Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

RedakcjaFeb 1, 2024 12:09:00 PM

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego może być kluczowy, zarówno w przypadku zastosowań domowych, jak i profesjonalnych. Znalezienie najlepszego agregatu prądotwórczego do swoich potrzeb wymaga rozważenia różnych czynników, takich jak rodzaj zastosowania, moc, rodzaj paliwa czy poziom hałasu. W poniższym artykule omówimy różne rodzaje agregatów prądotwórczych oraz kryteria, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Agregaty prądotwórcze 1-fazowe – gdzie się sprawdzą?

Agregaty prądotwórcze 1-fazowe są idealne do zastosowań domowych oraz w małych firmach. Sprawdzają się doskonale do zasilania podstawowych urządzeń, takich jak lodówki, oświetlenie czy komputery. Są też często wykorzystywane np. na ogródkach działkowych do zasilania lekkich elektronarzędzi czy np. sprzętu audio. Ich zaletą jest łatwość obsługi oraz stosunkowo niewielkie rozmiary, co ułatwia ich przechowywanie i transport.

Kiedy wybrać agregat prądotwórczy 3-fazowy?

Agregaty prądotwórcze 3-fazowe są konieczne w przypadku zasilania większych urządzeń, które wymagają trójfazowego napięcia. Zazwyczaj są wykorzystywane w większych firmach, halach produkcyjnych, czy zakładach przemysłowych. Ich główną zaletą jest możliwość zasilania większej ilości urządzeń jednocześnie, co sprawia, że są niezbędne w przypadku dużych obciążeń.

Agregaty prądotwórcze ze względu na rodzaj zasilania

Agregaty prądotwórcze mogą być napędzane różnymi rodzajami paliwa, tj. benzyną lub olejem napędowym.

  • Agregaty benzynowe są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Są nieco mniej ekonomiczne, ale jednocześnie bardziej opłacalne przy krótkotrwałej pracy.
  • Generatory prądu z silnikiem diesla charakteryzują się niższym zużyciem paliwa oraz większą trwałością, co czyni je bardziej ekonomicznymi w dłuższej perspektywie czasowej.

Jaki generator prądu do domu?

Wybierając generator prądu do domu, należy wziąć pod uwagę moc wystarczającą do zasilania wszystkich potrzebnych urządzeń (suma wartości mocy maksymalnej wszystkich podłączonych urządzeń). Do długotrwałego zasilania lepsze okażą się agregaty prądotwórcze z silnikiem diesla, natomiast do okazjonalnej pracy benzynowe. Warto postawić na generatory prądu z funkcją automatycznego rozruchu i monitorowanie napięcia, gdyż zapobiegnie to awariom sprzętu w przypadku przerwy w dostawie prądu.

Generatory prądu do pracy w terenie – co wybrać?

Praca w terenie często wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, w tym generatorów prądu. W przypadku pracy w terenie należy zwrócić uwagę na mobilność oraz odporność agregatu na warunki atmosferyczne. Na budowie czy podczas imprez plenerowych bardziej ekonomiczne okażą się diesle. Zwykle konieczna będzie duża moc.

Najważniejsze parametry agregatów prądotwórczych

Do najważniejszych parametrów technicznych generatorów prądu należą:

  • moc – określa zdolność agregatu do dostarczania energii elektrycznej. Im wyższa moc, tym więcej urządzeń można zasilić jednocześnie;
  • maksymalne napięcie – określa maksymalne napięcie generowane przez agregat;
  • typ rozruchu – może być ręczny lub automatyczny, w zależności od preferencji użytkownika;
  • czas pracy – określa czas, przez który agregat może pracować ciągle przy pełnym obciążeniu na jednym zbiorniku paliwa.

Wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego do swoich potrzeb może być kluczowy dla zapewnienia ciągłości zasilania w różnych warunkach. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz dostępne na rynku opcje.