Wentylatory i klimatyzatory - gdzie się przydadzą?

RedakcjaSep 29, 2020 8:00:00 AM

Lato to zdecydowanie czas dużych upałów. Niestety, zbyt wysoka temperatura źle wpływa na nasz organizm. Stajemy się wtedy ospali, nic nam się nie chce, a w nocy mamy problem z zaśnięciem. Tracimy też wtedy bardzo duże ilości płynów ustrojowych, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zastosowanie wentylatorów i klimatyzatorów

Klimatyzator domowy został opracowany z myślą o zapewnieniu nam optymalnych warunków termicznych do życia tam, gdzie sama wentylacja pomieszczeń nie wystarcza. Jest to urządzenie, które reguluje temperaturę otoczenia poprzez wymianę cieplną. Kojarzą się głównie z chłodzeniem, ale wiele z nich potrafi także ogrzewać pomieszczenia. Znajdują swoje zastosowanie tam, gdzie zwykły wentylator powietrza nie wystarcza. Funkcja chłodzenia w przeciwieństwie do klasycznych wentylatorów pozwala realnie obniżyć odczuwalną temperaturę. W wyspecjalizowanych sklepach kupimy także klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza, który usunie z niego drobinki kurzu i pyłków.

Klimatyzatory i wentylatory do użytku domowego i profesjonalnego

Aby wybrać odpowiedni klimatyzator do mieszkania, należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę całkowitą kubaturę pomieszczenia, w którym będzie on pracował. Jeśli jego wydajność będzie zbyt mała w porównaniu do ilości metrów sześciennych pokoju, to będzie miał poważny problem z zapewnieniem zadanej mu temperatury. W takim przypadku urządzenie będzie też zużywać duże ilości energii, gdyż cały czas konieczna będzie praca na maksymalnych obrotach. Podczas upałów może też przydać się funkcja nawilżacza powietrza. Klimatyzator wyposażony w nią zadba o to, by w pomieszczeniu panowała optymalna wilgotność. Jeśli natomiast często przebywamy w różnych pomieszczeniach, a nie chcemy inwestować w drogą instalację, to dobrym pomysłem będzie klimatyzacja przenośna. Są to łatwo przenośne urządzenia o niewielkich gabarytach, które pozwolą schłodzić temperaturę tam, gdzie akurat zajdzie taka potrzeba.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku zastosowań profesjonalnych. Taki klimatyzator powietrza musi cechować się bardzo wysoką wydajnością, gdyż jego zadaniem jest schłodzenie dużej powierzchni. Często też montuje się je bezpośrednio do systemu wentylacyjnego danego budynku, a ich zdalne sterowanie pozwala łatwo regulować temperaturę. Ważnym elementem takiego systemu jest też wentylator przemysłowy, który dba o należyty przepływ i dostarczenie nowego powietrza w układzie wentylacyjnym. W wielu magazynach kluczowe jest jednoczesne zachowanie niskiego poziomu wilgoci i temperatury. Wtedy do akcji wchodzi klimatyzator z osuszaczem, który oprócz funkcji schładzania pochłania też nadmierną wilgoć z powietrza.

 1. LUND DYFUZOR ZAPACHU 1000ml BIAŁY Z PILOTEM 66906

  Cena: 99,02 zł
 2. LUND DYFUZOR ZAPACHU 120ml SZKLANY 66901

  Cena: 89,18 zł
 3. MAKITA WENTYLATOR 14,4/18V BEZ AKUMULATORÓW I ŁADOWARKI DCF300Z DCF300Z

  Cena: 508,20 zł
 4. WENTYLATOR PODŁOGOWY CZARNY+PILOT 40cm VO0606

  Cena: 120,66 zł
 5. RYOBI WENTYLATOR 18V BEZ AKUMULATORÓW I ŁADOWARKI R18F-0 5133002612

  Cena: 236,21 zł
 6. VOLTENO WENTYLATOR-CYRKULATOR PODŁOGOWY CHROM 200W VO0548

  Cena: 215,87 zł

Wybór klimatyzatora - o czym pamiętać?

Wybierając klimatyzator dostosowany do naszych potrzeb, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jego maksymalną wydajność schładzania oraz przepływ powietrza. Jeśli uważamy, że powietrze w naszym domu jest zbyt suche, to nie warto inwestować w wentylator kolumnowy z nawilżaczem, tylko od razu wybrać klimatyzator z taką funkcją. Dzięki temu zaoszczędzimy cenną przestrzeń w domu. Czasami zdarza się też, że zakup wydajnego klimatyzatora się po prostu nie opłaca. Jeśli posiadasz domek letniskowy, w którym przebywasz przez kilka dni w ciągu upalnego sezonu, to najlepszym wyborem będzie przenośny schładzacz powietrza. Urządzenia tego typu są relatywnie niedrogie, a ich małe rozmiary ułatwiają stosowanie tam, gdzie akurat tego potrzebujemy.