Darmowa dostawa
od 599 zł ?Nie dotyczy wysyłek paletowych i dłużycowych
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Jaki wybrać rozdrabniacz do gałęzi?

RedakcjaMar 31, 2022 12:29:00 PM

Rozdrabniacz do gałęzi to sprzęt, który może być bezcenny przy wielu pracach ogrodowych w obszarze skracania, przycinania oraz usuwania gałęzi, krzewów i drzew. Maszyna do mielenia gałęzi sprawdzi się zwłaszcza w większych ogrodach, gdzie jest duża ilość materiału do przetworzenia, ale nie jest to reguła. Sprawdzamy, jak wybrać rozdrabniacz do gałęzi, jak działa taki sprzęt, jakie są jego rodzaje oraz czym różni się on od rębaka.

Rębak i rozdrabniacz do gałęzi – co je od siebie różni?

Bardzo często za rozdrabniacze gałęzi uważamy także rębaki, aczkolwiek oba urządzenia są od siebie różne. Jeżeli mówimy o rębakach, są to maszyny z zębatą głowicą, która obraca się względem płytki dociskowej. Powstałe zręby są tutaj znacznie większe, nadając się nawet do spalania i ogrzewania, a rzadziej na kompost czy ściółkę.

Taka maszyna do cięcia gałęzi pracuje stosunkowo cicho. Jest też prosta w użytkowaniu, ponieważ wałek sam wciąga gałęzie. Ważne natomiast, aby cięty materiał był suchy. Stąd zaleca się, aby przed zmieleniem konarów pozostawić je do wyschnięcia przynajmniej na 14 dni. Rębak pozwala też na regulację płyty dociskowej.

Nieco inaczej zbudowany jest rozdrabniacz do gałęzi. Kluczowym jego elementem jest płyta obrotowa z jednym lub kilkoma nożami. Powstałe zręby są znacznie mniejsze i można je wykorzystać jako kompost lub materiał do ściółkowania. Ostrza niszczarki muszą być ostre, a silnik rozdrabniacza powinien mieć moc przynajmniej 2 kW. Z czasem noże wymagają ostrzenia lub wymiany. Maszyna do mielenia gałęzi zwykle dobrze radzi sobie z konarami o średnicy do 4 cm.

Jaki rozdrabniacz do gałęzi – frezowy czy nożowy?

Poszczególne rozdrabniarki różnią się między sobą m.in. źródłem zasilania, wielkością oraz dodatkowym wyposażeniem. Jeżeli wybieramy urządzenie do rozdrabiania drewna, przede wszystkim uwagę należy zwrócić na mechanizm tnący. Jaki zatem sprzęt wybrać – rozdrabniacz frezowy czy nożowy?

Rozdrabniacz do gałęzi nożowy

Maszyna do mielenia gałęzi może mieć mechanizm nożowy. Jak można się domyślić, od nazwy mechanizmu sprzęt taki określa się mianem rozdrabniarek nożowych. Zamiennie stosowana nazwa to tarczowy rozdrabniacz do gałęzi.

W takim urządzeniu jego ostrza dość szybko ulegają stępieniu, a więc wymagają częstego ostrzenia i konserwacji. Ze względu na rodzaj elementów tnących wyróżniamy zwykłe rozdrabniacze nożowe oraz maszyny z napędem ślimakowym. Te pierwsze są przeznaczone do niewielkich i cienkich gałązek, a także sztywnych pędów i bylin. Taki produkt przekonuje najniższą ceną. Nożowy rozdrabniacz z napędem ślimakowym posłuży przy większych i twardszych konarach.

Niezależnie od wyboru takiego sprzętu, zasada jego działania jest podobna. Gałęzie wkładane do rozdrabniarki są dociskane i ścinane przez tarcze lub noże.

Rozdrabniacz do gałęzi frezowy

Alternatywą jest rozdrabniacz frezowy. To dobry wybór w przypadku ogrodników, którzy muszą poradzić sobie z większą ilością gałęzi. Taki sprzęt jest wydajniejszy, pracuje szybciej i jest bardziej komfortowy w użyciu. Włożone gałęzie są bowiem zaciągane automatycznie. Przy naprawdę grubych konarach optymalne są rozdrabniarki wałkowe z wałkami frezującymi.

