Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jaką kosiarkę kupić? Wybieramy kosiarkę do ogrodu

RedakcjaApr 21, 2022 8:27:00 AM

Kosiarka to bezsprzecznie jeden z najważniejszych ogrodowych sprzętów. Bez niej utrzymanie przydomowych trawników w dobrej kondycji jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli tutaj jesteś, najprawdopodobniej zastanawiasz się, jaki sprzęt kupić, aby był on optymalny do potrzeb. Sprawdzamy, jak wybrać kosiarkę do ogrodu, a który sprzęt sprawdzi się na znacznie bardziej wymagającym i nierównym terenie, zwłaszcza kiedy trawa jest wysoka.

 

Jaką kosiarkę wybrać do domowego ogrodu – ręczna, elektryczna czy spalinowa?

 

Jeżeli ma to być kosiarka do trawy na przydomowy trawniku lub w ogrodzie, przede wszystkim należy rozważyć kosiarki elektryczne i spalinowe. Rzadziej wybór pada na kosiarki ręczne, które są najtańsze, ale mało komfortowe w użyciu. Przy większym zasobie gotówki, szczególnie jeżeli cenisz sobie wysoki komfort i oszczędność czasu, możesz zainwestować w automatyczne kosiarki samojezdne.

 

Kosiarka ręczna do trawy

 

Narzędzie ogrodowe napędzane siłą mięśni. To kosiarka tania, cicha i ekologiczna. Materiałem roboczym są noże tnące osadzone na bębnie połączonym z kołami.

 

Żeby skutecznie ścinać trawę z wykorzystaniem tego rodzaju kosiarki, należy mocno dociskać koła do ziemi, co jest trudne, jeżeli teren jest nierówny. Oczywiście jest to sprzęt, który nie radzi sobie z koszeniem wysokiej trawy. Jako że jest ona mało wydajna, a praca z nią wymaga użycia siły i sporej ilości czasu, kosiarkę ręczną zaleca się do pielęgnacji niewielkich i dekoracyjnych trawników. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę m.in. na szerokość powierzchni roboczej i możliwość regulacji wysokości koszenia.

 

Kosiarka elektryczna

 

Kosiarki zasilane energią elektryczną. To urządzenia ciche i ekologiczne, zalecane do małych i średnich ogrodów. Największym ich ograniczeniem jest dostęp do źródła zasilania, od którego nie powinno jej dzielić więcej niż 25-40 m. Im dłuższy kabel, tym niższe napięcie, co ma wpływ na efektywność i wydajność urządzenia.

 

Kosiarki elektryczne mają słabsze silniki niż ich spalinowe odpowiedniki. Z uwagi na mniejszą wydajność są dostępne w niższej cenie. Jednocześnie są wygodniejsze w użyciu i łatwiejsze w konserwacji. W zależności od modelu kosiarka elektryczna może mieć nóż rotacyjny lub ostrze bębnowe. O ile takie maszyny sprawdzą się na małych i równych trawnikach, o tyle nie zaleca się ich do pracy na większych i nierównych areałach.

 

Kosiarka akumulatorowa

 

Alternatywą dla kosiarki elektrycznej jest model zasilany akumulatorem. Znika wówczas problem z kablem, który może plątać się między drzewami i krzewami. Kosiarki akumulatorowe są droższe niż modele zasilane sieciowo. Mają też od nich mniejszą moc silnika, a więc sprawdzają się przy niskiej trawie i na płaskim terenie. W obu przypadkach – przy kosiarkach zasilanych kablem i akumulatorowych – warto zainwestować w model wyposażony w kosz na trawę.

 

Kosiarka samojezdna

 

Robot koszący jest drogi i może być uznany za luksus, albowiem pozwala oszczędzić czas przeznaczony na koszenie trawy. Samojezdne kosiarki automatyczne pracują z silnikiem elektrycznym napędzającym koła i nóż urządzenia. To maszyny ciche i wyposażone w stację dokującą, do której podłącza się przewód ograniczający obszar działania sprzętu. Kosiarki automatyczne mogą być wyposażone w wiele praktycznych funkcji (np. mulczowanie trawy, mapowanie trawnika, ochrona przed deszczem, zabezpieczenie przed kradzieżą) i czujników (m.in. podnoszenia, przewrotu, kolizji, sensor elektromagnetyczny).

 

Kosiarka spalinowa

 

Kosiarki o dużej mocy, które poradzą sobie nawet z wysoką i mokrą trawą. Jako że nie korzystają z energii elektrycznej – nie mają przewodu zasilającego i są bardziej mobilne. Możesz z nich korzystać również na działkach, gdzie nie masz dostępu do prądu. To urządzenia znacznie głośniejsze niż kosiarki elektryczne. Wymagają też okresowej konserwacji oraz uzupełniania paliwa i oleju. Ich silniki mają moc od 3,5 do 5 koni mechanicznych.

