Kompresor to jedno z najbardziej uniwersalnych i przydatnych narzędzi, jakie powinny znaleźć się w przydomowym warsztacie. Przy jego pomocy nie tylko napompujesz koła samochodu i roweru, przedmuchasz obudowy laptopów, lecz również będziesz mógł zasilać szereg różnego rodzaju narzędzi pneumatycznych. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaka sprężarka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
Do czego przyda się kompresor?
Ilość zastosowań, jakie oferuje kompresor, jest praktycznie nieograniczona. Oprócz samego pompowania można nim zasilać także wszelkie akcesoria pneumatyczne. Szlifierki, klucze udarowe, czy młoty pneumatyczne to tylko nieliczne z możliwych urządzeń, jakie można podłączyć do naszej sprężarki.
Kompresor może być również stosowany z uniwersalnym pistoletem do przedmuchiwania. Przyda się on podczas czyszczenia trudno dostępnych zakamarków. Doskonale sprawdzi się do czyszczenia zarówno elektroniki, jak i urządzeń mechanicznych.
Dzięki kompresorowi możliwa stanie się także łatwa renowacja wszelkich lakierowanych powierzchni. Podłączając do niego piaskarkę lub szlifierkę pneumatyczną, z łatwością usuniesz starą farbę i przygotujesz dany element do malowania. Później wystarczy już tylko rozrobić farbę, przelać ją do pistoletu lakierniczego, pomalować i cieszyć się efektami naszej pracy.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć kompletować akcesoria do sprężarki, to bardzo dobrym wyborem będzie pneumatyczny zestaw narzędzi dla majsterkowicza. Zawiera on wszystkie najpotrzebniejsze przybory i umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie pracy.
Sprężarka czy kompresor?
Chociaż w potocznej mowie przyjęło się, że kompresor jest tym samym co sprężarka, to w praktyce pomiędzy tymi dwoma urządzeniami występują pewne różnice. Generalnie oba rodzaje narzędzi służą do podnoszenia ciśnienia powietrza poprzez jego sprężanie. Dzięki temu możliwe jest między innymi korzystanie z narzędzi zasilanych pneumatycznie.
Tak naprawdę decyzja o wyborze konkretnego urządzenia zależy tylko i wyłącznie od tego, do czego będziemy go w przyszłości używać. W przypadku amatorskich, domowych zastosowań zazwyczaj wystarczy sprawdzony kompresor 50l. Dzięki jego pojemnemu zbiornikowi możliwa jest praca nawet po wyłączeniu zasilania, co doceni każdy majsterkowicz.
Rodzaje kompresorów
Równie ważnym zadaniem jest dobór odpowiedniego rodzaju kompresora, gdyż to właśnie od tego zależeć będzie jego wydajność oraz czystość pompowanego powietrza.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sprężarka tłokowa, która cechuje się bardzo wysoką niezawodnością oraz relatywnie dużą wydajnością. W urządzeniach tego typu powietrze sprężane jest przy pomocy specjalnego tłoka, który podnosi jego ciśnienie i przepompowuje je do zbiornika ciśnieniowego. Jednak, aby taki kompresor mógł poprawnie działać, niezbędne jest stałe smarowanie tłoka olejem, którego śladowe ilości mogą przedostawać się do zbiornika ze sprężonym powietrzem. Powoduje to nieznaczne zanieczyszczenie go, co uniemożliwia wykorzystywanie sprężarek tłokowych do profesjonalnych zastosowań. Nie ma to jednak większego znaczenia w przypadku prac domowych.
Urządzeniem, które jest w stanie poradzić sobie z tym problemem, jest specjalny kompresor bezolejowy. Działa on podobnie jak zwykły kompresor, ale powierzchnia jego tłoka pokryta jest specjalnym materiałem, który nie wymaga smarowania. Dzięki temu żadne zanieczyszczenia nie przedostaną się do zbiornika ze sprężonym powietrzem, gwarantując jego najwyższą jakość. Kompresory bezolejowe stosowane są przede wszystkim w przemyśle medycznym i spożywczym, ale doskonale nadają się również do zasilania pistoletów lakierniczych, gwarantując równomierne nakładanie farby bez zanieczyszczeń.
Jeśli natomiast potrzebujesz kompresora o najwyższej wydajności, który będzie pracował niemal bez przerwy, to sprężarka śrubowa będzie dla Ciebie odpowiednim urządzeniem. Kompresor śrubowy ze względu na swoje gabaryty i wagę polecany jest jednak tylko profesjonalistom – przeciętny majsterkowicz po prostu nie będzie w stanie go w pełni wykorzystać. Takie urządzenia są nieodłącznym wyposażeniem zakładów przemysłowych i fabryk. Można je również często spotkać na placach budowy, gdzie służą do zasilania ogromnych, kilkudziesięciokilogramowych młotów pneumatycznych.
