Jak chronić słuch przed nadmiernym hałasem w miejscu pracy?

Redakcja3 lis 2020 09:00:00

Długotrwała ekspozycja na hałas i dźwięki o wysokiej częstotliwości naraża nas na różnego rodzaju dolegliwości. Jest to też powszechna choroba zawodowa osób przebywających w szczególnie szkodliwych warunkach, które pracują przy głośnych maszynach. Jak zatem zabezpieczyć się przed utratą słuchu?

Gdzie stosować ochronę słuchu

Organy słuchu należy zabezpieczać wszędzie tam, gdzie hałas przekracza dopuszczalne normy. Zgodnie z polskim prawem obowiązek stałej ochrony słuchu występuje, gdy natężenie hałasu przekracza 85 dB. Jeśli natomiast regularnie pracujemy w warunkach powyżej 80 decybeli, to pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia nam odpowiedniej ochrony. Wiele osób, w szczególności te, które posiadają dobry słuch, mogą odczuć dyskomfort już powyżej 75 dB. Warto wtedy wyposażyć się w specjalne nauszniki ochronne i stosować je w razie potrzeby.


Jak dobrać ochronniki słuchu

Aby dobór odpowiedniej ochrony słuchu był nieco prostszy, wprowadzono wskaźnik SNR (Single Number Rating). W dużym uproszczeniu jest to ilość decybeli, którą redukują dane ochronniki. Dodatkowo spotkamy się też z oznaczeniami:

 • H – high – hałas o wysokiej częstotliwości (między 2000 Hz a 8000 Hz)
 • M – medium - hałas o średniej częstotliwości (między 1000 Hz a 2000 Hz)
 • L – low - hałas o niskiej częstotliwości (między 63 Hz a 1000 Hz)

Przykładowo, słuchawki ochronne o oznaczeniu SNR 28 dB oraz H: 35 dB, M: 24 dB, L: 17 dB zagwarantują nam izolacje akustyczną na poziomie 28 dB. Wysokie pasma dźwięków (dźwięk pracującej szlifierki kątowej) zostanie wygłuszony o 35 dB. Średnie pasma dźwięków (ogólny hałas) zostanie wygłuszony o 24 dB, a niskie pasma (stukanie młotkiem) o 17 dB.


Środki ochrony słuchu - co wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnorakich rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb pracownika. Najczęściej spotykane są zatyczki do uszu. Są małe, zmieszczą się w każdej kieszeni i potrafią kosztować mniej niż złotówkę za parę. Oferują bardzo dobre tłumienie dźwięków, ale należy je odpowiednio ułożyć w kanale słuchowym, co zajmuje dużo czasu i naraża je na zabrudzenie, a w konsekwencji na infekcje ucha. Lepszym wyborem są specjalne słuchawki przeciwhałasowe, które obejmują całą małżowinę uszną. Mogą oferować jeszcze lepsze tłumienie niż zatyczki, ale zajmują dużo miejsca i występuje ryzyko, że niechcący zrzucimy je z głowy. Jeśli pracujemy w kasku lub hełmie, to dobrym pomysłem będą zintegrowane środki ochrony słuchu. Występują w postaci nauszników montowanych bezpośrednio do skorupy kasku na specjalnych zapadkach. Pozwala to na używanie ich tylko wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować.

 1. NAUSZNIKI /TOP 82S122

  Cena: 19,76 zł
 2. TOPEX NAUSZNIKI /TOP 82S121

  Cena: 16,21 zł
  Brak w magazynie
 3. VOREL NAUSZNIKI PRZECIWCHAŁASOWE 74581

  Cena: 14,17 zł
 4. VOREL NAUSZNIKI PRZECIWCHAŁASOWE SNR 24dB 74580

  Cena: 15,62 zł
 5. CONDOR SŁUCHAWKI OCHRONNE NAUSZNIKI CON-SEM-9731

  Cena: 7,20 zł
 6. 3M FILTR PRZECIWPYŁOWY P2 2125 /2szt. 7100015050

  Cena promocyjna Cena: 32,18 zł Regular Price 36,23 zł
 7. 3M NAUSZNIKI PELTOR X4A 7000103993

  Cena: 116,83 zł
  Brak w magazynie


Przegląd akcesoriów do ochrony słuchu

Jeśli ochrona uszu jest wymagana w miejscy naszej pracy i jednocześnie potrzebujemy przenośnego rozwiązania, to warto kupić profesjonalne zatyczki do uszu. Są tanie, wszędzie się mieszczą i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Można wybrać też ich wielorazowy wariant zamocowany na specjalnym pałąku, który ułatwia ich aplikację i utrudnia ich zgubienie podczas pracy. Jeśli jednak potrzebujemy jak najlepszej ochrony, to nauszniki wygłuszające okażą się niezbędne. Oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz chronią także przed fizycznymi uszkodzeniami i dostawaniem się ciał obcych do ucha. Warto też rozważyć zakup zarówno zatyczek, jak i nauszników. Dzięki temu będziemy mogli zawsze mieć przy sobie ochronniki idealnie dopasowane do naszych potrzeb.