Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jaki frez do drewna wybrać?

RedakcjaDec 29, 2023 2:13:00 PM

Drewno to materiał, który od wieków fascynuje swoją naturalną urodą i wszechstronnością zastosowań. Jednakże praca z drewnem wymaga odpowiednich narzędzi, a jednym z kluczowych elementów warsztatu stolarza czy majsterkowicza jest frez do drewna. W tym artykule ich zastosowania oraz podpowiemy,  czym kierować się przy wyborze profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna.

Frez do drewna – zastosowanie

Frez do drewna to narzędzie, które umożliwia obróbkę drewna skrawaniem, począwszy od prostego profilowania krawędzi, aż po skomplikowane prace rzeźbiarskie. W zależności od rodzaju freza, możemy osiągnąć różne efekty i wykończenia drewna. Istnieją frezy do rzeźbienia w drewnie, do frezowania rowków czy do planowania powierzchni drewnianej. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, do jakich konkretnych zadań chcemy wykorzystać frez, aby dobrać odpowiedni rodzaj.

Profesjonalne frezy do drewna – z czego powinny być wykonane?

W przypadku profesjonalnych frezów do drewna jakość wykonania odgrywa kluczową rolę. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są ostrza freza. Najlepsze efekty osiągnie się, wybierając frezy wykonane z wysokogatunkowej stali szybkotnącej (HSS) lub węglików spiekanych. Te materiały gwarantują trwałość i odporność na zużycie, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Ponadto, warto zainwestować w frezy od renomowanych producentów, którzy są znani z wysokiej jakości narzędzi stolarskich.

Jakie parametry frezów do drewna?

Parametry frezów to kluczowe kryteria przy wyborze odpowiedniego narzędzia. Średnica trzpienia, rodzaj ostrza, a także kształt głowicy freza to istotne elementy, wpływające na zastosowanie w danych pracach.

Frezy do rzeźbienia w drewnie często mają specjalne kształty, np. sferyczne czy stożkowe, umożliwiające precyzyjne modelowanie drewna. Dla osób zajmujących się precyzyjnym kształtowaniem drewna istotna jest szeroka głowica freza oraz obecność ostrzy do precyzyjnego usuwania materiału.

Przy wyborze freza warto również zwrócić uwagę na parametry techniczne danego narzędzia, takie jak prędkość obrotowa czy kierunek skrawania, aby dostosować je do konkretnej maszyny czy frezarki.

Czy warto wybrać zestawy frezów do drewna?

Zestawy frezów do drewna są często atrakcyjną opcją, zwłaszcza dla początkujących majsterkowiczów. Oferują one różnorodność narzędzi, co pozwala na eksperymentowanie z różnymi technikami obróbki drewna. Pozwalają przede wszystkim zaopatrzyć się we frezy do drewna różnych wielkości.

Jednakże, przed zakupem zestawu, warto zastanowić się, czy wszystkie frezy będą rzeczywiście przydatne w naszej pracy. Czasem lepiej zainwestować w pojedyncze, wysokiej jakości frezy dostosowane do konkretnych zastosowań.