide Technology – wiertła z wyjątkowo wytrzymałą końcówką.
 • Bosch Centering Geometry – wiertła gwarantujące wysoką precyzję wiercenia.
 • Particle Control firmy Bosch – wiertła skutecznie usuwające pył.
 • Bosch Tip Technology – wiertła przyspieszające proces wiercenia.

Zakup w zestawie to duży komfort i wygoda, a także oszczędność finansowa. Trzymanie wierteł i bitów w jednym miejscu służy utrzymaniu porządku, a w razie potrzeb pozwala szybko znaleźć odpowiedni osprzęt.

Wybrane zestawy wierteł Bosch

Duża różnorodność pozwala znaleźć zestaw końcówek i wierteł Bosch odpowiedni do potrzeb i przeznaczenia. Inwestor może zdecydować się na wiertła uniwersalne lub przeznaczone do konkretnego materiału (np. zestaw wierteł do betonu, kamienia, drewna), jak również wybrać rozmiar wierteł czy ilość akcesoriów znajdujących się w komplecie. Poniżej znajdują się przykładowe zestawy wierteł Boscha:

 • EXPERT HEX-9 MultiConstruction – wysoce precyzyjne (technologia Bosch Centering Geometry) wiertła do betonu i miękkich płytek, a nawet stali, tworzyw sztucznych czy miękkiego drewna. Wiertła mają końcówkę z węglików spiekanych wytwarzaną metodą dokładnego szlifowania. Zoptymalizowano również kanał odsysania pyłu dla szybkiego i wydajnego wiercenia. W zależności od wariantu komplet liczy sobie 3 lub 5 wierteł o średnicy od 4 do 8 mm i długości 9 oraz 10 cm.
 • Kręte wiertła HSS, Robust Line – wiertła HSS z cylindrycznym uchwytem przeznaczone do stali i żeliwa. Osprzęt gwarantuje precyzyjne wiercenie dzięki odpowiednio zeszlifowanej i samocentrującej końcówce. Wiertła mają uchwyt cylindryczny i współpracują z elektronarzędziami typu wiertarka oraz wkrętarka. Komplety liczą sobie 6, 10 lub 13 wierteł o średnicy od 2 do 100 mm i długości w zakresie 24 – 87 mm.
 • Zestaw wierteł spiralnych – przeznaczone do drewna. Wiertła mają ostrą końcówkę i gwarantują precyzyjne wiercenie w materiale bez odprysków. Dodatkowo specjalne rowki zapobiegają gromadzeniu się pozostałości w otworze. Wiertła występują w kompletach po 5, 7 i 8 elementów – o średnicy od 4 do 10 mm oraz długości od 6 do 12 cm.

Łącznie inwestor może wybierać pośród kilkudziesięciu zestawów wierteł Boscha charakteryzujących się ogromną wytrzymałością i precyzją. Zakup w zestawie jest korzystny finansowo i gwarantuje posiadanie pod ręką wierteł wysokiej jakości, które posłużą użytkownikowi przez długie lata.