Jakie narzędzia ogrodowe wybrać, aby zadbać o trawę wokół domu?

RedakcjaAug 31, 2021 9:45:00 AM

Jakie narzędzia ogrodowe wybrać, aby zadbać o trawę wokół domu?

Obecnie na trawniki możemy sobie pozwolić w domach jednorodzinnych, szeregówkach, a nawet mieszkaniach najniższych kondygnacji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Żeby cieszyć się pięknym, bujnym i zielonym trawnikiem, najpierw należy wykonać szereg prac podczas zakładania, a później we właściwy sposób zająć się jego pielęgnacją.Sprawdzamy, jakie narzędzia ogrodnicze są niezbędne, żeby trawnik był prawdziwą ozdobą ogrodu.

Narzędzia ogrodnicze do przekopywania i wyrównywania trawnika

Jeżeli wybieramy narzędzia do ogrodu, które mają nam pomóc w założeniu i uporządkowaniu trawnika, w schowku obowiązkowo znaleźć się musi taczka ogrodowa. Klasyczna taczka przeznaczona do prac ogrodowych jest lekka, wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego i ma ergonomiczne uchwyty. Jej pojemność waha się od 60 do 120 l.

Oprócz taczki obowiązkowe są narzędzia do przekopywania i równania ziemi, w tym tzw. widły amerykańskie oraz szpadle. Innym narzędziem na trzonkach przydatnym przy zakładaniu oraz pielęgnacji trawnika będą grabie – klasyczne wachlarzowe i mocne stalowe. Zwłaszcza w ogródkach warzywnych przydadzą się motyki, grace czy pazurki. Jako że są to narzędzia do prac ręcznych, powinny być komfortowe w użytkowaniu. Dlatego przydaje się ergonomiczny, wyprofilowany trzonek, najlepiej wykonany ze stali szlachetnej.

Opryskiwacz ogrodowy i odchwaszczacz do usuwania chwastów

Przygotowanie podłoża pod trawnik w ogrodzie wymaga usunięcia chwastów, które mogą zniweczyć cały trud pracy. Szczególnie przy większych połaciach sprawdzi się opryskiwacz ogrodowy. Dla środków chwastobójczych warto zarezerwować osobny opryskiwacz ciśnieniowy, najlepiej z lancą na wysięgniku i specjalną osłoną na dyszy. Najtańsze opryskiwacze ogrodowe kosztują kilkadziesiąt złotych, te większe są droższe, ale wygodniejsze i pojemniejsze (np. ok. 10-litrowe opryskiwacze naramienne).

Później chwasty z trawnika można usuwać ręcznie, choćby ostrym nożem z wysokiej jakości stali. Lepiej jednak zainwestować w służący temu odchwaszczacz. To proste narzędzie ogrodnicze z mechanizmem, który pomaga urywać głęboko osadzone, wieloletnie chwasty. Powinien on mieć głowicę ze stali nierdzewnej i długi, aluminiowy trzonek.

Równanie i wałowanie trawnika ogrodowego

Dla wielu ogrodników wał jest narzędziem zbędnym. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Przydaje się on zaraz po przekopaniu ziemi przed wysiewem nasion lub rozłożeniem trawy z rolki, ale i później podczas pielęgnacji. Wałowanie trawnika jest zalecane po każdej zimie, kiedy z powodu mrozu darń odrywa się od podłoża. Najprostsze są wały z rączką, które zasypuje się piaskiem lub zalewa wodą, dzięki czemu ich ciężar wzrasta nawet do 100 kg. Dodatkowo na taki wał można nałożyć obręcze z kolcami i wykorzystać go do napowietrzania gruntu (aeracja).

Wysiew i nawożenie trawnika

Komfortowe w użytkowaniu są wózkowe siewniki na kółkach, z pojemnością do 20 kg i specjalnymi otworami zapewniającymi równomierny wysiew nasion lub nawożenie nawozem. Z uwagi na rozrzut mniej precyzyjne są siewniki elektryczne na baterie.

