Inteligentny dom - w jakie narzędzia warto zainwestować?

RedakcjaDec 22, 2020 9:00:00 AM

Współczesna technologia oferuje niespotykane do tej pory możliwości optymalizacji codziennych czynności. Znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa, aktywnie chroni nasze domostwo oraz ułatwia nam życie, minimalizując czas potrzebny na wykonanie codziennych obowiązków.


Czym jest inteligentny dom?

Jako inteligentny dom (smart home) rozumiemy nowoczesną posiadłość, w której klasyczne przedmioty takie jak system oświetlenia czy rolety są zarządzane przez centralny komputer, którym można zdalnie sterować przy pomocy smartfona. Przykładowo, wracając z pracy, możemy dzięki temu włączyć domową klimatyzację i zapalić światło w garażu. Co więcej, gdy system inteligentnego domu wykryje, że nasz samochód zbliża się do bramy, to automatycznie ją otworzy, a po wjechaniu w podwórko zamknie ją za nami.

Technologia smart home pozwala również zwiększyć nasze własne bezpieczeństwo. Do centralnego komputera można podłączyć system monitoringu, który w razie wykrycia ruchu na terenie posesji automatycznie wyśle nam powiadomienie wraz z podglądem obrazu w czasie rzeczywistym. Następnie będziemy mogli zadecydować o zawiadomieniu służb policyjnych lub firmy ochroniarskiej.
W ten sam sposób można też skomputeryzować wiele innych sensorów. Inteligentny czujnik przeciwpożarowy po wykryciu dymu automatycznie zawiadomi straż pożarną o pożarze, dzięki czemu przebywając poza domem, nie będziemy musieli się o niego obawiać.

Smart home to także nowoczesne narzędzia inteligentne, które działają w pełni automatycznie. Po wcześniejszym ich zaprogramowaniu będą włączane i wyłączane o konkretnych godzinach, minimalizując zużycie prądu i zwiększając wygodę domowników. Niektóre z nich mogą funkcjonować całkowicie autonomicznie. Najlepszym przykładem takiego narzędzia jest robot koszący samojezdny. To nic innego jak mała kosiarka, która porusza się po ogrodzie, skanuje trawę i przycina ją na pożądaną wysokość. Co w tym wszystkim najlepsze? To, że po jednorazowym skonfigurowaniu możesz o nim niemal całkowicie zapomnieć, a Twój trawnik zawsze będzie wyglądać idealnie.

 1. ORNO ZESTAW CZUJNIK DYMU + TLENKU WĘGLA OR-DC-620

  Cena promocyjna Cena: 132,73 zł Regular Price 140,69 zł
 2. ORNO CZUJNIK ZALANIA 3xAAA OR-DC-629

  Cena promocyjna Cena: 37,54 zł Regular Price 39,86 zł
 3. ORNO CZUJNIK TLENKU WĘGLA Z ZASILACZEM I WYŚWIETLACZEM OR-DC-612

  Cena promocyjna Cena: 113,96 zł Regular Price 122,24 zł
 4. ORNO CZUJNIK GAZU ZIEMNEGO SIECIOWY OR-DC-614

  Cena promocyjna Cena: 81,78 zł Regular Price 87,64 zł
  Brak w magazynie
 5. ORNO CZUJNIK TLENKU WĘGLA Z WYŚWIETLACZEM 3xAA OR-DC-619

  Cena promocyjna Cena: 101,89 zł Regular Price 108,40 zł
  Brak w magazynie
 6. ORNO CZUJNIK DYMU PAPIEROSOWEGO 9V DC OR-DC-623

  Cena promocyjna Cena: 69,72 zł Regular Price 73,80 zł
 7. ORNO CZUJNIK GAZU LPG 230V AC OR-DC-631

  Cena promocyjna Cena: 84,46 zł Regular Price 90,58 zł
 8. ORNO CZUJNIK DYMU 9V DC OR-DC-609

