Piły szablaste to jedne z najpopularniejszych elektronarzędzi, które przydają się podczas prac remontowych, budowlanych, stolarskich czy ogrodowych. To narzędzie funkcjonalne i uniwersalne, przeznaczone przede wszystkim do cięcia drewna, ale również innych materiałów (m.in. metal, tworzywa sztuczne, cegła, beton, płyty gipsowo-kartonowe). Przy wyborze elektronarzędzia inwestor musi zwrócić uwagę na parametry techniczne pił szablastych, znaczenie ma również marka. Za jedne z najlepszych w tej kategorii produktów uchodzą na rynku piły szablaste Boscha.
Piła szablasta Bosch – charakterystyka i zastosowanie narzędzia
Piła szablasta Boscha to narzędzie wydajne i wytrzymałe, charakteryzujące się znakomitymi parametrami technicznymi. Dlatego po elektronarzędzie niemieckiej marki chętnie sięgają przedstawiciele wielu różnych segmentów i branż (np. ogrodnictwo, branża remontowo-budowlana, stolarstwo, ślusarstwo, mechanika). Tym bardziej narzędzie posłuży majsterkowiczom w ich przydomowym warsztacie. Wszystko dlatego, że z wykorzystaniem piły szablastej Bosch przecinać można wiele różnych materiałów o zróżnicowanej strukturze i twardości (m.in. drewno i materiały drewnopochodne, metal, tworzywa sztuczne, płyty gipsowo-kartonowe, beton, pustaki, cegły, płytki ceramiczne).
Piła szablasta Boscha jest elektronarzędziem wyposażonym w wąski brzeszczot poruszający się jednostajnym ruchem posuwisto-zwrotnym. Dlatego z zasady działanie pił szablastych jest zbliżone do klasycznej piły ręcznej. Duża wydajność elektronarzędzi pozwala wykonywać precyzyjne cięcia bez poszarpanych krawędzi, dzięki smukłej i ergonomicznej obudowie również w trudno dostępnych miejscach.
Jak wiele innych elektronarzędzi, również piły szablaste Bosch podzielił na dwie kategorie produktów – DIY oraz Professional:
- Piły szablaste Bosch DIY – narzędzia o delikatnie słabszych parametrach, dlatego przeznaczone zwłaszcza na użytek prywatny do wykonywania cięć prostoliniowych i zgrubnych.
- Piły szablaste Bosch Professional – narzędzia o znakomitych parametrach, dlatego wykorzystywane przez profesjonalistów do bardziej wymagających zastosowań.
Inny podział uwzględnia sposób zasilania – sieciowe lub akumulatorowe:
- Piły szablaste Bosch sieciowe – wymagają stałego źródła zasilania, dlatego muszą być podpięte pod sieć, ewentualnie mogą być zasilane prądem z generatora.
- Piły szablaste Bosch akumulatorowe – bardziej mobilne, ale cięższe z powodu zastosowania akumulatora. Przy naładowanej baterii pozwalają na pracę w miejscach bez dostępu do stałego źródła zasilania.
Jak wybrać piłę szablastą Boscha – właściwości, parametry techniczne, specyfikacja
Wybór piły szablastej jest sprawą indywidualną inwestora. Bosch oferuje elektronarzędzia różne pod względem parametrów technicznych, dlatego łatwo dobrać piłę odpowiednią do przeznaczenia i spełniającą oczekiwania użytkownika:
- Sposób zasilania – w zależności od preferencji i miejsca stosowania należy wybrać piłę z przewodem lub model akumulatorowy.
- Moc – parametr wpływający na funkcjonalność i zastosowanie piły szablastej Boscha. Wysoka moc gwarantuje przecięcie nawet twardszego materiału, a wraz ze wzrostem mocy cięcie przebiega sprawniej. Moc pił szablastych Boscha mieści się w zakresie od 710 do 1300 W. W przypadku narzędzi akumulatorowych wysoką wydajność gwarantują modele zasilane bateriami o napięciu 18 V.
- Ilość skoków brzeszczotu – prędkość piły szablastej, a więc ilość suwów osprzętu w ciągu minuty. Wyższa prędkość brzeszczotu to mniej postrzępiony materiał.
- Głębokość cięcia – głębokość jest różna w zależności od modelu oraz przecinanego materiału (np. w drewnie 200 mm, w metalu 20 mm).
- Komfort pracy – piły szablaste Boscha to narzędzia o ergonomicznym kształcie, a przy tym stosunkowo lekkie. W codziennej pracy pomagają także systemy antywibracyjne, antypoślizgowe powłoki na rękojeści oraz beznarzędziowa wymiana brzeszczotów. Praca z narzędziem jest również bezpieczna.
Wady i zalety pił szablastych Bosch
Wad pił szablastych należy szukać w poszczególnych modelach. Dla jednego inwestora wadą może być zasilanie sieciowe, dla drugiego – akumulatorowe. Poszczególne narzędzia mogą być również zbyt słabe lub wręcz przeciwnie – zbyt mocne do konkretnych zastosowań. Różna jest też głębokość cięcia oraz dodatkowe funkcje elektronarzędzia. Natomiast niewątpliwie piły szablaste Boscha mają liczne zalety:
- Doskonałe parametry – mocne silniki lub zasilanie akumulatorami o napięciu 18 V pozwala na pracę nawet z twardszymi materiałami. Oczywiście inwestor może wybrać nieco słabsze modele, ale w pełni wystarczające do konkretnych zastosowań. Różna jest też prędkość brzeszczotów oraz głębokość cięcia, z możliwością przecinania elementów o grubości nawet ponad 20 cm.
