Darmowa dostawa od 399 zł ?Wpisz KOD: DOSTAWAFREE - nie dotyczy wysyłek drabin i palet
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Przecinarka do glazury – jak wybrać maszynkę do cięcia płytek?

RedakcjaNov 26, 2021 10:44:00 AM

Jaka przecinarka do glazury – ręczna czy elektryczna?

Zanim wskażemy parametry, które są kluczowe, jeżeli interesuje nas maszynka do cięcia płytek, w pierwszej kolejności musimy wskazać dwa rodzaje takich urządzeń. Otóż względem sposobu działania może to być ręczna lub elektryczna przecinarka do glazury:

  • Przecinarka ręczna do glazury – najprostsza maszynka do cięcia glazury, która składa się ze specjalnego koła tnącego i prowadnic. Przecinarka do płytek w tej formie robi nacięcie na materiale, a płytka zostaje przełamana wzdłuż linii cięcia. W zależności od rodzaju takich maszynek mogą one być wyposażone w jedną lub dwie prowadnice, a także w jeden lub kilka punktów łamania. Taka maszynka do glazury może pracować na sucho, bez użycia wody i zasilania elektrycznego. Jest to również sprzęt stosunkowo tani, zalecany zwłaszcza do użytku domowego i układania płytek na niewielkiej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza sprzęt z niższej półki cenowej może być niewystarczający przy płytkach twardszych i o większych rozmiarach.
  • Przecinarka elektryczna do glazury – maszynka do glazury wyposażona w silnik elektryczny, który wprawia w ruch tarczę diamentową. Pozwala to na szybkie oraz dokładne cięcie płytek. Elektryczne przecinarki do glazury pozwalają na dużą różnorodność i wszechstronność cięcia. Możemy wykonywać cięcia proste, prostopadłe i ukośne. W zależności od rodzaju może to być maszyna dolnowrzecionowa do cięcia na sucho lub górnowrzecionowa z chłodzeniem wodnym. Elektryczne przecinarki do cięcia bez chłodzenia wodą są mało efektywne i niszczą płytki poprzez odpryski. Przecinarka do glazury na mokro chłodzona wodą jest w pełni profesjonalnym sprzętem. Wyróżniamy tutaj maszyny do glazury z ruchomym stołem lub ramowe, do cięcia płytek o długości ponad 60 cm.

Jaka maszynka do glazury? Najważniejsze parametry przecinarek do płytek

Jeżeli nie wiemy, jaka maszynka do glazury będzie najlepsza, musimy zwrócić uwagę na parametry techniczne takiego sprzętu. Najważniejsze, aby maszynka do cięcia płytek była optymalna względem naszych potrzeb i wymagań. Nie zawsze musimy decydować się na drogi i zaawansowany techniczne sprzęt, zwłaszcza jeżeli są to drobne prace w zakresie układania płytek. Do najważniejszych parametrów maszyn do glazury należą m.in.:

  • Moc silnika (dla przecinarek elektrycznych) – im wyższa moc silnika maszyny do glazury, tym łatwiej obrabiać grubszy materiał. Do najprostszych płytek wystarczą przecinarki z silnikiem o mocy 800 W czy 900 W. Przy płytkach o grubości powyżej 7 cm stabilną pracę gwarantują maszyny z silnikiem o mocy minimum 1000 W.
  • Długość i głębokość cięcia – maksymalna długość cięcia powinna umożliwiać obróbkę płytki po jej dłuższym boku i po przekątnej. Ważna jest też maksymalna głębokość obrabianego materiału, umożliwiając jego przecięcie.
  • Prowadnice – przecinarki mogą być jednoprowadnicowe i zapewniać dużą sztywność łamacza, ale też dwuprowadnicowe, kiedy linia cięcia jest znakomicie widoczna. W przecinarkach na prąd prowadnice mogą być równoległe (cięcie wzdłuż płytki) lub kątowe (cięcie po przekątnej lub nastawna – pod kątem od 22,5 do 45 stopni).
  • Zastosowanie – przeznaczeniem maszyn do glazury jest cięcie płytek ceramicznych i gresu. Jednak obok tego mogą one służyć cięciu innych materiałów budowlanych (np. kamień, płyty betonowe, kostka brukowa, cegła).
  • Pojemnik na wodę (dla elektrycznych przecinarek do glazury na mokro) - woda z pojemnika chłodzi ostrze tarczy i zapobiega pyleniu.
  • Dodatkowe funkcje (dla przecinarek elektrycznych) – w bardziej komfortowej pracy z przecinarkami pomagają dodatkowe akcesoria. Przydaje się regulacja wysokości tarczy czy laser.
  • Producent – dobra maszynka do cięcia płytek to sprzęt od renomowanego producenta. Do cenionych marek z asortymentem w tej kategorii produktów należą m.in. Norton Clipper, MacAllister, Scheppach, Tryton, Dedra, Rubi, Kraft&Dele, Kaufmann czy Sigma.

Dlaczego dobra maszynka do cięcia płytek wymaga właściwej tarczy?

Oprócz parametrów, na jakie musimy zwrócić uwagę przy wyborze maszynki do glazury, kluczowe znaczenie dla pracy przecinarek elektrycznych ma tarcza. Standardowo to diamentowe ostrza oparte o stalowy lub aluminiowy korpus. Gwarantuje to dokładne i estetyczne cięcia, zwłaszcza jeżeli zamiast tarcz uniwersalnych wybierzemy tarcze z przeznaczeniem do konkretnego materiału (np. do gresu, glazury, terakoty, betonu, cegły, kamienia naturalnego).

Uwagę musimy też zwrócić na kształt obrzeża i gęstość ziaren diamentu, które są decydujące dla właściwości ściernych tarcz, co ma przełożenie na jakość i dokładność pracy. Ważnym parametrem tarczy jest również jej prędkość obrotowa. Ostrze musi być pod tym względem dopasowane do możliwości przecinarki.

Ile kosztuje maszynka do cięcia płytek?

Jak widzimy, różnorodność na rynku przecinarek do płytek jest bardzo duża. W związku z tym również ceny takich produktów są bardzo zróżnicowane. Co nie dziwi i jest zrozumiałe, najtańsza jest ręczna maszynka do cięcia płytek. Jeżeli szukamy ekonomicznego wariantu do prostych prac domowych, taki sprzęt kupimy już za ok. 50 złotych. Natomiast maszyny do glazury o dwóch prowadnicach pozwalające na cięcie większych płytek to wydatek rzędu ok. 150 zł, choć na rynku są też produkty nawet kilkukrotnie droższe.

W podobnej cenie są najtańsze elektryczne przecinarki do glazury. Szukając takiego sprzętu i nie mając przy tym dużych wymagań, na taki zakup wystarczy nam ok. 200 zł, choć im większy budżet, tym możemy sobie pozwolić na lepszy sprzęt. Najdroższe przecinarki na prąd kosztują nawet przeszło 20 000 zł, aczkolwiek są to już maszyny do profesjonalnego zastosowania. Na dobrą maszynkę do użytku domowego potrzebujemy kilkuset złotych. Najważniejsze, aby dobrać ją względem swoich potrzeb, wymagań i zastosowania.