Darmowa dostawa od 399 zł ?Wpisz KOD: DOSTAWAFREE - nie dotyczy wysyłek drabin i palet
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jak wybrać odpowiedni zestaw garnków do swojej kuchni?

RedakcjaJan 5, 2022 11:00:00 AM

Garnki to podstawowe i obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Jako że to naczynia narażone na ogień, tłuszcz i środki chemiczne, przede wszystkim powinniśmy wybierać pośród produktów solidnych i funkcjonalnych, a najlepiej również umożliwiających komfortowe gotowanie. Sprawdzamy, jak wybrać zestaw garnków do kuchni, co zawierać musi w sobie taki komplet, jakiej pojemności powinny być garnki i jaki materiał gwarantuje, że posłużą nam przez długie lata.

Z jakich naczyń składać się powinien zestaw garnków kuchennych?

Jeżeli chcemy wybrać garnki, zestaw powinien być kompletny, a już na pewno zawierać wszystkie rodzaje tego typu naczyń, z których będziemy regularnie korzystać w kuchni. Przede wszystkim możemy dokonać podziału na garnki klasyczne oraz rondle, tj.:

  • Garnki klasyczne – naczynia dostępne w różnych rozmiarach, wyposażone w dwie rączki i pokrywkę. Jako że doskonale przewodzą ciepło, rozprowadzając je równomiernie po całej powierzchni naczynia, służą głównie gotowaniu oraz duszeniu.
  • Rondle – klasyczne garnki w wersji mini wyposażone w długą rączkę. Z rondli korzystamy podczas podsmażania czy gotowania (np. sosów).

Oprócz powyższych warto wymienić kilka innych rodzajów garnków. Powszechnie w kuchni wykorzystujemy m.in. brytfanny. To naczynia o wszechstronnym zastosowaniu (m.in. duszenie, smażenie, gotowanie, pieczenie), zwłaszcza że można z nich korzystać w piekarniku oraz na kuchence, także indukcyjnej. Jako że na popularności zyskuje dziś zdrowe odżywianie, osobną kategorią garnków, o jakiej trzeba wspomnieć, są szybkowary i parowary. W końcu poszczególne garnki służą konkretnym produktom spożywczym (np. makaron, ryż, szparagi), a nawet kuchni (np. Woki – kuchnia azjatycka, Tagine – kuchnia marokańska).

Oczywiście im komplet garnków jest bogatszy, tym lepiej. Ważne natomiast, aby dopasować go do swoich potrzeb, szczególnie że każdy kolejny garnek podnosi koszt kompletu. Dlatego można rozważyć mniejszy zestaw garnków i wzbogacić go o pojedyncze naczynie.

Jaki zestaw garnków kupić?

Jeżeli kupujemy garnki, nie możemy sugerować się wyłącznie ceną. Wręcz przeciwnie, uwagę należy zwrócić na garnki lepszej jakości, które będą naczyniami trwałymi i funkcjonalnymi. Kluczowy jest przede wszystkim materiał wykonania garnków. Ma on wpływ na trwałość naczyń, ale też tempo rozprowadzania i utrzymywania ciepła. Wyróżniamy m.in. garnki ze stali nierdzewnej, emaliowane, aluminiowe, żeliwne, gliniane i szklane.

