Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Wiertarko-wkrętarka Bosch – jaką wybrać do bieżących zadań?

RedakcjaAug 15, 2023 2:20:00 PM

Wiertarko-wkrętarki to bezsprzecznie jedno z najczęściej wybieranych i najwszechstronniejszych elektronarzędzi. To narzędzia wspomagające w pracy majsterkowiczów oraz profesjonalistów, szczególnie jeżeli pochodzą z oferty renomowanych producentów, do jakich na pewno należy Bosch. Każda wiertarko-wkrętarka Bosch to elektronarzędzie niezawodne, precyzyjne i wszechstronne.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch – co to za narzędzie?

Wiertarko-wkrętarki Bosch, jak wskazuje nazwa, to elektronarzędzia służące do dwóch głównych celów – wkręcania i wiercenia. Swoją ofertę producent zróżnicował na narzędzia z przeznaczeniem dla amatorów (linia zielona) oraz profesjonalistów (Professional, linia niebieska). Natomiast zawsze są to narzędzia wysokiej jakości, wykonane ze znakomitych komponentów oraz wytrzymałe na obciążenia. Pozwala to poszczególne prace wykonywać szybko, precyzyjnie i bezpiecznie. Często to narzędzia z bezszczotkowym silnikiem, co gwarantuje długą żywotność.

Wiertarko-wkrętarki Boscha to narzędzia akumulatorowe – zasilane baterią, z akumulatorami różnymi pod względem pojemności oraz napięcia. Największą zaletą jest brak przewodu sieciowego, ponieważ kabel utrudnia pracę. Brak przewodu to również większa mobilność i możliwość pracy w miejscu, gdzie nie ma zasilania z sieci.

Wyróżnić można również wiertarko-wkrętarki udarowe. To specjalne narzędzia z funkcją wiercenia z udarem w twardych materiałach, w tym w betonie, cegle czy kamieniu.

Wiertarko-wkrętarki Boscha GSB i GSR – specyfikacja i dane techniczne

Każdy rodzaj elektronarzędzia z oferty Boscha jest dostępny w różnych konfiguracjach, także wiertarko-wkrętarki. Przy przeglądaniu specyfikacji uwagę należy zwrócić na najważniejsze parametry techniczne narzędzia. Mimo iż każda wkrętarka pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub czy wkrętów, nie zawsze jest to elektronarzędzie z przeznaczeniem do wiercenia w twardym materiale.

Podstawowym kryterium wyboru jest napięcie akumulatora. Zasada jest prosta: im wyższe napięcie, tym narzędzie sprawdzi się przy cięższych pracach. Do lżejszych prac można wybrać narzędzie z akumulatorem o napięciu 12 V, do cięższych i profesjonalnych zastosowań – 18 V. Ważny jest też moment obrotowy, czyli siła wytwarzana przez silnik. Najlepsze narzędzia mają maksymalny moment obrotowy na poziomie nawet 150 Nm, jednak już moment wynoszący od 40 do 60 Nm świadczy o dobrej wiertarko-wkrętarce.

Inne istotne parametry to liczba biegów i prędkość obrotowa. Wiertarko-wkrętarki Boscha mają z reguły dwa biegi, z niższym momentem obrotowym przy wyższej prędkości. Sama prędkość jest różna w zależności od narzędzia i biegu. Wiele urządzeń osiąga prędkość do 2000 obrotów na minutę, a nawet przekracza tę granicę.

W zależności od przeznaczenia, jeżeli wiertarko-wkrętarka ma służyć również do wiercenia w cegle lub betonie, należy wybrać narzędzie z funkcją udaru (np. Bosch GSB 185-LI). Udar nie jest potrzebny przy wierceniu w drewnie, tworzywach sztucznych czy metalu.

Uwagę warto zwrócić też na dodatkowe funkcje, zwłaszcza że Bosch produkuje narzędzia funkcjonalne i komfortowe. Wyróżnić warto dodatkową rękojeść boczną, oświetlenie diodą LED, automatyczny hamulec bezpieczeństwa czy elektroniczne sterowanie prędkością obrotową.

Zalety i wady wiertarko-wkrętarek Bosch

Wiertarko-wkrętarki Bosch to elektronarzędzia wydajne, wytrzymałe, precyzyjne i niezawodne. To również narzędzia uniwersalne i wszechstronne, które sprawdzą się podczas wykręcania i wykręcania śrub czy wkrętów. Za pomocą wiertarko-wkrętarki można także wiercić – w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych. Jeżeli jest to standardowe narzędzie bez udaru, nie nadaje się do wiercenia w cegle i betonie, co można rozumieć jako wadę. Natomiast nawet z tą funkcją wiertarko-wkrętarka Boscha nie sprawdzi się do pracy w żelbetonie, do czego przeznaczona jest młotowiertarka.