- Szerokie zastosowanie – elektronarzędzia pozwalają przecinać drewno, materiały drewnopochodne, metale, tworzywa sztuczne, materiały budowlane czy termoizolacyjne. W efektywnym cięciu pomaga system dostosowania prędkości pracy narzędzia do obciążenia.
- Ergonomiczna obudowa – narzędzia Boscha mają ergonomiczny kształt. W trzymaniu piły w rękach pomagają także dobrze wyprofilowane rękojeści pokryte gumową rękojeścią, zwłaszcza w połączeniu z niewielkim ciężarem narzędzia.
- Szybka zmiana osprzętu – Bosch wyposażył swoje elektronarzędzia w systemy beznarzędziowej wymiany brzeszczotów, co znacząco przyspiesza pracę i podnosi komfort obsługi narzędzia.
- Bezpieczeństwo – narzędzia są wyposażone w systemy bezpieczeństwa chroniące użytkownika.
- Dodatkowe funkcje – poszczególne piły Boscha są bardziej funkcjonalne (np. redukcja drgań, oświetlenie LED).
- Dobra cena – piły szablaste Boscha mają doskonały stosunek ceny do jakości.
Przegląd polecanych modeli pił szablastych Bosch
Duża różnorodność pił szablastych Boscha pozwala wybrać narzędzie adekwatne do zastosowań. Zwłaszcza do codziennego użytku wystarczą piły z kategorii DIY, do codziennych i bardziej wymagających prac – Professional. Poniżej kilka chętnie wybieranych elektronarzędzi Boscha w kategorii pił szablastych.
Piły szablaste Bosch DIY:
- Bosch PSA 900 E – wszechstronne narzędzie z silnikiem o mocy 900 W i 28-milimetrowym skokiem brzeszczotu. Z wykorzystaniem pilarki można przecinać drewno o grubości do 200 mm (metal do 20 mm). W pracy pomaga system Bosch Electronic dostosowujący optymalną prędkość pracy do obciążenia narzędzia. Piła została także wyposażona w system SDS do szybkiej, łatwej i beznarzędziowej wymiany brzeszczotów. Waga elektronarzędzia to tylko 3,7 kg. Piła ma również gumową okładzinę SoftGrip zapewniającą jeszcze lepsze trzymanie piły w dłoni.
- Bosch AdvancedRecip 18 – model zasilany akumulatorem o napięciu 18 V ze wskaźnikiem naładowania baterii, z prędkością skokową do 3100 ruchów brzeszczotu na minutę. Maksymalna głębokość cięcia w drewnie to 100 mm (20 mm w stali). Komfort pracy podnoszą ergonomiczna obudowa z miękką okładziną SoftGrip, system przeciwwagi, funkcja Bosch Low Vibration (absorbuje drgania) i system Bosch Constant Electronic (łagodny rozruch i regulowana prędkość suwów). Piła pozwala też na szybką i łatwą wymianę brzeszczotów (system SDS). Z akumulatorem o pojemności 2.5 Ah narzędzie waży tylko 2,5 kg.
Piły szablaste Bosch Professional:
- Bosch GSA 18V-LI C Professional – narzędzie akumulatorowe, które jest kompaktowe i wydajne (Bosch Heavy Duty), z regulowaną prędkością osprzętu do 3050 ruchów brzeszczotu na minutę. Maksymalna głębokość cięcia w drewnie to 200 mm, w metalu – 100 mm. Narzędzie charakteryzuje się przy tym niskim poziomem drgań. Piła ma też ergonomiczny kształt i wraz z akumulatorem waży tylko 2,5 kg, dlatego z narzędziem można pracować jedną ręką. Wymiana osprzętu jest możliwa bez konieczności korzystania z narzędzi. Piła ma też wbudowane światło LED doświetlające miejsce pracy.
- Bosch GSA 12V-14 Professional – kompaktowe narzędzie zasilane akumulatorem 12 V, z prędkością ruchu brzeszczotu do 3000 skoków na minutę. Długość skoku ma tutaj tylko 14,5 mm, dlatego maksymalna głębokość cięcia w drewnie to 65 mm (50 mm w metalu). To najmniejsza profesjonalna piła szablasta Boscha, która dzięki kompaktowym rozmiarom zapewnia wygodę manewrowania. Zwłaszcza przy niewielkim ciężarze, ponieważ z baterią narzędzie waży jedynie 1,2 kg. Konfiguracja i zmiana brzeszczotów jest możliwa bez narzędzi. Piła ma też wbudowane oświetlenie LED.
- Bosch GSA 1300 PCE Professional – narzędzie sieciowe z silnikiem o mocy 1300 W z systemem Constant Electronic, co pozwala na realizację najbardziej wymagających zadań (prędkość skokowa regulowana do 2900 skoków na minutę). Przy długości skoku 28 mm maksymalna głębokość cięcia w drewnie wynosi 230 mm (w przypadku profili metalowych jest to 20 mm). Konfiguracja elektronarzędzia odbywa się beznarzędziowo. Narzędzie waży 4,1 kg, a komfort pracy podnoszą systemy Vibration Control i równoważenia masy.
Z pewnością piły szablaste Boscha to narzędzia uniwersalne i wszechstronne, z przeznaczeniem do użytku domowego i profesjonalnych zastosowań. Narzędzie przydaje się do cięcia licznych materiałów, dlatego jest bezcenne do prac w ogrodzie oraz robót remontowo-budowlanych. Doskonale nadaje się także do prac warsztatowych ślusarzy, stolarzy, a nawet mechaników. Wystarczy wybrać piłę szablastą Boscha optymalną wedle preferencji i potrzeb.