 

Klasyczne kosiarki spalinowe sprawdzą się na większych powierzchniach, szczególnie gęsto porośniętych przez drzewa i krzewy. Optymalnie, kiedy model ma rozrusznik elektryczny, co ułatwia odpalanie silnika.

 

Kosiarka spalinowa z napędem

 

Rodzaj kosiarki spalinowej, którą dodatkowo wyposażono w napęd. Takie urządzenie nie wymaga siły podczas prowadzenia. Kosiarka porusza się w sposób automatyczny.

 

Jako użytkownik musisz sterować ją tylko w określonych sytuacjach, na przykład podczas zmiany kierunku koszenia. Dzięki temu koszenie trawy jest szybsze, mniej męczące i znacznie bardziej komfortowe. W zależności od modelu napęd może być realizowany przez przekładnię ślimakową lub kątową. Tańszym i prostszym mechanizmem jest przekładnia kątowa zbudowana z dwóch kół zębatych napędzających pasek przenoszący napęd na koła.

 

Jaka kosiarka do wysokiej trawy?

 

Wiesz już, jak wybrać kosiarkę do koszenia niskiej trawy na przydomowym trawniku. Problem jest większy, kiedy trawa jest wysoka. Wówczas klasyczna kosiarka spalinowa lub elektryczna może się zapychać. Jako że w wysokiej trawie mogą znajdować się na przykład kamienie, łatwiej też o uszkodzenie sprzętu. Dlatego do koszenia wysokich traw zaleca się kosiarki rotacyjne oraz listwowe. Mniej komfortowe w użyciu, ale dobre do ścinania wysokiej trawy będą ręczne kosy spalinowe.

 

Kosiarka rotacyjna

 

Specjalne kosiarki do koszenia wysokich traw. Ich częścią roboczą jest ostry nóż poruszający się ruchem obrotowym wokół własnej osi i równolegle do gruntu. Mogą to być:

 

Kosiarki rotacyjne dyskowe – z mechanizmem ukrytym w płaskiej listwie. Znajduje się ona pod dyskami w formie talerzy i ma zamocowane noże tnące. Takie kosiarki mają niższą masę i mniejsze zapotrzebowanie na moc.

Kosiarki rotacyjne bębnowe – maszyny o prostej konstrukcji oraz dużej mocy i masie. Rzadko się zapychają, a ich noże są osadzone w bębnach.

 

Kosiarka listwowa

 

Sprzęt doskonały do pracy w trudnych warunkach, również do koszenia wysokiej trawy. Jak wskazuje nazwa, kosiarka listwowa jest wyposażona w dwie listwy działające przeciwbieżnie z zamocowanymi na nich ostrzami. Zazwyczaj jest to sprzęt bardzo solidny, który poradzi sobie z wysoką trawą na rozległej i niejednolitej powierzchni.

 

Jaka kosiarka na nierówny teren?

 

Jeżeli teren jest nierówny, również możesz skorzystać z kosiarek listwowych i rotacyjnych. Sprawdzą się także ręczne kosy spalinowe. Oczywiście wiele zależy od tego, jak duże nierówności występują na danym terenie.

 

Na pewno na takiej parceli praca będzie mało komfortowa przy użyciu kosiarki elektrycznej i akumulatorowej. Możesz jednak wypróbować kosiarkę spalinową, aczkolwiek koniecznie z napędem, choć na pewno nie jest to optymalny wybór. Na takim terenie poradzi sobie także traktorek, ale zalecamy kosiarki rotacyjne oraz listwowe, ewentualnie ręczne kosy spalinowe.

 

Jaką kosiarkę kupić do domu – podsumowanie

 

Jak widzisz, na rynku jest bardzo wiele rodzajów kosiarek, które sprawdzą się przy koszeniu przydomowych trawników i trawy w ogrodzie. Wybierając optymalny rodzaj i model, weź pod uwagę m.in. powierzchnię trawnika i teren, na którym będzie pracować taki sprzęt. Inne czynniki, na jakie możesz zwrócić uwagę, to komfort koszenia i budżet przeznaczony na zakup sprzętu. Zalecamy inwestować w kosiarki czołowych i renomowanych producentów (m.in. Honda, Kawasaki, Stihl, Husqvarna czy Makita).

 

Wydaje się, że jeżeli szukasz kosiarki do koszenia trawnika lub trawy w ogrodzie na własny użytek, najlepiej sprawdzą się urządzenia elektryczne i akumulatorowe. Jeżeli powierzchnia jest większa, możesz rozważyć kosiarkę spalinową. Wszystkie trzy rodzaje to optymalny stosunek ceny do jakości.