Nawadnianie ogrodu: konewka, beczka na deszczówkę, pompa do wody brudnej, rozciągliwy wąż ogrodowy

Podlewanie trawy to czynność, która wymaga cierpliwości. Lepiej bowiem podlewać go rzadziej i dłużej, aniżeli częściej i krócej. Optymalnie jest podlać trawnik intensywnie co 2-3 dni w ilości ok. 10 litrów na mkw., choć ważny jest również typ gleby. Do podlewania trawnika wykorzystać możemy wodę wodociągową, na przykład wykorzystując do tego kran na zewnątrz i rozciągliwy wąż ogrodowy. O ile wąż ogrodowy na bębnie ma niemal każdy ogrodnik, o ile ten sposób nawadniania trawnika może być kosztowny. Oprócz tego woda wodociągowa nie jest korzystna dla trawy z uwagi na znajdujący się w kanalizacji chlor.

Dobrym rozwiązaniem jest studnia. Niestety, jej budowa od podstaw wiąże się z wysokimi kosztami. Mniejszym problemem będzie niezbędna przy studni pompa do brudnej wody. Częściej jest to więc woda z otwartych zbiorników, aczkolwiek i tutaj są pewne wątpliwości, gdyż zawierać ona w sobie może chemiczne, mechaniczne lub biologiczne zanieczyszczenia. Zalecana jest więc beczka na deszczówkę. To ekologiczna i opłacalna metoda pozyskiwania wody. Prostsze zbiorniki są naziemne, inne znajdują się pod ziemią. Również w tym przypadku sprawdzi się pompa do wody brudnej i bęben na wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką czy lancą. Przy małych trawnikach czy grządkach możemy skorzystać z konewki.

Aeracja, wertykulacja i piaskowanie

O aeracji wspominaliśmy wyżej. Napowietrzenie trawnika na głębokość ok. 8 cm można wykonać z użyciem wału i specjalnych nakładek z kolcami. Można to zrobić również z pomocą wideł lub kolczastych nakładek na buty. Z kolei przy dużych trawnikach korzysta się z elektronicznych lub spalinowych aeratorów.

Ważna jest też wertykulacja, a więc nacinanie darni na głębokość do 7 cm, co wzmacnia i rozwija korzenie traw. Również tutaj można to zrobić ręcznie (grabie, skaryfikator) lub automatycznie (wertykulator). Po wykonaniu tych zabiegów zaleca się jeszcze piaskowanie, pokrywając powierzchnię cienką warstwą piasku. Można do tego użyć siewnika.

Koszenie trawnika: kosiarka i przedłużacz ogrodowy

W zakresie pielęgnacji trawnika znajduje się również jego koszenie. Do koszenia mniejszych trawników można użyć kosiarki bębnowej, aczkolwiek są one mniej wydajne. Jednak zwykle korzystamy z kosiarki elektrycznej, kiedy potrzebny będzie też przedłużacz ogrodowy, chyba że to kosiarka akumulatorowa. Jeszcze lepszym, aczkolwiek droższym wyborem jest kosiarka automatyczna zasilana akumulatorem lub baterią słoneczną. Pomijamy tutaj specjalne traktorki, które nadają się do koszenia największych metrażowo trawników. Warto natomiast zaopatrzyć się w ręczne kosy spalinowe lub podkasiarki – elektryczne lub akumulatorowe, w których elementem tnącym najczęściej jest żyłka. Użyć można też specjalnych nożyc akumulatorowych. Dzięki nim łatwiej kosić trawę w miejscach niedostępnych dla kosiarki.

Podsumowując, wbrew temu co się może wydawać, przygotowanie i pielęgnacja trawnika wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Niezbędne do tego są też właściwe narzędzia ręczne, elektroniczne lub akumulatorowe. Dzięki nim praca jest szybsza, lżejsza i dokładniejsza.