Zadbany ogród pięknie wygląda i dobrze świadczy o jego właścicielu. Pozwala też znaleźć ukojenie po ciężkim dniu pracy i chroni przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Niestety, jego pielęgnacja jest wymagająca i czasochłonna. Możemy jednak ułatwić sobie część obowiązków i zainwestować w odpowiednie akcesoria do nawadniania ogrodu.
Domowy system nawadniania - akcesoria
Technologia bardzo ułatwia nam codzienne życie. Odpowiednie wyposażenie przydomowego ogrodu pozwala odjąć większość obowiązków. Prawidłowo pociągnięty wąż zraszający wraz z systemem zraszaczy zapewni nam odpowiednio podlany ogród przez cały rok. Taki system możemy w całości zautomatyzować, co pozwoli nam zapomnieć o jego działaniu. Dołóżmy do tego autonomiczną kosiarkę i jedynym obowiązkiem, który nam pozostanie, będzie sama pielęgnacja kwiatów i ich nawożenie. Technologia pozwala też minimalizować koszty utrzymania ogrodu. Pompy hydroforowe zapewnią praktycznie darmową wodę i pozwolą napędzić przydomową fontannę.
Pompy ogrodowe
Są to niezwykle przydatne urządzenia, które pozwolą wykorzystać wodę wprost z naszej studni. Stanowią serce całego układu nawadniania i uniezależniają nas także od używania przydomowej instalacji hydraulicznej. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie hydroforu, to będziemy mogli dzięki pompie zasilać całą naszą posesję. Taka instalacja cechuje się wysoką niezawodnością i długą żywotnością, dlatego też wszystkie nakłady inwestycyjne szybko się zwrócą. Poza samym kosztem instalacji będziemy płacić tylko za energię elektryczną zużytą do działania systemu. Aby zapewnić jej prawidłowe działanie, pompa wodna ogrodowa powinna mieć wydajność umożliwiającą sprostanie naszym potrzebom, dlatego też przed instalacją należy dokładnie przeliczyć, ile będziemy potrzebowali litrów na godzinę. Dodatkowo, jeśli studnia lub ujęcie wody znajduje się bardzo nisko, to niezbędne mogą się okazać głębinowe pompy ogrodowe.
Hydrofory
Zbiornik hydroforowy to rodzaj specjalnego urządzenia, które magazynuje wodę i zwiększa jej ciśnienie. Odpowiednio dobrany hydrofor jest w stanie zastąpić podłączenie do lokalnej instalacji wodnej. Umożliwi też korzystanie z bieżącej wody na terenie całej posesji w miejscach, w których podłączenie do mediów jest po prostu niemożliwe. Jej serce stanowi hydroforowa pompa ogrodowa, która pozwala na podanie wody do zbiornika i napełnienie go pod odpowiednim ciśnieniem. Warto też rozważyć zamontowanie specjalnych filtrów, które zapewnią czystość wody oraz zapewnią lepsze warunki pracy samej pompie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie zarówno podlewanie ogrodu, jak i korzystanie z wody do celów użytkowych.
Zraszacze ogrodowe
Automatycznie podlewacze – bez nich żadne pole golfowe nie byłoby w stanie funkcjonować. Zraszacze ogrodowe mogą nas całkowicie wyręczyć w żmudnym podlewaniu ogrodu. Co więcej, zużyją przy tym mniej wody, a zieleń otrzyma odpowiednią dawkę wilgoci. Podlewając ręcznie, zawsze w jakimś miejscu przelejemy rośliny, a w innym trawa otrzyma za mało wody. Zraszacze mogą też zostać połączone z systemem automatyki, który po zaprogramowaniu będzie uruchamiał się w określonych godzinach i porach dnia. Jeśli często wyjeżdżamy, możemy też wybrać wariant, który posiada funkcję zdalnej obsługi za pomocą smartfona. Zmniejszy to też liczbę zmartwień, jeśli często wyjeżdżamy z domu na dłużej – o stanie działania systemu podlewania będziemy na bieżąco informowani przez telefon.
Węże ogrodowe
Wbrew pozorom to, jaki wąż ogrodowy wybierzemy, ma ogromne znaczenie dla naszego ogrodu. Dla ręcznego podlewania najbardziej przyda się najzwyklejszy rodzaj węża. Wystarczy, że zostanie on zakończony szybkozłączką, która pozwoli domontować do niego odpowiednią końcówkę lub pistolet, a w razie potrzeby umożliwi przedłużenie go. To właśnie do niego podłączymy też system zraszaczy ogrodowych. Jeśli natomiast planujemy zamontowanie innego systemu nawadniania, to zwykłe węże ogrodowe mało się nam przydadzą. Do akcji wkroczą wtedy specjalne linii kroplujące, które prowadzi się bezpośrednio przy ziemi. Zyskują one coraz większą popularność wśród hodowców warzyw i kwiatów. Umożliwiają precyzyjne dozowanie wody dokorzeniowo. Jest to też najbardziej opłacalna metoda podlewania – marnowana jest minimalna ilość wody, a rośliny otrzymują odpowiednią jej dawkę. Bez względu na to, na jaki wąż się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, by nasza pompa ogrodowa do wody posiadała wystarczającą moc i była w stanie zapewnić odpowiednie ciśnienie w całej instalacji hydraulicznej.