Czym jest hydrodynamiczne malowanie agregatem malarskim?
W najprostszym tłumaczeniu malowanie hydrodynamiczne to technika malowania natryskowego, w którym wykorzystuje się pistolet malarski. Zwykle przy malowaniu natryskowym korzystamy z pistoletu i podczepionego pojemnika z farbą, która wydostaje się pod wpływem wysokiego ciśnienia sprężonego powietrza.
Malowanie metodą hydrodynamiczną wygląda bardzo podobnie, aczkolwiek z jedną różnicą. Kluczowy w tym przypadku jest agregat, który wypycha farbę na zewnątrz pod wpływem ciśnienia, ale bez udziału powietrza. Materiał jest pobierany za pomocą pompy i następnie pod ciśnieniem przekazywany bezpośrednio do pistoletu.
Oczywiście malowanie ścian agregatem niesie w sobie wiele zalet. Przede wszystkim należy wskazać na wysoką wydajność prac, nawet na poziomie do 300 mkw. na godzinę. Agregaty malarskie w znacznym stopniu przyspieszają więc malowanie, a to wszystko nawet przy 20-procentowych oszczędnościach materiału i podniesionej jakości wykonanej powłoki, bez smug i zacieków.
Warto także dodać, że agregat do malowania natryskowego wykorzystamy nie tylko do ścian i sufitów. Faktycznie przy tych powierzchniach agregaty malarskie wykorzystuje się najczęściej. Jednak pistolety natryskowe posłużą też przy malowaniu ogrodzeń, mebli, grzejników, paneli, a nawet elewacji czy karoserii pojazdu.
Jaki agregat malarski do malowania hydrodynamicznego?
Sprzęt do malowania w formie pistoletu lub agregatu możemy kupić bądź wypożyczyć. Jeżeli ma to być narzędzie na użytek własny, wystarczy nam pistolet elektryczny. Jednym z najważniejszych jego parametrów jest maksymalna wielkość dyszy, co jest ważne w zależności od rodzaju farby nanoszonej na powierzchnię, tj.:
- farby poliuretanowe – 0,009" do 0,013";
- farby olejne – 0,015";
- farby akrylowe – 0,017";
- farby lateksowe – 0,021";
- farby epoksydowe – 0,025".
Im średnica dyszy jest większa, tym agregat nie utrzyma właściwego ciśnienia. Oprócz tego kluczowym parametrem jest jego wydajność, a więc ilość przepływającej farby w ciągu minuty. W końcu agregaty możemy podzielić na tłokowe i membranowe, tj.:
- Agregat tłokowy – zalecany do profesjonalnych zadań, kiedy wymagana jest duża wydajność, a nanoszone materiały mają różną lepkość. Są one wyposażone w pompy załączające się w momencie, kiedy wartość ciśnienia spadnie poniżej określonego poziomu.
- Agregat membranowy – zalecany do domowych zastosowań, z mniejszą siłą ssącą i pompami grawitacyjnymi pracującymi bez przerwy.
Jak użytkować agregat do malowania? Zasady malowania metodą hydrodynamiczną
Malowanie natryskowe nie jest trudne, aczkolwiek na pewno przydają się umiejętności i doświadczenie pracy z agregatem hydrodynamicznym. Pamiętać trzeba też o kilku zasadach, tj.:
- agregat malarski trzymamy w odległości 15-20 cm od powierzchni;
- wykonujemy płynne, nieprzerwane ruchy w linii prostej (najlepiej pionowo; poziomo przy wysokich pomieszczeniach);
- przygotowujemy zbiornik z taką ilością farby, aby wystarczyło jej na pokrycie całego obszaru malowanej powierzchni;
- pistolet malarski przesuwamy z taką samą prędkością;
- agregat powinien być skierowany prostopadle do ściany;
- malujemy na tzw. zakładkę (najpierw rogi i zakamarki, później stopniowo od środka ściany);
- nie malujemy przy porywistym wietrze (przy malowaniu na zewnątrz) i dużej wilgotności;
- optymalna temperatura do malowania hydrodynamicznego to ok. 18-20 st. C.
Po przygotowywaniu farby i pistoletu natryskowego warto sprawdzić działanie sprzętu na niewielkiej powierzchni. Dzięki temu zaobserwujemy, czy urządzenie działa poprawnie, a jeżeli jest inaczej – naniesiemy poprawki.
Już po malowaniu konieczne jest dokładne czyszczenie agregatu. Sprzęt należy umieścić w takiej pozycji, aby puszka z farbą znalazła się do góry nogami, co pozwoli opróżnić i wyczyścić zbiornik. Potrzebna może być do tego szczoteczka. Pistolety natryskowe możemy czyścić przy użyciu wody i acetonu, który rozpuszcza farbę. Uważać trzeba jednak na metalowe elementy sprzętu i uszczelki, które aceton może uszkodzić. Po zakończeniu czyszczenia odkładamy sprzęt do wyschnięcia.
Jak przygotować się do malowania hydrodynamicznego?
Zanim rozpoczniemy malowanie metodą natryskową, najpierw musimy odpowiednio przygotować malowaną powierzchnię. Obowiązkowo należy zabezpieczyć niemalowane miejsca i inne elementy znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Najlepiej wykorzystać do tego taśmę i folię malarską. Przed malowaniem dokładnie oczyszczamy też ściany z kurzu, a jeżeli jest to konieczne – szpachlujemy i gruntujemy powierzchnię.
Następnie zgodnie z zaleceniami producenta przygotowujemy farbę lub inny materiał. Coraz częściej farby do malowania natryskowego są produktami gotowymi do użycia. Jeżeli jest inaczej, przed otwarciem pojemnika (np. z farbą) trzeba go porządnie wymieszać przez wstrząśnięcie opakowaniem.
Podsumowując, bezsprzecznie malowanie agregatem malarskim metodą natryskową niesie w sobie wiele zalet. Jest wydajne, szybkie i stosunkowo proste, aczkolwiek wymaga doboru odpowiedniego sprzętu i podczas malowania trzymania się kilku zasad.