Darmowa dostawa od 399 zł ?Wpisz KOD: DOSTAWAFREE - nie dotyczy wysyłek drabin i palet
30 dni na zwrot ?Szybkie zwroty, bez podawania przyczyny
Program lojalnościowy ?Za każde wydane 1000 zł, klient otrzymuje rabat o wartości 20 zł do wykorzystania na kolejne zakupy o wartości min. 100 zł. Rabat przyznawany jest wyłącznie za zakup towarów nieprzecenionych.
Oryginalne narzędzia ?W ofercie wszystkie najpopularniejsze marki narzędziowe

Wybieramy noże kuchenne. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kompletu noży?

RedakcjaDec 6, 2021 9:09:00 AM

Z ilu elementów składa się dobry zestaw noży?

Dobry komplet noży kuchennych zawiera w sobie większe i mniejsze noże o różnym przeznaczeniu. Najważniejsze, aby były to dobre i solidne noże kuchenne. Zestaw może składać się z następujących elementów:

 • Nóż szefa kuchni – uniwersalny nóż o długości od 20 do 25 cm, służący m.in. do krojenia, siekania i rozgniatania, np. warzyw czy mięsa. Jego cechy charakterystyczne to ostra krawędź i ostrze zwężająca się ku wierzchołkowi.
 • Nóż do mięsa – duży i ciężki nóż do każdego rodzaju mięsa.
 • Nóż do wędlin – nóż o długim i wąskim ostrzu z przeznaczeniem do krojenia wędlin.
 • Nóż do trybowania – giętki i elastyczny nóż o długim i spiczasto zakończonym ostrzu, służący do oddzielania mięsa od kości, skóry, włókien czy ości.
 • Nóż do chleba – z długim ostrzem o równej szerokości, doskonały do każdego rodzaju pieczywa. Wszystko dzięki specjalnym ząbkom przypominającym piłę.
 • Nóż do warzyw i owoców – nóż szefa kuchni w wersji mini do obierania i krojenia warzyw czy owoców. Zwężone ostrze pozwala też na wycinanie gniazd nasiennych.
 • Nóż do smarowania masła – mały nożyk o szerokim i zaokrąglonym ostrzu. Obok masła nóż ten pozwala na szybkie rozprowadzenie po pieczywie dżemu czy serka.
 • Nóż do sera – średniej wielkości nóż o ostrzu zwężającym się ku górze i z rozwidlonym zakończeniem.
 • Tasak – z szerokim i długim ostrzem. Pozwala na porcjowanie mięsa z kością.

Jak wybrać noże kuchenne?

Niezależnie od tego, czy wybieramy zestaw noży, czy pojedyncze tego typu akcesoria kuchenne, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. W ten sposób nabędziemy noże wysokiej jakości. Uwagę należy zwrócić m.in. na:

 • Twardość i ostrość ostrza – dobre ostrza mają twardość powyżej 50 HRC w skali Rockwella. Zbyt elastyczny i wyginający się nóż utrudnia bowiem pracę z produktami spożywczymi. Dobry kompromis między ostrością i łatwością ostrzenia dają noże o HRC w okolicach 60. Oczywiście im ostrze bardziej ostre, tym lepiej. Dobrze jeżeli przed zakupem nóż możemy przetestować, np. na twardym warzywie.
 • Rękojeść – nóż musi dobrze leżeć w dłoni, co gwarantuje komfortową pracę. Sama rękojeść powinna być dobrze wyprofilowana i wykonana lub wykończona antypoślizgowym materiałem. Zwykle jest to tworzywo sztuczne.
 • Materiał – zwykle noże kuchenne wykonane są ze stali nierdzewnej. To noże o wysokiej trwałości odporne na uszkodzenia. Noże mogą być też wykonane ze stali węglowej, ale wówczas wykazują mniejszą odporność na korozję. Przy takich nożach należy sprawdzić, czy mają one cienką warstwę ochronną wydłużającą ich żywotność. Jeszcze innym wariantem są noże ceramiczne, najczęściej wykonywane z dwutlenku cyrkonu oraz węglika cyrkonu. Są to noże odporne na korozję, ale zarazem sztywniejsze, bardziej kruche i podatne na uszkodzenia.

Kto produkuje najlepsze noże kuchenne? TOP producenci noży do kuchni

Jak zauważyliśmy wyżej, kupując komplet noży, warto wziąć pod uwagę ich parametry. Dla wielu ważny jest też design, aczkolwiek nie można zapomnieć o producencie. Jeżeli postawimy na zestaw noży kuchennych od renomowanych dostawców, mamy pewność, że będziemy z nich korzystać przez długi czas.

Pośród cenionych światowych marek produkujących wysokiej klasy noże są m.in. Fiskars czy Victorinox. To firmy o dużym doświadczeniu, które produkcją noży zajmują się od kilku dekad. Jeszcze większe doświadczenie ma Zwilling. To marka produkująca sprzęt kuchenny wysokiej jakości od 1731 roku. Popularne są także noże marki Global, Tefal, Husla czy BergHOFF, a wśród producentów azjatyckich – Tojiro, Masahiro, Satake Cutlery czy Kyocera.

Na rynku mamy też cenione polskie marki zajmujące się wyrobem dobrej jakości noży kuchennych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dwie firmy – Ambition oraz Gerlach. W asortymencie obu producentów znajdziemy różne noże kuchenne. Są one dostępne pojedynczo lub jako mniejszy bądź większy komplet noży kuchennych, często z dodatkowymi akcesoriami (np. listwa magnetyczna, blok).

Ile kosztuje zestaw noży kuchennych?

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytanie o cenę noży kuchennych. Wiele zależy od ich jakości, materiału wykonania, parametrów i samej marki. Ważna jest też ilość noży w zestawie.

Najtańsze zestawy to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych. Za najdroższy komplet noży kuchennych musimy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Noże z najniższej półki cenowej są wykonane z walcowanych arkuszy blachy słabej jakości, często nawet bez procesu hartowania. Mimo iż cena takich noży jest niska, nawet niedługo po zakupie mogą one stać się bezużyteczne i wymagają wymiany. Dlatego lepiej wydać nawet kilkukrotnie więcej, ale mieć zestaw na długie lata. Dobry nóż ma wysokiej jakości ostrze i precyzyjnie wykonaną rękojeść. Dodatkowo możemy liczyć na specjalny blok na noże. To akcesorium funkcjonalne i estetyczne, w którym noże wyglądają bardzo elegancko. Rozbieżność cenowa jest więc ogromna.

Najważniejsze, aby wybrać zestaw noży kuchennych optymalny do swoich potrzeb i wymagań. Jeżeli jesteśmy osobami niedoświadczonymi, które rzadko gotują w domu, wystarczy komplet noży do podstawowych zadań. Co innego, kiedy uważamy się za wytrawnych mistrzów kuchni, a przygotowywanie posiłków sprawia nam przyjemność. Wówczas warto zainwestować w lepszy i szerszy komplet noży kuchennych, poszerzony na przykład o nóż do filetowania czy nóż do wędlin.