Podczas pracy z prądem oraz instalacjami elektrycznymi o wysokim napięciu niezwykle ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, które zagwarantują użytkownikowi należyte bezpieczeństwo i przyśpieszą wykonywanie zleceń.
Podstawowe narzędzia dla elektryka.
W tej branży znaczna część zleceń polega na diagnozowaniu problemów z niedziałającą instalacją elektryczną. Dlatego też narzędzia elektryka, których nie może zabraknąć w arsenale każdego profesjonalisty, to różnego rodzaju urządzenia diagnostyczne. Najbardziej podstawowymi są próbniki elektryczne oraz próbniki napięcia. Pierwszym przyrządem sprawdzimy, czy w instalacji płynie napięcie, a drugim otrzymamy jeszcze kilka dodatkowych funkcji takich, jak określenie napięcia i audiowizualne ostrzeżenie przed przekroczeniem bezpiecznych progów 50 VAC i 120 VDC.
Nieco bardziej zaawansowane rodzaje pozwalają także mierzyć rezystencje oraz przy wykorzystaniu dodatkowego obciążenia przeprowadzić test RCA (systemu bezpieczników automatycznych). Jeśli często zdarza nam się serwisować drobną elektronikę, to nie obejdziemy się także bez miernika cyfrowego, zwanego potocznie multimetrem. Jeśli posiadamy państwowe uprawnienia SEP grupy G1 D i E (dozór i eksploatacja), to warto wyposażyć się w wielofunkcyjny miernik instalacji elektrycznej. Urządzenie to oferuje szereg zaawansowanych funkcji diagnostycznych, niestety jest też bardzo drogie, więc poleca się je tylko certyfikowanym specjalistom.
Narzędzia ręczne dla elektryka
Podczas pracy z prądem tak, jak i w każdej innej branży, nawet najbardziej skomplikowane przyrządy elektryczne nie zastąpią całkowicie odpowiedniego zestawu narzędzi ręcznych dla elektryka. Co zatem powinno znaleźć się w naszej podręcznej skrzynce? Przede wszystkim szczypce i kombinerki izolowane. Są to jedne z najbardziej uniwersalnych rodzajów przyrządów, którymi bezpiecznie możemy pracować w warunkach podwyższonego zagrożenia. Używane są do cięcia, przytrzymywania i zginania kabli oraz oprawek elektrycznych.
Kolejnym niezbędnym przyrządem podczas pracy z prądem będzie ściągacz do izolacji oraz prasa do kabli. Dzięki tym narzędziom szybko i estetycznie będziemy w stanie skracać i zaprawiać kable, które następnie zabezpieczymy specjalnymi taśmami izolacyjnymi i koszulkami termokurczliwymi.
Ostatnimi i zarazem jednymi z najbardziej podstawowych narzędzi są śrubokręty i wkrętaki izolowane. Wybierajmy zawsze te, które posiadają certyfikat VDE i spełniają normę IEC60900:2004. Oznaczenia te gwarantują izolację elektryczną do 1000V.
Elektronarzędzia dla elektryka
Ciężkie narzędzia przydadzą się elektrykowi równie często jak wkrętaki izolowane. Elektryk, którego zadaniem jest położenie instalacji elektrycznej w budynku o stanie surowym, bardzo często musi całkowicie sam wykuć w ścianie bruzdy pod kable zgodnie z planem architektonicznym. Na placu budowy terminy są bardzo napięte, a różne ekipy budowlane pracują praktycznie non stop, w systemie rotacyjnym. Dodatkowo czas to pieniądz, więc nawet jeśli nie mamy bezpośredniego deadline’u, to i tak zależy nam na zakończeniu jednego zlecenia i przejściu do kolejnego. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych należy sprawdzić powierzchnie robocze detektorem kabli, by uniknąć przebicia już istniejącej instalacji sieciowej.
Narzędziem, które jest wręcz niezbędne w ciężkim arsenale elektryka, jest bruzdownica. Wykonamy nią nacięcia w materiale, które następnie skujemy młotowiertarką udarową z systemem SDS Plus i odpowiednim zestawem dłut. Dzięki temu powstaną równe i estetyczne rowki do kładzenia kabli. Aby wykute przez nas rowki pod montaż okablowania były zgodne z projektem architektonicznym lub życzeniami klienta, warto zaopatrzyć się w dobrej klasy laser krzyżowy wraz ze stojakiem, miarą zwijaną i ołówkiem monterskim.
Młotowiertarka przyda się także do pracy z otwornicą diamentową, którą przygotujemy miejsca pod montaż puszek elektrycznych. W zestawie narzędzi dla elektryka nie może zabraknąć także odpowiednich wierteł do betonu. Powinny mieć one ostrza zakończone spiekanym węglikiem lub diamentem, dzięki czemu zapewnią długą eksploatację i poradzą sobie nawet ze zbrojeniami. Do wiercenia w miękkim betonie poleca się wiertła dwuostrzowe, natomiast do twardszych odmian i żelbetu zdecydowanie wybierajmy wiertła czteroostrzowe.
Do wszelkich prac montażowych nieodzowna będzie także wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, którą szybko wkręcimy kołki rozporowe i przykręcimy dowolne śruby. Jeśli dużo pracujemy dla klientów profesjonalnych w różnego rodzaju halach lub obiektach produkcji zwierzęcej, to warto zastanowić się nad osadzakiem do betonu zwanym potocznie gwoździarką. Dzięki temu urządzeniu w mgnieniu oka i praktycznie bez żadnego wysiłku będziemy wbijać gwoździe metodą połączenia bezpośredniego. Występuje ono w wariantach elektrycznych, gazowych i prochowych, więc każdy fachowiec znajdzie wersję odpowiednią do swoich potrzeb.