Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Piła łańcuchowa – elektryczna czy spalinowa?

RedakcjaApr 28, 2022 8:30:00 AM

Piły łańcuchowe do drewna to narzędzia wszechstronne i praktyczne. Szczególnie że na rynku jest wiele różnych modeli pił łańcuchowych, które różnią m.in. mocą, długością prowadnicy czy trwałością. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem piły łańcuchowej, pod uwagę weź między innymi rodzaj takiego sprzętu. Wiele zależy tutaj od Twoich oczekiwań i potrzeb. Podpowiadamy, jaka piła łańcuchowa będzie najlepsza do użytku domowego –  elektryczna czy spalinowa.

 

Piła łańcuchowa – jaki rodzaj urządzenia wybrać?

 

Przede wszystkim piła łańcuchowa jest wyposażona w ostry łańcuch z ząbkami. Ze sprzętu skorzystasz m.in. przy przycinaniu gałęzi i rozdrabianiu drzew, chociażby na przygotowanie opału. W praktyce wykorzystasz ją w wielu różnych pracach w ogrodzie oraz warsztacie, również tych bardziej precyzyjnych. W zależności od rodzaju urządzenia możesz postawić na modele elektryczne lub spalinowe.

 

Piła elektryczna

 

Piła łańcuchowa elektryczna zalecana jest do mniej wymagających prac, kiedy musisz na przykład poprzycinać gałęzie drzew (pomocne są tu również rozdrabniacze do gałęzi), czy przygotować drewno do kominka. Postaw na model elektryczny, jeżeli będziesz używać jej w ogrodzie, gdzie nie ma grubych drzew i gałęzi.

 

To dobry wybór, jeżeli mieszkasz w sąsiedztwie, ponieważ jest to piła cicha i ekologiczna, która nie zanieczyszcza środowiska. Oczywiście pewnym ograniczeniem jest konieczność podłączenia jej do źródła zasilania. Dlatego do pracy z łańcuchową piłą elektryczną konieczny jest przedłużacz. Chyba że postawisz na model akumulatorowy.

 

Jaką piłę łańcuchową kupić – parametry pił elektrycznych

 

Jeżeli Twój wybór padł na piłę elektryczną, zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów, tj.:

 

  • Moc – do drobnych prac możesz wybrać piłę elektryczną o mocy 1200 W. To urządzenie lżejsze i bardziej komfortowe w użyciu. Do grubszych gałęzi lepsza będzie piła elektryczna o mocy 2400 W.
  • Długość prowadnicy – wiele modeli ma prowadnicę krótką o długości do 35 cm. Praca z takim urządzeniem zyskuje na komforcie. Jednocześnie będzie ona w pełni wystarczająca do drobnych prac w ogrodzie. Im dłuższa prowadnica, tym większa moc piły, ale też jest ona cięższa.
  • Waga – waga piły elektrycznej jest bardzo różna. Najlżejsze modele ważą niewiele ponad 3 kg, te najcięższe nawet 10 kg. Oczywiście im cięższy sprzęt, tym jest on mocniejszy, a tym samym wydajniejszy. Pamiętaj, że im cięższa piła łańcuchowa, tym praca z nią jest mniej komfortowa i bardziej nadwyręża ręce.
  • Poziom natężenia dźwięku – piły elektryczne są znacznie cichsze niż ich spalinowe odpowiedniki. Natężenie dźwięku to w tym przypadku niewiele ponad 100 decybeli.
  • System smarowania łańcucha – nie jest to kluczowy parametr, ale im większy zbiorniczek na olej, tym rzadziej będziesz go uzupełniać. Dobrze, jeżeli ma on pojemność ok. 200 ml.

 

Piła spalinowa

 

Piła łańcuchowa spalinowa to dobry wybór, jeżeli będziesz korzystać z niej częściej, również do bardziej wymagających prac w terenie. Piła spalinowa nie potrzebuje zasilania sieciowego. Dzięki temu jest to sprzęt mobilny.

 

Zazwyczaj są one wyposażone w jednocylindrowy, gaźnikowy silnik dwusuwowy z zapłonem iskrowym. Oczywiście oprócz oleju piła spalinowa do pracy potrzebuje również paliwa. Decydując się na taki model, musisz też pamiętać o jego serwisowaniu. Wyposażono ją bowiem również w filtr powietrza i świecę zapłonową.

 

Jaką piłę łańcuchową kupić – parametry pił spalinowych

 

Podobnie jak w przypadku modeli elektrycznych, również wybór spalinowej piły łańcuchowej wymaga zwrócenia uwagi na kilka parametrów technicznych. Część z nich jest identycznych z piłami elektrycznymi. Najważniejsze są m.in.:

 

  • Moc – moc spalinowych modeli najczęściej jest wyrażana w koniach mechanicznych. Im jest ich więcej, tym sprzęt ma większą wydajność. Jeżeli piła ma moc wyrażaną w kW, pamiętaj, że 1 kW to 1000 W, z kolei 1000 W to 1,36 KM.
  • Długość prowadnicy – zazwyczaj prowadnice pił spalinowych są dłuższe niż w przypadku modeli elektrycznych. Prowadnice mierzą od 30 do 45 cm.
  • Waga – podobnie jak w piłach elektrycznych również modele spalinowe mają różną wagę. W zależności od modelu i mocy piły spalinowej może ona ważyć od 3 do 10 kg.
  • Poziom natężenia dźwięku – piły spalinowe są zdecydowanie głośniejsze niż elektryczne. Poziom emitowanego hałasu może sięgnąć nawet 120 decybeli. Dlatego przy pracy z takim sprzętem warto skorzystać ze słuchawek ochronnych.
  • Spalanie – piły nie spalają wiele paliwa. Paliwożerność zależy od wagi i mocy urządzenia. Im piła jest wydajniejsza, tym ma większe spalanie liczone w litrach paliwa na godzinę.

 

Piła łańcuchowa spalinowa czy elektryczna – co wybrać do domu i w teren?

 

Jeżeli szukasz piły łańcuchowej do domu, możesz postawić na model elektryczny. W przypadku pracy z cienkimi gałęziami i krzewami, a nawet przygotowywania drewna do kominka, wystarczy model o mocy 1200 W. Piła elektryczna jest cicha i lekka, dzięki czemu zapewnia większy komfort pracy. Jeżeli potrzebujesz jej do cięcia grubych drzew, zainwestuj w model o mocy 2400 W.

 

Piła spalinowa będzie lepszym wyborem, jeżeli ma służyć podczas pracy w terenie, na przykład w lesie. Z takim urządzeniem bez problemu poradzisz sobie z grubymi drzewami i gałęziami. Nie potrzebuje ona zasilania sieciowego i jest wydajniejsza. Zwłaszcza jeżeli to piła z silnikiem o mocy przynajmniej 5 koni mechanicznych i z długą prowadnicą (minimum 40 cm).

 

Jako że wybór jest bardzo szeroki, na pewno na rynku znajdziesz piłę optymalną do swoich potrzeb. Pamiętaj, żeby niezależnie od rodzaju urządzenia postawić na model renomowanego i cenionego producenta. Dobrej jakości piły cenione przez klientów tworzą między innymi marki Husqvarna, NAC czy Stihl.