Siatka ogrodowa – czy warto wybrać ogrodzenie z siatki cieniującej?

RedakcjaSep 28, 2021 9:00:00 AM

Jakie zadanie ma siatka cieniująca ogrodzeniowa?

Przede wszystkim siatki cieniujące nie muszą służyć tylko za osłony na płoty. Oprócz tego mogą one ochraniać uprawy, a nawet całe obiekty (np. sportowe). Jednak clou tego artykułu jest siatka maskująca na prywatne ogrodzenia. Jak zauważyliśmy wyżej, służy ona m.in. ochronie przed wzrokiem innych osób, w tym przechodniów oraz sąsiadów. Jest także dobrym zabezpieczeniem przed promieniami słonecznymi i innymi niedogodnościami – kurzem, hałasem, wiatrem, deszczem czy gradem.

Co ważne, jeżeli ma to być siatka na ogrodzenie chroniąca rośliny ogrodowe, ważny jest rodzaj jej splotu. Musi ona bowiem w pewnym stopniu przepuszczać powietrze i zapewniać odpowiednią wentylację. Sama osłona na płot może być bardzo różna pod względem koloru (np. brązowy, zielony, szary), gramatury, grubości, splotu czy stopnia zacienienia.

Oczywiście siatka cieniująca, zwana też maskującą i osłonową musi mieć odpowiednią jakość. Taki produkt z łatwością dopasujemy do swojego ogrodzenia, szybko ją zamontujemy i jeżeli mamy taką potrzebę – będziemy się z niej cieszyć przez kilka sezonów, na przykład do czasu, aż odpowiednią wysokość osiągną wolno rosnące rośliny dające efekt osłonięcia (np. tuje).

Jaka siatka ogrodzeniowa do ogrodu? Najważniejsze parametry siatek maskujących

Jest kilka czynników, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wyboru siatki ogrodzeniowej. Najważniejsze z nich to stopień zacienienia, splot, rozmiar czy kolor.

  • Stopień zacienienia – poziom zacienienia siatek osłonowych mieści się w granicach 40-95 proc. Jeżeli ma to być ogrodzenie z siatki chroniące przed słońcem, a zwłaszcza wzrokiem innych – stopień zacienienia powinien być jak najwyższy. Co innego, jeżeli siatka ma ochraniać rośliny przed wiatrem, ale niekoniecznie przed słońcem, które jest niezbędne dla ich wegetacji. Wówczas poziom zacienienia nie powinien przekraczać 60 proc.
  •  Splot – rodzaj splotu (m.in. montowane pojedynczo lub podwójnie) ma wpływ na mniejszą lub większą przepuszczalność powietrza, co jest ważne, jeżeli chcemy zapewnić roślinom optymalne warunki dla wzrostu, albo skutecznie chronić ogród przed podmuchami wiatru itp. Podobnie jak przy stopniu zacienienia, również w tym przypadku wiele zależy od preferencji domowników i wymagań roślin ogrodowych.
  •  Rozmiar – siatka maskująca może mieć bardzo różne rozmiary – wysokość (m.in. 100 cm, 120 cm, 150 cm, 170 cm, 200 cm) i długość (m.in. rolki 10-metrowe, 20-metrowe, 50-metrowe, 100-metrowe). Większość siatek możemy w prosty sposób przycinać, co pozwala na ich optymalne dopasowanie do ogrodzenia.
  •  Kolor – płot z siatki wcale nie musi być estetycznym bublem. Takie ogrodzenie również może prezentować się atrakcyjnie i być ozdobą ogrodu, zwłaszcza jeżeli kolor siatki dobierzemy do pozostałych jego elementów lub elewacji budynku. Najczęściej występują one w barwie zielonej, brązowej, czarnej czy szarej.

Montujemy ogrodzenie z siatki. Jak zamontować siatkę cieniującą?

Niewątpliwie ogrodzenia siatkowe mają wiele zalet, a jedną z nich jest szybki i prosty montaż. Pomagają w tym oczka montażowe na obrzeżach siatek maskujących. Stąd wystarczy ją tylko rozłożyć na ogrodzeniu i jeżeli jest to konieczne – przyciąć, a następnie przymocować, na przykład za pomocą opasek kablowych.

Dodatkowo opaskami możemy zamontować siatkę do ogrodzenia przez otwory w splocie. Dzięki temu wzmocnimy jej przyleganie do płotu. Żadne specjalistyczne narzędzia nie są więc nam do tego potrzebne i z pewnością każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Co jeżeli nie siatka ogrodowa? Alternatywy dla siatek osłonowych

Oczywiście siatka cieniująca to tylko jedna z możliwych osłon ogrodzenia. Na rynku znajdziemy też inne rozwiązania osłonowe, które są praktyczne i mają swoje walory wizualne. Należą do nich np. maty raffia, bambusowe czy z technorattanu.

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że siatki cieniujące to ciekawe produkty do osłony swojego ogrodu. Z ich wykorzystaniem możemy skutecznie bronić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów, ale także dobiegającym z ulicy hałasem i kurzem. Jako że mają one różny stopień zacienienia oraz rodzaj splotu, sprawdzą się też jako optymalna osłona ogrodowych roślin, a przy tym będą stanowić atrakcyjną dekorację ogrodzenia.