Jak wygląda rozciągliwy wąż ogrodowy?
Jak wskazuje nazwa, wąż rozciągliwy to produkt o wysokiej elastyczności. Cechą charakterystyczną takich węży ogrodowych jest rozciąganie się pod wpływem przepływającej wody. Podczas podlewania jest on nawet 3-krotnie dłuższy niż podczas przechowywania, stąd jego wymiary są podawane jako przedział długości (np. 5-10 m, 5-15 m).
Wąż do podlewania rozciągliwy jest więc znakomitym wyborem, jeżeli chcemy zaoszczędzić przestrzeń potrzebną do jego przechowywania. W jednym produkcie mamy więc wąż w pełni funkcjonalny, a przy tym zajmujący niewiele wolnego miejsca. Na tej płaszczyźnie ma on zdecydowaną przewagę nad innymi wężami wykorzystywanymi w ogrodzie (np. węże ogólnego zastosowania, zraszające, spiralne, typu strażackiego, tłoczne do pomp, zbrojone, pocące, kropelkowe, spiralne).
Jak wybrać wąż ogrodowy rozciągliwy?
Wbrew pozorom wybór węża ogrodowego nie jest tak prosty, jak się może początkowo wydawać. Z pewnością muszą one być praktyczne i komfortowe w użytkowaniu. Oczywiście ważna jest także jakość, dlatego jest kilka kwestii, którym należy przyjrzeć się nieco bliżej, tj.:
- Średnica – węże ogrodowe zwykle mają średnicę 12,5 mm (1/2 cala) i 19 mm (3/4 cala), aczkolwiek nie jest to reguła. Im średnica jest większa, tym wyższe ciśnienie wody, aczkolwiek ważna jest też długość: im dłuższy wąż, tym mniejsze ciśnienie wody. Do małych przydomowych ogrodów wystarczy rozciągliwy wąż ogrodowy o średnicy 1/2 cala.
- Długość – z wężem musimy dotrzeć do najdalszych zakamarków ogrodu. Dlatego do odpowiedniej długości należy jeszcze dodać 3 metry zapasu, aby zapobiec przerwom w przepływie wody, chociażby wskutek zagięć i załamań.
- Ciśnienie – musimy sprawdzić wartość ciśnienia roboczego (4-12 barów) oraz rozrywającego (8-48 barów). Jest ono różne w zależności od konstrukcji, średnicy i materiału wykonania.
- Elastyczność – węże ogrodowe rozciągliwe same w sobie są elastyczne, ale oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy są one wykonane z materiału, który nie ma tendencji do załamań oraz skręceń. Najlepsze są węże wykonane ze sztucznego kauczuku, winylu lub wielu warstw PCV, z dodatkowym wzmocnieniem włóknami poliestrowymi oraz tekstylnymi.
Jak przechowywać ogrodowy wąż rozciągliwy?
Mimo iż węże elastyczne rozciągają i ściągają się pod wpływem płynącej wody, nieużytkowane i tak zajmują niewiele miejsca. Jeżeli jednak chcemy je przechowywać w sposób komfortowy i bezpieczny bez ryzyka ich uszkodzenia, możemy umieścić je na wieszakach mocowanych na ścianach, na które nawija się wąż.
Jednak zwłaszcza przy dłuższych wężach rozciągliwych częściej wybieranymi wariantami są bębny i wózki. Pierwsze występują w opcji przenośnej lub naściennej. Niezależnie od wyboru pozwalają szybko i łatwo rozwinąć i nawinąć wąż na bęben. Jeszcze bardziej komfortową pracę gwarantują wózki z kółkami wyposażone w korbę do zwijania węża.
Wąż rozciągliwy i co jeszcze? Akcesoria do węży ogrodowych
Żeby móc w pełni komfortowo i profesjonalnie podlewać trawnik i rośliny ogrodowe, ale też korzystać z niego w innych sytuacjach, oprócz węża elastycznego powinniśmy zainwestować przynajmniej w kilka niezbędnych akcesoriów. Najważniejsze z nich to m.in.:
- Pistolet zraszający – umożliwia regulację i zatrzymanie strumienia wody, np. podczas podlewania roślin kwitnących i delikatnych.
- Automatyczny zwijacz – pozwala na automatyczne zwijanie rozwiniętego węża.
- Wózek na kółkach – akcesorium do swobodnego, wygodnego transportu węża. Może być wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, a dodatkowo mieć automatyczne zwijacze oraz szpule zapobiegające powstawaniu zagięć.
- Bęben naścienny – umieszczany jak najbliżej zewnętrznego kranu. Pozwala pracować z wężem bez nadmiernego obciążenia kręgosłupa.
- Nosidło – mobilne akcesorium z korbką, które służy przenoszeniu i przechowywaniu węży ogrodowych.
- Wieszak na ścianę – do komfortowego przechowywania węża na zewnątrz. Zapobiega jego zaginaniu, ułatwia też rozwijanie i zwijanie.
- Szybkozłącza – służy połączeniu węża z kranem lub zaworem, ale też zespoleniu ze sobą dwóch węży ogrodowych. Nakręcona na końcówkę węża reguluje także strumień wody.
- Przyłącza i nyple – rozdzielają strumień wody na kilka kanałów, ale też łączą osobne węże. Jeżeli przyłącze jest podwójne, możemy podłączyć dwa węże do jednego kranu.
- Obejmy i opaski zaciskowe – służą łączeniu oddzielnych węży ogrodowych.
- Filtry – oczyszczają wodę z drobnych zabrudzeń. Zalecane zwłaszcza przy stosowaniu z myjką ciśnieniową, gdyż minimalizują ryzyko uszkodzenia znajdującej się w niej pompy.
Podsumowując, przy wyborze węża ogrodowego należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Niepodważalnie jednym z najlepszych wariantów jest wąż ogrodowy rozciągliwy, zwłaszcza jeżeli dodatkowo dobierzemy do niego praktyczne akcesoria – szczególnie pistolet zraszający i bęben lub wózek.