  Cena promocyjna Cena: 30,84 zł Regular Price 32,29 zł
 9. ORNO CZUJNIK DYMU MINI ZE ZINTEGROWANĄ BATERIĄ OR-DC-628

  Cena promocyjna Cena: 58,99 zł Regular Price 62,73 zł

Inteligentne czujniki dymu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym z najbardziej przydatnych urządzeń w każdym domu są czujniki dymu. To one wykrywają unoszące się w powietrzu drobne cząsteczki, które zwiastują pożar. Niestety, klasyczne rozwiązania tego typu wymagają osobistego zawiadomienia służb mundurowych. Dodatkowo trzeba przebywać w ich pobliżu, aby w ogóle je usłyszeć. Zwykłe czujniki dymu na nic się nie przydadzą, kiedy nie ma nas w domu. Dlatego warto też postawić na sensory smart home, które w czasie rzeczywistym przesyłają powiadomienia na nasz smartfon. Owszem są one nieco droższe, ale zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo oraz umożliwiają nam szybkie zareagowanie nawet wtedy, kiedy znajdujemy się poza domem.


Odkurzacz automatyczny – prawdziwy domowy super bohater

Sprzątanie to czynność, za którą chyba nikt nie przepada. Na szczęście może nas w tym wyręczyć autonomiczny robot sprzątający, który zadba o dom za nas. Do tej kategorii zalicza się kilka zupełnie różnych urządzeń, z których zdecydowanie najpopularniejszym jest odkurzacz automatyczny. Przypomina on swoim kształtem latający spodek, ale jest od niego jeszcze bardziej zaawansowany. Posiada on szereg czujników, które umożliwiają mu dokładne skanowanie podłoża, nawigowanie oraz wykrywanie na nim wszelkiego rodzaju zabrudzeń lub zanieczyszczeń. Po zmapowaniu mieszkania i skonfigurowaniu godzin pracy urządzenie rozpocznie proces odkurzania. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów odkurzacz automatyczny zapewnia bardzo dokładne czyszczenie dzięki systemowi inteligentnych szczotek, które dokładnie zbierają pyłki, kurz oraz okruszki. Urządzenie poradzi sobie również z psią i kocią sierścią oraz piaskiem naniesionym butami z dworu.

Doskonałym partnerem dla automatycznego odkurzacza będzie robot samosprzątający. To urządzenie zabiera się do pracy zaraz po odkurzaniu i doczyszcza podłogę z wszelkiego rodzaju plam. Dzięki wbudowanemu zbiorniczkowi na wodę roboty sprzątające tego typu posiadają funkcję mopowania, co gwarantuje lśniącą i czystą podłogę.

Robot koszący samojezdny – dzięki niemu do ogrodu będziesz chodził tylko po to, by odpocząć

Ścinanie trawy to żmudna czynność, która jest konieczna, aby przydomowa murawa zachowała piękny i zdrowy wygląd. W tym też celu opracowano robot koszący, który wykona to zadanie za nas. Zasada jego działania podobna jest do automatycznego odkurzacza. Urządzenie działa w pełni autonomicznie dzięki zestawowi dokładnych czujników, które umożliwiają mu mapowanie terenu. Roboty koszące posiadają jednak nieco inne zawieszenie, które umożliwia im poruszanie się po trudnym terenie, a zamiast szczotek i zbiornika na śmieci wyposażone są w specjalne ostrza tnące. Takie urządzanie potrafi znacznie więcej niż klasyczna kosiarka. Robot może zostać zaprogramowany na pracę w konkretnych godzinach. Dodatkowo możliwe jest sprzęgnięcie go wraz ze stacją meteorologiczną, tak by nie pracował w deszczu. Po skończonej pracy robot koszący uda się do specjalnej stacji dokującej, gdzie automatycznie zostanie naładowana jego bateria tak, aby był gotowy do dalszej pracy.