Akcesoria i odzież niezbędne do ochrony wzroku

RedakcjaOct 20, 2020 8:00:00 AM

Oczy to jeden z naszych najcenniejszych organów. Przecież to właśnie one odpowiadają w naszym organizmie za podziwianie świata, rozpoznawanie obiektów oraz pozwalają nam na pracę. Dlatego też niezbędna jest odpowiednia ochrona wzroku.

Gdzie stosować ochronę wzroku

W każdym miejscu pracy, w którym istnieje nawet małe narażenie na niebezpieczeństwo, powinna być stosowana odpowiednia ochrona wzroku. Najczęstszą przyczyną wypadków jest dostanie się do oka obcego ciała. Powoduje to ogromny dyskomfort oraz łzawienie gałki ocznej. Bardzo często niezbędna jest natychmiastowa wizyta u okulisty. Może to też grozić trwałym uszkodzeniem wzroku, a nawet jego całkowitą utratą. Nie wolno bagatelizować zagrożenia! O ile chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, jak niebezpieczna potrafi być praca ze szlifierką kątową, to pracownicy często nie zważają na zagrożenia w innych miejscach. Przykładowo, pracując z piłą taśmową, raczej nie narażamy się na odpryski opiłków metalu. Natomiast w wyniku nieszczęśliwego wypadku może dojść do zerwania się brzeszczotu, który w niekontrolowany sposób może nas uderzyć w oczodół. Aby się przed tym uchronić, wystarczy nosić odpowiednio dobrane okulary ochronne. Najtańsze modele (posiadające odpowiedni atest bezpieczeństwa) zaczynają się już od kilkunastu złotych. Nieco droższe są specjalistyczne gogle ochronne, które jednakże oferują dużo wyższy poziom bezpieczeństwa. W szczególności zabezpieczają one nas przed dostaniem się do oka z boku oraz z dołu różnych drobinek.

 1. PRZYŁBICA OCHRONNA 1036400

  Cena: 22,41 zł
 2. BETA GOGLE OCHRONNE G04 BEZBARWNE Z POLIWĘGLANU 162020

  Cena: 32,29 zł
 3. MILWAUKEE OKULARY OCHRONNE PRZYCIEMNIANE PREMIUM 4932471884

  Cena: 73,08 zł
 4. MILWAUKEE OKULARY OCHRONNE PRZYCIEMNIANE PREMIUM Z USZCZELKĄ 4932471886

  Cena: 198,54 zł
 5. MILWAUKEE OKULARY OCHRONNE PRZYCIEMNIANE 4932471882

  Cena: 39,63 zł
 6. MILWAUKEE OKULARY OCHRONNE BEZBARWNE PREMIUM 4932471883

  Cena: 73,08 zł
 7. MILWAUKEE OKULARY OCHRONNE BEZBARWNE PREMIUM Z USZCZELKĄ 4932471885

  Cena: 99,22 zł
 8. MILWAUKEE OKULARY OCHRONNE BEZBARWNE 4932471881

  Cena: 39,63 zł
 9. VOREL OKULARY OCHRONNE BEZBARWNE 74505 74505

  Cena: 5,83 zł
 10. VOREL PRZYŁBICA OCHRONNA Z NAGŁOWIEM 74471

  Cena: 31,44 zł

Jakie narzędzia wykorzystać, aby chronić wzrok

Pracodawcy najczęściej zapewniają swoim pracownikom okulary ochronne bhp. Są one tanie i zapewniają wystarczającą ochronę w wielu miejscach. Niestety, chronią one głównie przed uderzeniami czołowymi. W szczególności nie powinno się w nich pracować szlifierką kątową. Do takich zastosowań najbardziej nadają się specjalne przyłbice ochronne lub gogle, które zapewniają odpowiednią ochronę z każdej strony twarzy i nie ograniczają widoczności. Ważne, by wyposażenie BHP spełniało normy unijne i było zgodne z EN 166. Tylko okulary robocze o odpowiednio dobranym poziomie bezpieczeństwa ochronią nas w razie wypadku. 

Do pracy ze szlifierkami i przecinarkami zaleca się okulary przeciwodpryskowe spełniające normę EN 166 B – gwarantuje ona wytrzymanie uderzenia stalową kulką o średnicy 6 milimetrów lecącą z prędkością 120 m/s.

Do pracy w laboratoriach oraz miejscach, gdzie występują zagrożenia związane z reaktywnymi środkami, najlepiej sprawdzą się okulary ochronne chemiczne. Zapobiegną przed dostaniem się niebezpiecznych substancji do oka oraz przed drobnymi odpryskami. Wiele modeli wyższej klasy posiada też możliwość dołączenia zintegrowanej maski filtrującej, która zabezpieczy także nasze drogi oddechowe.

Jeśli zajmujemy się spawaniem, to konieczne jest dobranie odpowiedniej przyłbicy spawalniczej. Nawet krótkotrwała ekspozycja gołego wzroku może spowodować oparzenia gałki ocznej i w konsekwencji stałe pogorszenie widzenia. Pracownicy bardzo doceniają sprzęt, który posiada automatycznie przyciemniający się wizjer, dzięki czemu nie muszą ciągle go regulować.

Ostatnim i chyba najczęściej bagatelizowanym przypadkiem jest praca z poziomicami laserowymi. Notorycznie nie przestrzega się zaleceń producentów, co może grozić pogorszeniem się wzroku lub jego całkowitą utratą. Większość takich narzędzi posiada relatywnie słaby laser, ale zdarzają się też sprzęty o większej mocy. W przypadku pracy z narzędziami laserowymi niezbędne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta i dobranie do tego odpowiednich okularów ochronnych.