Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Świder do gleby – narzędzie niezbędne do sadzenia

RedakcjaMay 4, 2022 8:32:00 AM

Podczas prac w ogrodzie korzystasz z wielu mniej i bardziej zaawansowanych narzędzi oraz sprzętów. Jednym z najprostszych jest otwornica do gleby. Jak nie trudno się domyślić, świder ogrodniczy do wiercenia w ziemi przede wszystkim sprawdzi się podczas nasadzania roślin. To narzędzie, które pozwala przyspieszyć i ułatwić pracę ogrodnika. Sprawdź, jak dzieli się świdry ogrodowe oraz jak wybrać taki sprzęt na własny użytek.

 

Jakie zastosowanie ma świder do ziemi?

 

Otwornica do ziemi to sprzęt o oczywistym zastosowaniu. Sprawdzi się podczas prac w obszarze nasadzania kwiatów, krzewów czy drzew. Świder do gleby przyspieszy i uprości prace. Dzięki wykorzystaniu urządzenia otwór na roślinę będzie mieć odpowiednią głębokość oraz szerokość, zwykle od 8 do 20 centymetrów.

 

Oczywiście otwornica do gleby ma szersze zastosowanie. Z tego prostego narzędzia skorzystasz także przy wykonywaniu dziur na słupki ogrodzeniowe czy płotki odgradzające rośliny. To sprzęt, który będzie bezcenny szczególnie w miejscach, gdzie gleba jest twarda, kamienista i bogata w głęboko tkwiące korzenie.

 

Jaka otwornica do ziemi – ręczna, elektryczna czy spalinowa?

 

Jeżeli jesteś ogrodnikiem z krwi i kości, na pewno świder do gleby będzie bezcenny w Twojej pracy w ogrodzie. Za takim produktem przemawia też jego niska cena. Na własny użytek możesz postawić na świder do ziemi ręczny, ale też wybrać bardziej zaawansowany sprzęt. Komfortową pracę przy wykonywaniu otworów i dołków gwarantuje elektryczne lub spalinowe wiertło do wiercenia w ziemi.

 

Świder ręczny do ziemi

 

Prosty w budowie sprzęt, który jest napędzany siłą mięśni. Świder glebowy ręczny jest tani i gotowy do pracy od razu po zakupie. Oczywiście praca z nim będzie w miarę przyjemna i komfortowa na miękkim podłożu bez korzeni, szczególnie jeżeli do wykonania masz niewielką ilość dołków. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy ręczny świder do ziemi ma posłużyć do wykopania wielu dołków w mocno ubitej glebie gliniastej, zakorzenionej czy kamienistym podłożu.

 

Spalinowe wiertło do gleby

 

Jak wskazuje nazwa, spalinowa otwornica do ziemi jest wyposażona w silnik, dzięki czemu pozwala na znacznie szybszą i efektywniejszą pracę. Oczywiście jest to sprzęt droższy w zakupie, a później również w eksploatacji, wymagający uzupełniania go paliwem oraz olejem. Dołowniki spalinowe wykonują szersze otwory niż wiertnice ręczne. Łatwiej z ich użyciem wykonać też głębszy otwór, również w zbitym i twardym podłożu.

 

Elektryczny świder do ziemi

 

Rozwiązaniem pośrednim między wiertnicami ręcznymi a spalinowymi jest wariant elektryczny. To świdry zasilane prądem, stąd oczywiście są słabszymi urządzeniami od spalinowych odpowiedników. Zwykle elektryczne wiertnice są wyposażone w silnik o mocy do 2 kW.

 

Nie są też tak mobilne, jak wersje spalinowe, ponieważ wymagają zasilania sieciowego. Z drugiej strony, podczas wykonywania otworów w twardych i trudnych glebach radzą sobie znacznie lepiej niż ręczne świdry do ziemi. Dlatego będą doskonałym wyborem jako sprzęt na własny użytek wykorzystywany w przydomowym ogrodzie.

 

Jak wybrać świder do gleby?

 

Podczas wyboru świdra do ziemi zwróć uwagę nie tylko na rodzaj narzędzia. Oprócz tego pamiętaj o jego parametrach, tj.:

 

  • Materiał wykonania – świder do gleby powinien być wystarczająco twardy i wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Co jest zrozumiałe, najczęściej otwornice są wykonane ze stali. Szczególną trwałość muszą mieć spalinowe wiertła do ziemi charakteryzujące się większą mocą. Dobre stopy zagwarantują długą i bezawaryjną pracę. Zwróć też uwagę na materiał wykonania krawędzi tnących, które z uwagi na charakter pracy narażone są na największe uszkodzenia.
  • Średnica – miej na uwadze odrobinę zapasu dla wykonywanych otworów. Jest to ważne szczególnie przy osadzaniu słupków. Z uwagi na obsypywanie się ziemi otwór musi być większy niż średnica słupka.
  • Ilość skrętów – im głębszy otwór, tym warto mieć do dyspozycji większą ilość skrętów. Pomaga to w skutecznym odprowadzaniu ziemi na zewnątrz. Na własny użytek wybierz uniwersalną otwornicę, z której skorzystasz przy wykonywaniu dołków w miękkich i twardych podłożach.
  • Uchwyt – im dłuższy uchwyt świdra, tym lepiej. Jest to istotne zwłaszcza przy świdrach ręcznych, dzięki czemu wykonywanie otworów wymaga użycia mniejszej siły. W przypadku spalinowych wierteł do ziemi sprzęt powinien mieć uchwyt pozwalający na pewne trzymanie go w rękach i dodatkowo tłumić drgania.
  • Powłoka antykorozyjna – właściwości antykorozyjne ma powłoka malarska świdra. W zależności od modelu, producenta i użytego preparatu, słabiej lub lepiej jest on chroniony przed korozją. Pamiętaj, że otwornica w pracy ma kontakt z kamieniami, korzeniami czy żwirem, co skutkuje zdarciem warstwy lakieru. Im lepszy preparat, tym zewnętrzna warstwa jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i lepiej zabezpieczona przed powstawaniem ognisk korozji.

 

Podsumowując, świder do gleby to urządzenie, które nie jest konieczne do pracy w ogrodzie, ale na pewno potrafi być bardzo przydatne. Szczególnie jeżeli jesteś sadownikiem lub zwyczajnie lubisz sadzić i przesadzać rośliny w ogrodzie. Wówczas warto zainwestować w otwornicę do gleby.

 

Spróbuj określić, jak często będziesz korzystać z takiego narzędzia. Jeżeli będzie to stosunkowo rzadkie, wybierz ręczny świder do ziemi, na przykład firmy Awtools. Przy częstszej eksploatacji lub dla większego komfortu pracy postaw na model spalinowy bądź elektryczny. Dzięki temu przyspieszysz wiercenie otworów i będzie to kosztować mniej siły.