Pilarka ukosowa to wspaniałe narzędzie, które jest niezastąpione podczas cięcia różnego rodzaju materiałów. Ukośnica oferuje też niezwykłą precyzję i pozwala docinać poszczególne elementy z dokładnością do setnych części milimetra. Dzisiaj przyjrzymy się dokładnie zasadzie jej działania oraz podpowiemy, kto powinien ją zakupić.
Działanie i możliwości ukośnicy
Głównym zadaniem, jakie pełni piła ukośna, jest przecinanie materiałów. Niektóre modele nieco wyższej klasy, które dodatkowo zostały wyposażone w funkcję posuwu, umożliwiają wprawnemu operatorowi narzędzia nie tylko nacinanie, ale nawet frezowanie przy pomocy ukośnicy.
Jednakże największą zaletą, jaką oferuje piła ukosowa, jest możliwość stosowania różnych rodzajów tarcz, dzięki czemu możliwe staje się przecinanie nią drewna, metalu, a nawet glazury. Co więcej, w zależności od potrzeby, możemy również dopasować tarczę, tak aby jeszcze bardziej usprawnić swoją pracę. Przykładowo, jeśli potrzebujemy zachować niemal idealną linię cięcia desek, to możemy założyć tarczę, która będzie wyposażona w kilkadziesiąt małych ząbków, które zapewnią estetyczną krawędź po przecięciu danego materiału. Jeśli natomiast zależy nam na czasie, to ukośnica do drewna powinna zostać sparowana z tarczą o mniejszej liczbie zębów, które w okamgnieniu rozprawią się z nawet najgrubszymi kantówkami.
Gdzie znajdzie zastosowanie piła ukośnica?
Ukośnice są najczęściej stosowane w stolarstwie. Tylko one zapewniają odpowiednio wysoką precyzję cięcia drewnianych desek. Dodatkowo posiadają specjalne prowadnice, które umożliwiają docinanie materiału pod skomplikowanymi kątami. Przy odrobinie wprawy piły ukośne mogą również służyć jako trajzega, co przyda się podczas przecinania elementów konstrukcyjnych dachu oraz wykonywania szalunków.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ukośnica z posuwem może również posłużyć nam do wykonywania precyzyjnych nacięć, niezbędnych do realizacji niektórych bardziej skomplikowanych łączeń desek. Funkcja ta okaże się szczególnie przydatna, jeśli mamy w planach własnoręczne wykonanie domowych mebli.
Piła kątowa przyda się również podczas przecinania glazury. Założenie do niej odpowiedniej tarczy tnącej pozwoli na cięcia równie precyzyjne, jak w przypadku tradycyjnej gilotyny do kafelków.
Pilarki ukośne posiadają w zanadrzu jeszcze jedną przydatną funkcjonalność. Można używać ich do cięcia różnego rodzaju rur – zarówno stalowych, jak i PVC. Dedykowane przecinarki są drogie i posiadają bardzo ograniczone zastosowanie, przez co stosuje się je raczej rzadko. Piły ukosowe mogą również być stosowane jako ukośnica do metalu. Stal przecinają równie szybko, jak klasyczne szlifierki kątowe, ale ze względu na zastosowanie prowadnic umożliwiają dokładne i precyzyjne docinanie nawet wysokogatunkowych rodzajów stali.
Piła ukośna - precyzyjne narzędzie dla każdego
Bez względu na to, czy majsterkujesz hobbystycznie, czy prowadzisz wyspecjalizowany zakład stolarski, zakup ukośnicy będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Narzędzie to jest niezwykle uniwersalne i oferuje bardzo wiele możliwości. Warto jednak, aby przed jego zakupem dokładnie zastanowić się, jakie funkcje będą nam najbardziej potrzebne. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na moc silnika oraz solidność konstrukcji. To właśnie od nich zależeć będzie precyzja cięcia oraz maksymalna grubość obrabianego materiału.