Rozdrabniacz do gałęzi – spalinowy czy elektryczny?

Odpowiadając na pytanie, jaki rozdrabniacz do gałęzi będzie najlepszy, należy skupić się na rodzaju zasilania maszyny. Do wyboru są rozdrabniarki spalinowe oraz elektryczne, czyli zasilane sieciowo. Oczywiście kluczowa jest wielkość i specyfika ogrodu, w tym ilość i grubość gałęzi przerabianych na zręby.

Elektryczna maszyna do mielenia gałęzi

Rozdrabniacze do gałęzi zasilane prądem zalecane są do mniejszych ogrodów. Ich moc to zwykle od 1,2 do 2,8 kW. Do zalet takiego sprzętu należy zaliczyć jego bezemisyjność. Pracuje on również ciszej, dzięki czemu rozdrabnianie gałęzi nie da się we znaki sąsiadom. Jest to również urządzenie lżejsze, a więc i łatwiejsze w transporcie.

Z drugiej strony taki rozdrabniacz do gałęzi ma mniejszą moc, a więc sprawdzi się przy cieńszych gałęziach. Problemem może być też uzależnienie od źródła prądu i długości kabla. Stąd do pracy potrzebny jest przedłużacz ogrodowy.

Rozdrabniarka do gałęzi spalinowa

Alternatywą są spalinowe rozdrabniacze do gałęzi, które sprawdzą się w ogrodach o większej powierzchni i sadach. Mają one moc od 1,2 KM do 6 KM. To urządzenia znacznie wydajniejsze, wyposażone w silniki o większej mocy, dzięki czemu lepiej radzą sobie z grubymi gałęziami. Inną korzyścią jest uniezależnienie się od źródła energii, aczkolwiek taka rozdrabniarka do pracy potrzebuje paliwa.

Po stronie wad spalinowych rozdrabniarek do gałęzi należy zapisać ich głośną pracę. Oczywiście to sprzęt cięższy i trudniejszy w transporcie. W końcu emituje też spaliny, a więc jest mniej przyjazny środowisku.

Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać?

Przy wyborze rozdrabniacza do gałęzi uwagę należy więc zwrócić głównie na rodzaj zasilania (elektryczny lub sieciowy) i typ mechanizmu (nożowy lub frezowy).

Niezależnie od tego, jaki będzie to sprzęt, ważna jest także jego budowa i dodatkowe funkcje, które sprawiają, że praca jest szybsza i zyskuje na komforcie. Pośród udogodnień wartych bliższej uwagi wymienić należy m.in. mechanizm automatycznego wciągania gałęzi, pojemnik na zręby, bieg wsteczny, wyłącznik przeciążeniowy oraz zabezpieczenie przed uruchomieniem.

Jak rozdrobnić gałęzie szybko i bezpiecznie?

Pomijając już rodzaj sprzętu, mimo iż rozdrabniarki to urządzenia stosunkowo bezpieczne, podczas pracy zawsze należy przestrzegać kilku zasad. Na pewno w trakcie rozdrabniania gałęzi przydaje się sprzęt ochronny, w tym okulary, rękawiczki oraz słuchawki (zwłaszcza przy głośnych rozdrabniaczach spalinowych do ochrony słuchu).

Jako że niekiedy wylot maszyny może zostać zatkany (np. liśćmi), nigdy nie należy wkładać rąk do zablokowanego sprzętu. Ręczna ingerencja jest możliwa dopiero po wyłączeniu sprzętu i odłączeniu go od zasilania. Podczas pracy wylot przetkać można ubijakiem lub gałęzią.

Natomiast już po pracy rozdrabniacz do gałęzi trzeba wyczyścić i schować. Regularnie czyszczone muszą być też filtry, z kolei silnik w modelach spalinowych powinien być poddawany konserwacji. Wymiany wymagają również olej i świeca zapłonowa. Z kolei niezależnie od rodzaju rozdrabniarki trzeba dbać o ostrza, najpierw je ostrząc, a z czasem wymieniając na nowe.