Inną wadą jest ograniczony czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Natomiast wiele elektronarzędzi Boscha jest dostępnych w zestawie z dwoma akumulatorami, których można używać zamiennie. Nabyć można je nawet bez baterii. To opcja dla użytkowników posiadających akumulatorowe elektronarzędzia marki Bosch z bateriami kompatybilnymi z danymi modelami wiertarko-wkrętarek. Niewątpliwie zalet takich narzędzi jest znacznie więcej.

Zalety wiertarko-wkrętarek Boscha:

 • szerokie zastosowanie (m.in. wkręcanie i wiercenie w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych; opcjonalnie – w betonie i cegle);
 • praca mobilna (zasilanie akumulatorowe);
 • łatwe w obsłudze i komfortowe w użyciu (m.in. ergonomiczna rękojeść pokryta antypoślizgowym materiałem);
 • dostępne w zestawach z dwoma pojemnymi akumulatorami (np. 2 × 2.0 Ah, 2 × 3.0 Ah, 2 × 5.0 Ah);
 • duża moc i wydajność (m.in. akumulatory o napięciu 12 V i 18 V);
 • bezszczotkowy silnik;
 • większość z dwoma biegami i prędkością obrotową nawet powyżej 2000 obr./min;
  zróżnicowany maksymalny moment obrotowy od 30 do 150 Nm z możliwością regulacji;
 • możliwość zakupu bez akumulatorów (opcjonalnie);
 • dodatkowe funkcje (m.in. regulacja obrotów, szybkozaciskowy uchwyt wiertarski, oświetlenie LED, dodatkowa rękojeść, funkcja Electronic Angle Detection – zapewnia kąt prosty podczas wkręcania, funkcja KickBack Control – redukuje ryzyko przy zaklinowaniu osprzętu);
 • walizka narzędziowa i dodatkowy osprzęt (opcjonalnie).

Wiertarko-wkrętarki Bosch GSR i GSB – przegląd modeli

Oferta wiertarko-wkrętarek Boscha skupia w sobie narzędzia na własny użytek dla majsterkowiczów (zielone) i zastosowania profesjonalnego (Professional, niebieskie). Dzięki temu każdy użytkownik znajdzie elektronarzędzie dla siebie, nawet do wiercenia w betonie czy cegle. Poniżej zestawienie kilku wiertarko-wkrętarek Bosch Professional:

 • GSR 18V-50 Professional – bezszczotkowy silnik; napięcie akumulatora 18 V; do wiercenia bez udaru i wkręcania; ergonomiczna konstrukcja; maksymalny moment obrotowy 50 Nm regulowany w 20 pozycjach; dwa biegi; maksymalna prędkość obrotowa 1800 obr./min; trzy ładowarki 2.0 Ah; walizka narzędziowa.
 • GSR 18V-110 C SOLO Professional – bezszczotkowy silnik EC; napięcie akumulatora 18 V; do wiercenia bez udaru i wkręcania; metalowy uchwyt samozaciskowy; maksymalny moment obrotowy 110 Nm regulowany w 25 pozycjach; dwa biegi; maksymalna prędkość obrotowa 2100 obr./min; oświetlenie LED; dodatkowa rękojeść boczna; metalowy zaczep; walizka narzędziowa; bez akumulatorów i ładowarki.
 • GSR 12V-30 Professional – bezszczotkowy silnik; napięcie akumulatora 12 V; do wiercenia i wkręcania; maksymalny moment obrotowy 30 Nm regulowany w 20 pozycjach; dwa biegi; maksymalna prędkość obrotowa 1600 obr./min; funkcja udaru; liczba udarów do 24 000 uderzeń na minutę; oświetlenie LED; ergonomiczna rękojeść; dwa akumulatory 2.0 Ah + ładowarka; walizka narzędziowa.
 • GSB 120-LI Professional – bezszczotkowy silnik; napięcie akumulatora 12 V; do wiercenia i wkręcania; maksymalny moment obrotowy 30 Nm regulowany w 20 pozycjach; dwa biegi; maksymalna prędkość obrotowa 1500 obr./min; funkcja udaru; liczba udarów do 22 500 uderzeń na minutę; oświetlenie LED; ergonomiczna rękojeść; uchwyt z trzema szczękami; dwa akumulatory 2.0 Ah + ładowarka; walizka narzędziowa.

Wiertarko-wkrętarki Bosch to kilkadziesiąt modeli elektronarzędzi różniących się między sobą parametrami technicznymi i ceną. Daje to możliwość znalezienia narzędzia optymalnego do potrzeb i w budżecie przeznaczonym na zakup.