Ze sprężonym powietrzem mamy do czynienia praktycznie wszędzie. Znajdziemy je między innymi w kołach naszych samochodów i rowerów, piłkach, wózkach dziecięcych, układach hamulcowych autobusów komunikacji miejskiej, a nawet w gabinecie stomatologicznym. Bez niego nie mogłyby działać nasze lodówki i klimatyzatory. Pozwala też zwiększyć efektywność silników spalinowych wyposażonych w turbosprężarkę. Sprężone powietrze jest też bardzo dobrym systemem zasilania specjalistycznych narzędzi, bardzo często spotykanym w zakładach przemysłowych.
Gdzie znajdzie zastosowanie sprężarka powietrza
Takie urządzenia spotkamy najczęściej w zakładach i warsztatach mechanicznych. Wulkanizatorzy do odkręcania śrub korzystają z pneumatycznego klucza udarowego, który zasila wysokowydajnościowy kompresor olejowy. Powietrze sprężone pod ciśnieniem kilku atmosfer jest w stanie wygenerować bardzo duży moment obrotowy przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad pracą narzędzia. Często można także spotkać w takich zakładach szlifierki kątowe o zasilaniu pneumatycznym. Sprężarki tłokowe pozwalają także na szybkie pompowanie kół oraz wydmuchiwanie zanieczyszczeń z trudnodostępnych miejsc.
Na wyposażeniu każdego domu powinien znaleźć się kompresor elektryczny. Pozwoli on szybko napompować koła oraz materace bez męczenia się z ręczną pompką. Można go kupić zarówno w wersji sieciowej oraz akumulatorowej. Jeśli potrzebujesz urządzenia do samochodu, to wybierz mały kompresor bezolejowy zasilany z gniazda zapalniczki. Nawet pomimo małych gabarytów napięcia 12V pozwoli szybko napompować koła w aucie.
Jeśli często majsterkujesz, to warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i wybrać kompresor o większej mocy. Wtedy odpowiednia będzie sprężarka tłokowa o smarowaniu olejowym. Doskonale nada się do pompowania kół, a wysokie ciśnienie robocze pozwoli zasilić klucze oraz inne narzędzia pneumatyczne. Możesz do niego podłączyć też pistolet do malowania i odświeżyć powierzchnię ścian, wypiaskować zardzewiałe elementy lub nawet dokonać prostych poprawek lakierniczych samochodu.
Rodzaje sprężarek powietrza
Chociaż te określenia w języku potocznym są używane wzajemnie, to powinniśmy pamiętać, że kompresor to nie to samo co sprężarka, chociaż spełniają one podobne zadania. Takie urządzenia można podzielić ze względu na system smarowania lub jego brak. Wtedy też nasuwa się pytanie, czy wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy? Oba rozwiązania mają wady i zalety. Urządzenia adresowane do majsterkowiczów i warsztatów posiadają na ogół smarowanie olejem. Umożliwia to intensywną eksploatację i znacznie przedłuża ich żywotność. Niestety, wydmuchiwane powietrze nie jest do końca czyste – mogą się do niego przedostać drobinki oleju. Dlatego też w lakiernictwie, branżach wymagających obojętnego chemicznie powietrza oraz w medycynie stosuje się bezolejowy kompresor tłokowy.
Dodatkowo ze względu na budowę i zasadę działania wyróżnia się kilka rodzajów sprężarek:
- kompresor dwutłokowy
- śrubowy
- membranowy
- łopatkowy
- spiralny
- z wirującymi tłokami
Poniżej pomożemy dobrać Ci odpowiednia narzędzie do Twoich potrzeb.
Przegląd urządzeń: kompresor i sprężarka powietrza
Do przydomowego użytku oraz wożenia w samochodzie najlepszym rozwiązaniem jest wybór kompresora DeWALT DCC018N-XJ. Urządzenie to posiada jednocześnie aż 3 różne systemy zasilania. Można je podłączyć zarówno do standardowego gniazdka 230V, do gniazda zapalniczki samochodowej 12V oraz korzystać z akumulatorów marki DeWALT. Lekka waga wynosząca tylko 3 kilogramy oraz małe gabaryty sprawiają, że narzędzie jest wyjątkowo przenośne.
Jeśli potrzebujesz wysokiego ciśnienia oraz niezwodnego działania, to bardzo dobrym wyborem okaże się sprężarka dwutłokowa MEGA 520-200 D firmy Metabo. Produkt „Made in Germany” zapewnia najwyższą jakość wykonania, a producent daje na niego aż 10 lat gwarancji. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 10 barów, a wydajność efektywna sprężarki to 320 litrów na minutę. Zbiornik na sprężone powietrze o objętości 200 litrów pozwoli zrealizować nawet najbardziej wymagające zadania.