Prace związane z przycinaniem drzew oraz krzewów należą do jednych z najchętniej i najczęściej wykonywanych czynności w ogrodzie. A wiosna to idealny czas na pobudkę z zimowego letargu i mobilizację, by przygotować ogrody i podwórka na przyjście cieplejszych dni.
Pielęgnacja żywopłotów wymaga regularnego przycinania i właściwych narzędzi - przede wszystkim ostrych i czystych. Tępe narzędzia ogrodowe mogą uszkodzić pędy, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale w rezultacie może doprowadzić do chorób przycinanych roślin. Żywopłoty najczęściej składają się z następujących roślin:
- ligustr,
- bukszpan,
- grab,
- tuja,
- ałycza,
- cis,
- berberys,
- modrzew,
- forsycja,
- dereń,
- ostrokrzew.
Jeśli zamierzamy dbać o żywopłoty i tworzyć długie, równe płaszczyzny cięcia, to właśnie nożyce do żywopłotu będą dla nas właściwym narzędziem. Decyzję o wyborze urządzenia powinniśmy oprzeć o:
- wielkość powierzchni ogrodu,
- rozmiary/gęstość żywopłotu.
Jednak najważniejszym dla nas aspektem będzie po prostu komfort użytkowania narzędzi do pielęgnacji krzewiastego płotu. Idealne nożyce do żywopłotu powinny zapewniać:
- łatwe przenoszenie, swobodne manewrowanie, czyli mobilność;
- możliwość wycięcia dużego obszaru żywopłotu w stosunkowo krótki czasie, czyli wysoką wydajność;
- łatwe cięcie trudnych roslin żywopłotowych, które będzie możliwe dzięki dużej mocy
O ile niektóre prace ogrodowe (zwłaszcza na niewielkich powierzchniach) możemy wykonać ręcznie, w większości przypadków niezbędne będzie użycie elektronarzędzi. Poza manualnymi/ręcznymi, nożyce do żywopłotu mogą być zasilane:
- energią elektryczną,
- paliwem.
Nożyce do żywopłotu - elektryczne czy spalinowe?
Zanim więc dokonamy zakupu, należałoby rozważyć jednak kilka opcji odnośnie zasilania nożyc, ponieważ praca z właściwie dobranym elektronarzędziem będzie łatwiejsza i wykonamy ją znacznie szybciej, a efekty przeprowadzanych prac będą wtedy dla nas zadowalające.
Nożyce elektryczne do żywopłotu
Modele elektryczne nożyc są lżejsze, pracują ciszej, nie emitują spalin (zasila je silnik elektryczny) oraz powodują mniejsze wibracje niż jednostki zasilane paliwem. Elektryczne nożyce do żywopłotu świetnie sprawdzą się na średniej wielkości działkach. W mniejszych ogrodach dobrym wyborem będą poręczne, elektryczne trymery. Generalnie istnieją dwa typy nożyc zasilanych prądem:
- Akumulatorowe nożyce do żywopłotu zapewniają mobilność i lekkość. Ich wadą jest jednak ograniczony czas pracy. Wskazówka: Aby zmaksymalizować użyteczność nożyc zasilanych akumulatorem, poszukaj kompatybilnego sprzętu korzystającego z takiej samej baterii i ładowarki.
- Modele zasilane kablem zapewniają stałą moc, o ile masz dostęp do gniazdka elektrycznego. Przewód ogranicza mobilność, więc może nie być najlepszym wyborem dla dużych ogrodów. Takie nożyce do żywopłotu będą zazwyczaj wymagać zewnętrznego przedłużacza do działania.
Nożyce spalinowe do żywopłotu
Z kolei modele spalinowe nożyc wykorzystują silnik dwusuwowy, wymagający od użytkownika uzupełniania mieszaniny oleju i benzyny. Zapewniają dużą mobilność i wydajność, są jednak sporo głośniejsze i cięższe niż nożyce elektryczne. Można ich za to używać także w wilgotnych warunkach. Jest to świetne rozwiązanie dla profesjonalistów zajmujących się zawodowo przycinaniem żywopłotów np. w parkach, prywatnych ogrodach.
Do istotnych czynników zapewniających wygodne użytkowanie należą:
- niska waga
- poprawne wyważenie nożyc
Spełnienie dwóch powyższych parametrów umożliwi nam utrzymanie urządzenia na wysokości klatki piersiowej lub wyżej, co będzie ważne w sytuacji, kiedy będziemy używać nożyc z wyciągniętymi ramionami. Niektóre modele mają więc drążki teleskopowe, aby zwiększyć zasięg.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie nożyc do żywopłotu?
Przy zakupie nożyc do żywopłotu warto też zwrócić uwagę na długość ostrza i maksymalną średnicę materiału, jaką są w stanie przeciąć. Ostrza mogą być jednostronne (dłuższe cięcia i szybsza praca) lub dwustronne (przeznaczone do wycinania w krzewach wyszukanych kształtów).
Życzymy udanych wyborów.