  • Garnki ze stali nierdzewnej – trwałe i eleganckie garnki, które mają dobry stosunek jakości do ceny. Są też łatwe w utrzymaniu w czystości, zwłaszcza że można je myć w zmywarce. Dobre garnki tego rodzaju zawierają 18 proc. chromu i 10 proc. niklu (stal 18/10). Taka stal jest odporna na korozję, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Jest też bezpieczna, gdyż nie wydziela szkodliwych substancji podczas gotowania. Nie wpływa też w żaden sposób na smak potraw.
  • Garnki emaliowane – do zakupu kompletu garnków ze stali z powłoką emaliowaną przemawia atrakcyjna cena. Do ich zalet możemy również zaliczyć szybkie nagrzewanie, brak wpływu na smak potraw i bezpieczeństwo (nie wydzielają szkodliwych substancji podczas gotowania). W końcu są lekkie, poręczne i dostępne w bogatej ofercie wzorów i kolorów. Nie są natomiast szczególnie trwałe. Uważać należy zwłaszcza na odpryski emalii wewnątrz garnka. Takie naczynie nie nadaje się do dalszego użytkowania.
  • Garnki aluminiowe – aluminium lepiej przewodzi ciepło niż stal, jest też od niej lżejsze. Ważne, aby garnki aluminiowe miały wewnątrz powłokę zabezpieczającą jedzenie przed kontaktem z metalem, zwłaszcza przy przygotowywaniu kwaśnych potraw. Zwykle jest to pokrywa tytanowa, ceramiczna, teflonowa lub marmurowa. Takie naczynia są bezpieczne dla zdrowia, a zaleca się je zwłaszcza do krótkiego gotowania.
  • Garnki żeliwne – ciężkie i masywne, ale przy tym wytrzymałe naczynia. Jako że dobrze utrzymują i rozprowadzają ciepło, są dobrym wyborem przy długim gotowaniu (m.in. duszeniu).
  • Garnki gliniane (rzymskie) –  zalecane do zapiekania i duszenia potraw, zwłaszcza że nie tracą one w nich swoich wartości odżywczych. W związku z tym, że takie potrawy powinny być soczyste, gliniane garnki warto przed użyciem zamoczyć w wodzie.
  • Garnki szklane – mało popularne garnki wykonane z żaroodpornego szkła. To ciekawy wybór dla miłośników zdrowego żywienia, gdyż szkło jest materiałem antyalergicznym i antybakteryjnym. Nie wchodzi także w reakcje z jedzeniem i nie zabija smaku potraw. Łatwo utrzymać je też w czystości, aczkolwiek szkło to materiał dość kruchy. Oprócz tego nagrzaniu ulega całe naczynie włącznie z rączkami.

Ile kosztuje zestaw garnków?

Jeżeli nawet wiemy, jakie garnki kupić, trudno określić cenę takiego zestawu. Oprócz materiału wykonania ważna jest marka. Do popularnych producentów garnków i naczyń kuchennych należą m.in. GERLACH, Tefal, EDENBERG, ZWIEGER, BERLINGERHAUS, MPM czy ZWILLING. W końcu na cenę wpływ ma ilość naczyń w komplecie (np. 4 szt., 4 – 6 szt., 6 – 8 szt., 8 – 12 szt., 12 – 17 szt., powyżej 17 szt.). Ceny są więc bardzo różne i w zależności od liczby naczyń, pojemności i materiału wykonania kształtują się od 100 złotych wzwyż, nawet do przeszło 1000 zł i więcej. Na zestaw garnków do domu, nawet dla większej rodziny, wystarczy więc kilkaset złotych.

Najważniejsze, aby komplet garnków zawierał w sobie podstawowe ich rodzaje, które umożliwiają wszechstronne wykorzystanie w kuchni. Jeżeli nawet w zestawie nie będzie jakiegoś naczynia, zawsze można je dokupić osobno (np. szybkowar). Oczywiście skład zależny jest też od liczby domowników. Im większa rodzina, tym zestaw powinien być bardziej rozbudowany, a garnki muszą mieć większą pojemność. Dla singla lub pary wystarczy kilka tego typu naczyń o zróżnicowanej pojemności. Jeżeli nawet nie jesteśmy pasjonatami gotowania, przydadzą się również garnki do zadań specjalnych (np. do spaghetti).
O czym wielu nie pamięta, garnek powinien mieć trwale zamocowane uchwyty metalowe, które nie nagrzeją się pod wpływem wysokiej temperatury. Przydaje się też właściwa pokrywka, wykonana z żaroodpornego szkła i z odpowietrznikiem umożliwiającym odprowadzanie pary wodnej.