Jaki rodzaj zasilania wybrać?
Tutaj tak naprawdę wiele zależy od tego, jakiej wydajności oczekujemy od naszej przyszłej maszyny i do czego będziemy ją wykorzystywać. Generalnie im większa wydajność, tym większe będzie zapotrzebowanie na moc.
Domowej klasy kompresor zasilany jest najczęściej napięciem 230V, czyli takim, jakie płynie w gniazdkach polskich domów. Dzięki temu łatwo będzie podłączyć go praktycznie w każdym miejscu. Możemy również zdecydować się na wydajniejsze urządzenie zasilane tak zwaną siłą, czyli prądem o napięciu 400V. Należy jednak pamiętać, że nasza instalacja elektryczna musi być odpowiednio zaprojektowana i przystosowana do tego rodzaju zasilania.
Jeśli natomiast sprężarkę chcemy mieć zawsze przy sobie, a wydajność ma dla nas znaczenie drugorzędne, to dobrym wyborem będzie mini kompresor. Dzięki niemu będziemy w stanie wykonać wszystkie podstawowe prace, a jego niewielkie gabaryty pozwolą na łatwe przechowywanie w każdym warsztacie.
Kolejną ciekawą alternatywą może okazać się kompresor samochodowy zasilany napięciem 12/24V. Umożliwia to podłączenie go do gniazda zapalniczki i zasilanie baterią pojazdu. Dzięki niemu będziemy w stanie napompować koła auta nawet na poboczu drogi. Przyda się również podczas rodzinnych wycieczek, pozwalając szybko napompować pontony lub inne dmuchane zabawki.
Jaką pojemność zbiornika powinien posiadać kompresor?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do prostych prac w zupełności wystarczy Ci sprężarka 50l. Urządzenia tego rodzaju zazwyczaj generują ciśnienie dochodzące do 8 barów, a pojemny zbiornik daje Ci sporą elastyczność, gdyż po jego całkowitym napełnieniu będziesz mógł odłączyć kompresor od zasilania i przez dłuższy czas pracować bez konieczności ponownego uruchamiania silnika sprężarki.
Warto również pochwalić kompresory ze zbiornikami o pojemności 50 litrów za stosunkowo niewielkie rozmiary i wysoką mobilność. Takie konstrukcje ważą około 30 kg i wyposażone są w praktyczne kółka, umożliwiające łatwe przemieszczanie pomiędzy różnymi lokacjami. Dzięki temu będziesz mógł nabić zbiornik w garażu, a następnie wytoczyć cały kompresor do ogrodu, gdzie przy jego pomocy w mgnieniu oka napompujesz wolno stojący basen.
Pamiętaj jednak, że większy zbiornik daje Ci więcej możliwości, dlatego też do nieco bardziej wymagających zadań warto będzie wyposażyć się w kompresor 100l. Sprężarka o tej pojemności sprawdzi się podczas pracy z narzędziami pneumatycznymi takimi jak wkrętarki, szlifierki czy popularne klucze udarowe. Dzięki takiej sprężarce będziesz mógł skompletować przydomowy warsztat mechaniczny i w konsekwencji zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych Twojego samochodu. Zamiast jechać do lokalnego wulkanizatora na sezonową wymianę opon, uruchomisz tylko swój kompresor, podniesiesz samochód na podnośniku poduszkowym typu bałwanek, a następnie odkręcisz koła przy pomocy klucza pneumatycznego.
Kompresor 100l może sprawdzić się również podczas pracy z pistoletami lakierniczymi oraz tynkownicami pneumatycznymi. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że ze względu na ich specyfikację oraz duże zapotrzebowanie na powietrze może okazać się niezbędne robienie krótkich przerw potrzebnych do ponownego osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia roboczego i nabicia zbiornika kompresora.
Ostatnią grupą narzędzi są ogromne, dwustulitrowe kompresory. Ze względu na ich wagę, gabaryty, a także sam koszt ich zastosowanie jest ograniczone głównie do zastosowań profesjonalnych. Urządzenia tego typu nadrabiają to jednak swoją wszechstronnością oraz możliwością ciągłej pracy nawet z najbardziej wymagającymi narzędziami pneumatycznymi. Doskonale sprawdzą się jako źródło zasilania piaskarki oraz podczas prac lakierniczych.